Грађани у становима могу да држе највише три мачке и једног пса, док у кућама тај број може да буде већи. Уз то, власници паса су обавезни да на улазу у двориште истакну натпис „Чувај се пса“. Они који изводе псе на јавне површине морају да користе кратке повоце и заштитну корпу и да обавезно воде рачуна о хигијени околине.
Посебно је прецизирано да уколико се деси да пас некога угризе, накнаду штете ће морати да плати власник пса. Ово је у најкраћем суштина нове општинске одлуке о начину држања и заштити домаћих животиња и кућних љубимаца, коју су недавно усвојили одборници СО Шид.
Одлуком се, поред осталог, предвиђа да строги центар града и даље буде зона забрањена за држање домаћих животиња, али не и кућних љубимаца. Прецизирано је да се у дозвољеним зонама у обору може наћи највише један папкар на десет квадрата, а пет комада живине на квадратном метру.
Објекти за држање животиња морају бити удаљени од стамбеног објекта на истој парцели и од стамбеног објекта на суседној парцели најмање 20 метара. Забрањено је држати пернату живину у објектима колективног становања, на балконима, у подрумима, на тавану и у другим заједничким просторијама.
Казне до пола милиона
„Примену ове одлуке надзираће комунална инспекција, а за прекршиоце су предвиђене казне и до више стотина хиљада динара. За грађане који прекрше Одлуку казне се крећу у распону од 250 динара до 25.000 динара, а за правна лица од 5.000 па до 500.000 динара, у зависности од тежине прекршаја.
