Одборници СО Шид већином гласова усвојили одлуку о изменама општинског статута

Са 22 гласа одборника владајуће коалиције ДС, Г17 плус и СПС, као и са једним гласом из редова СРС, јуче је СО Шид усвојила одлуку о изменама општинског статута. Према њима се, поред осталог, уводе хрватски језик и писмо у службену употребу у селима Сот и Батровци. Истовремено, четири одборника, такође владајуће ДСС, била су уздржана.
Усвајању одлуке предходила је полемика, у којој, међутим, нису учествовали радикали, који су се својевремено жустро успротивили оваквој одлуци. Расправу је отворио Мићо Смиљанић, донедавни одборник СПС, а сада Комунистичке партије, поручивши да ово питање није требало да се нађе на дневном реду и оценио апсурдним увођење, како је рекао, језика друге државе у службену употребу.
- Треба националним заједницама помагати материјално, али не увођењем службеног језика. То ће изазвати и додатне трошкове и зар ћемо сада морати да имамо и преводиоца - упитао је Смиљанић.
Одговорио му је Жељко Брестовачки, шеф одборничке групе ЗЕС, истакавши да богатство језика и писма у службеној употреби у Војводини никоме не смета.
- У Ердевику, одакле ја долазим, словачки језик је у службеној употреби и нису потребни никакви преводиоци. Иста права очекујемо и за Србе у другим државама - рекао је Брестовачки, замерајући ДСС на нејединству.
