Кредит један, а села много

Општина Шид инвестираће у реконструкцију спортског центра, односно, крова спортске хале, што ће коштати око 4,3 милиона динара. Село Адашевци добиће 5,1 милиона за изградњу око пет километара пешачко-бициклистичке стазе до Шида. Мењаће се електрична инсталација у ОШ „Сава Шумановић” у Ердевику,...

Сталан посао у шидској општини тражи 3.360 становника, што не прелази 12 одсто укупног становништва, па би долазак само једног већег инвеститора решио много проблема. Адути овог подручја су добар положај, саобраћајне везе и радна зона са водом и струјом. Ипак, инвеститори за сада стижу само до Сремске Митровице и ту остају. У међувремену, локална самоуправа чини оно што се у овим условима може и што је у њеној надлежности.

Скупштина општине Шид

На недавној седници Скупштине општине одлучено је да се Општина дугорочно задужи на шест година и то за износ од 29,46 милиона динара. Како је било доста примедби на ово задуживање Општине, председник Никола Васић прецизира за „Дневник” да ће се улагати у пројекте који су најпотребнији грађанима, не само Шида већ и околних села:

Општина Шид инвестираће у реконструкцију спортског центра, односно, крова спортске хале, што ће коштати око 4,3 милиона динара. Село Адашевци добиће 5,1 милиона за изградњу око пет километара пешачко-бициклистичке стазе до Шида. Мењаће се електрична инсталација у ОШ „Сава Шумановић” у Ердевику, у шта ће бити уложено  2,6 милиона динара. За осам милиона радиће се пројектна документација за капитално одржавање два моста у Моровићу. Месна заједница Илинци градиће амбуланту, а Општина се придружује са пола милиона динара. Беркасово добија скоро два милиона за канализацију.

На списку улагања су бунари у Соту (2,8 милиона динара), Привиној Глави и селу Бикић Дол, ( 2,7 милиона динара), и Адашевцима (1,3 милиона динара). Нови кров добиће Центар за социјални рад и адаптираће се народна кухиња за 400 корисника.

Много празне приче

Одборници по локалним скупштинама много причају, понекад изазивају смех, често вређају, а у шидској такве расправе трају и по девет сати. Одборници, посебно из опозиције, безброј пута инсистирају на повреди пословника, бележењу сваке изговорене речи за говорницом, нарезивању ЦД-а за сваку седницу, а тиме се кочи сваки конструктиван рад. Грађани на то поручују и опозицији и позицији да се, уместо у празној причи надмећу у томе ко ће пре довести ваљаног инвеститора и упослити људе.

Д. Савичин