Ванредна ситуација, услед елементарних непогода, донела је са собом непредвидиве изазове за мештане Шида и околних села. Шидски кризни штаб, Црвени крст и паори спремни да се својом механизацијом супроставе дубоком снегу у време ниских температура, деловали су синхронизовано захваљујући доброј организацији. У тим условима посебно су се ангажовали активисти Црвеног крста.
- Наша Народна кухиња свакодневно је припремала 300 оброка, 15 старих и изнемоглих особа смо свакодневно снабдевали храном, лековима, чистили снег и ложили им ватру, а некима смо обезбедили и огрев. Више од стотину грађана је затражило помоћ, и ми смо им пружили оно неопходно. Обезбедили смо за њих храну и лекове, огрев где је било потребно, помагали преко својих волонтера у чишћењу снега - прича Душица Полетан, активисткиња Црвеног крста.
Према манастиру Свете Петке, тамо где гредер није могао проћи, ручно су активисти пробили сметове снега и ослободили монахиње. Снабдели су их храном лековима и другим потребштинама. У овој акцији су се посебно истакли млади волонтери, каже Душица Полетан.
Драматична заједничка акција изведена је у сарадњи са локалном самоуправом, Центром за социјални рад, полицијом Шида, и јединицом ватрогасне службе, да би се једна особа спасила од последица потпуног смрзавања на крају села Беркасова.
- Ту особу смо евакуисали, пренели у шидски Дом здравља, одакле је хитна служба пребацила у сремскомитровачку болницу, где јој је ампутиран део стопала због смрзавања. Добро је што смо стигли пре него што су последице смрзавања могле бити фаталне - истиче Душица.
У тим данима веома ниских температура и обилних падавина, показала се и синхронизованост Радио Шида и Црвеног крста. Преко ове радио станице грађани су свакодневно били обавештавани на који начин могу добити помоћ. Грађани су се јављали, а на те позиве Црвени крст је излазио на терен, носећи топле оброке и суве намирнице неопходне за неколико дана.
