Да ли ће Радио Шид бити продат?

По подацима Агенције за приватизацију, на јавни позив за продају ЈП "Радио Шид" стигле су четири пријаве, али се запослени ипак надају да ће до крајњег рока, 30. јануара, ипак бити изузети од приватизације.

Да ли ће локални радио бити продат до 30. јануара, или ће остати општински. Угрожени програми на словачком и русинском језику?

radio sid logoПо подацима Агенције за приватизацију, на јавни позив за продају ЈП "Радио Шид" стигле су четири пријаве, али се запослени ипак надају да ће до крајњег рока, 30. јануара, ипак бити изузети од приватизације. Директор Никола Видић, подсећајући да су у Хрватској, на пример, тога поштеђене радио-станице у Жупањи и Вуковару, каже да су овдашњи радници улагали и у кабловско-дистрибутивни систем, од којег се претежно оздржавају, а општина им је, као оснивач, лане из буџета месечно давала само 260.000 динара - знатно мање него неким овдашњим приватним медијима.

Ово гласило, основано 1969. - осим на српском - од почетка програм емитује још на словачком и русинском језику, због чега је до сада било поштеђено продаје.

- Будући власник не може пет година да мења програмску шему, али када су мањински програми у питању, може само да емитује мизику и тако задовољи форму - каже Видић.

Иначе, овлашћени проценитељ - Институт за економику и финансије из Београда - проценио је ЈП "Радио Шид" на милион и 917.000 динара, што и запослени у овом гласилу, и представници локалне самоуправе оцењују као премало.

Из Агенције за приватизацију, међутим, објашњавају да почетна цена за приватизацију износи најмање половину од процењене вредности, а ако се фирма не прода у првом кругу, после 15 дана, следи други - у којем цена износи само трећину од почетне...

СТАВ

СО Шид је, средином јануара 2014, на ванредној седници затражила од надлежних да се Радио Шид изузме из приватизације - због заштите имовине и интереса запослених, те програма на мањинским језицима. Штавише, када се - средином новембра - на дневном реду СО нашла тачка о процењеној вредности капитала овог јавног предузећа, одборници су је једноставно скинули...