Помаже локална самоуправа

Све већи број корисника народне кухиње у Шиду истањио залихе. Претходног месеца у ванредној ситуацији било је пуно посла у народној кухињи у Шиду, пре свега због повећаног броја корисника. Ипак, без обзира на отежане услове у којима су радили и истањене залихе, екипе Црвеног крста редовно су излазиле на терен и нису дозволиле да ико остане без ручка са народног казана. Кад је затребало у помоћ је прискочила локална самоуправа.

Све већи број корисника народне кухиње у Шиду истањио залихе

Народна кухиња у ШидуПретходног месеца у ванредној ситуацији било је пуно посла у народној кухињи у Шиду, пре свега због повећаног броја корисника.

Ипак, без обзира на отежане услове у којима су радили и истањене залихе, екипе Црвеног крста редовно су излазиле на терен и нису дозволиле да ико остане без ручка са народног казана. Кад је затребало у помоћ је прискочила локална самоуправа.

Како је рекао секретар Црвеног крста Ивица Јовић, од укупно 300 корисника, за њих двадесетак који из здравствених разлога нису могли да излазе из куће, храна се сваког дана односила на кућни праг. Он каже да су због повећаног броја корисника залихе брашна при крају.

- Овако велики број оброка нисмо више у стању да сами финансирамо. У помоћ нам, као и у свим осталим ситуацијама, стално прискаче локална самоуправа, без чије финансијске подршке не бисмо могли. Нама само за четири тоне хлеба месечно треба више од 100.000 динара, а о другим намирницама да и не говорим - наглашава Јовић.

Ипак, помоћ ће наредних месеци пристићи и из Црвеног крста Србије јер је за наредни период најављена испорука нове количине хране, мада да би се то остварило треба сачекати да прођу јавне набавке и да се испоштује законом утврђена процедура, а до тада треба нахранити свакодневно више стотина корисника.

- Осим тих 300 корисника, којима свакодневно обезбеђујемо ручак, имамо још и око 400 њих који живе на селу и којима делимо ланч пакете. Толико људи на заједничком казану представља заиста велики број за овако малу општину као што је шидска, али без обзира на то не дозвољавамо да било ко, ко је дошао да се пријави за храну из заједничког казана буде одбијен - истиче Ивица Јовић, секретар Црвеног крста у Шиду, додајући да је један од већих донатора шидска фабрика уља Викториа оил.
 

Спасли човека од смрзавања

Током ледених дана, екипа Црвеног крста Шид у сарадњи са локалном самоуправом, Центром за социјални рад, шидском полицијом, службом Хитне медицинске помоћи, Домом здравља Шид и ватрогасцима из Шида, спасла је једног мушкарца из Беркасова, коме је, услед лоших услова становања и ниских температура, претило смрзавање.

- Тај човек је живео у екстремним условима, у руинираној кући, без огрева, спавао је на тавану и ми нисмо смели да дозволимо да се ни он, као ни било ко други, смрзне. Зато смо предузели заједничку акцију након које је он упућен у болници у Сремској Митровици - каже Ивица Јовић.