Шидске лутке на пулској сцени

Представа "Чаробњак из Оза" шидског Луткарског позоришта гостовала је на пулском Међународном фестивалу уличног театра на којем су учествовали професи...

1801_ocpПредстава "Чаробњак из Оза" шидског Луткарског позоришта гостовала је на пулском Међународном фестивалу уличног театра на којем су учествовали професионални уметници и позоришне трупе из Италије, Шпаније, Аустрије, Чилеа, Француске, Америке...

Поред представе, Шиђани су током фестивалских дана организовали и изложбу својих лутака у центру Пуле, док су глумци и редитељ Цветин Аничић одржали и луткарску радионицу на којој су приказали свој рад.

Према речима Аничића фестивал је започео великим уличним карневалом на чијем челу се појавила шидска лутка висине пет метара која је изазвала велику пажњу публике и туриста и била права атракција. - Најважније за нас је искуство које смо стекли и успостављање сарадње са другим светским позориштима, као и стицање знања и нових погледа на позоришно стваралаштво - наводи Цветин Аничић и додаје да је вишедневно културно-уметничко догађање приказало савремени приступ уличном позоришту, ослањајући се на светски тренд који следи комбиновање музике, плеса, луткарства и жонглирања, са захтевним циркуским вештинама.

Иначе, шидско Луткарско позориште, које делује при овдашњем Центру за културу, већ трећу годину учествује на овом фестивалу, а у плану им је да свој рад ускоро представе на фестивалу "Шпанцирфест" у Вараждину, као и на загребачком Фестивалу алтернативног казалишта.