Сарадња сремских општина

Пећинци, Стара Пазова, Шид и Рума потписали Меморандум о разумевању

Пећинци, Стара Пазова, Шид и Рума потписали Меморандум о разумевању

Сарадња општина Срема, ШидОпштина Пећинци носилац је пројекта „Повећање конкурентности, запослености и извоза прераде индустрије меса у региону Срема“ у партнерству са још три сремске општине: Старом Пазовом, Шидом и Румом. Овај пројекат прошао је на конкурсу „Регионалног друштвено економског програма развоја“ (РСЕДП 2), а која ће се реализовати у оквиру Међуопштинског економског партнерства.

Пројекат би требало да има за резултат оснивање центра за вештачко осемењивање свиња који би кроз унапређење гентеског материјала и едукацију пољопривредника допринео повећаном извозу меса по ЕУ стандардима и конкурентној и одрживој пољопривредној производњи на подручју Срема.

- Срем је познат по узгоју ратарских култура, меса и млека, па нам се наметнула идеја да покренемо једну врсту пројеката који би унапредио како производњу, тако и прераду меса. Партнерске општине су се одазвале нашем позиву и узеле активно учешће у реализацији пројекта - рекао је председник општине Пећинци Синиша Вуков.

С обзиром да пећиначка општина има пољопривредни потенцијал, 28.000 хектара обрадивог земљишта, традицију у производњи меса, а да постоји месна индустрија која заузима значајно место у Србији, може успешно да оконча причу од произвођача до потрошача.

Представници општина потписница, Сузана Илић из Старе Пазове, Биљана Сарап из Шида и Горан Вуковић, председник румске општине сложли су се да Срем у пољопривреди, производњи и преради свињског меса има велики потенцијал који се и кроз поменути пројекат може преточити у производњу здраве хране, пожељне на страном тржишту.