СРПСКО ПЕВАЧКО ДРУШТВО "ЈАВОР-ГУСЛЕ" У ШИДУ, СЕЋА СЕ СПАСОЈА ТОМИЋА
Недавно обележавање годишњице Српског певачког друштва "Јавор-гусле" у Шиду била је и прилика да се данашње генерације присете и Спасоја Томића хоровође овог друштва на чијем се челу налазио готово пола века. Томић је рођен 1877. године у селу Змајево код Новог Сада у којем је и завршио 4 разреда гимназије након чега одлази у Сомбор где ће са великим успехом завршити учитељску школу. Хорско певање и музичко образовање стекао је Сомбору и касније у Будимпешти.
У Шид долази 1898. године и одмах је постављен за учитеља пучке школе у којој ће од 1925. до 1938. године бити и управитељ да би потом постао и срески школски надзорник. Врстан педагог и обдарен музичар осећа на челу Српског певачког друштва "Јавор гусле" готово пола века (од 1898. до 1942. године).
Поред рада у хору Томић се веома успешно бавио и компоновањем а објавио је и више руковети и народних песама од којих су неке остале до данашњих дана. Једна од најзначајнијих је свакако "Школа за тамбуре" која је штампана 1909. године у Сиску. Организовао је бројне наступе шидског хора који је у годинама између два светска рата поред друштва "Српски соко" окупљао највећи број шидске омладине.
Трагична судбина која је током усташке власти у Шиду задесила многе грађане овог града као и већине места у шидској општини није мимоишла ни овог педагога и композитора који је цео свој радни век провео у раду са младима. Заједно са једним од највећих српских сликара модерног доба Савом Шуамновићем и неколико хиљада родољуба Срема, стрељан је 30. августа 1942. године на гробљу у Сремској Митровици.