Монументални објекат Летње владичанске резиденције у Шиду, саграђен далеке 1780. године, нашао се под лупом стручњака Централног института за конзервацију из Београда, који су заједно за представницима Завода за заштиту споменика културе посетили објекат и обавили процену стања у ком се налази. О озбиљности намере говори и то што је тим стручњака конзерватора и архитеката предводила директорка поменутог института др Мила Поповић Живанчевић.

Стручњаци су најпре обишли цркву Преображења Господњег,која је у саставу резиденције, која је дуги низ година под заштитом државе као споменик културе од изузетног значаја, с обзиром на то да се планира санација иконостаса. Прегледана је цела зграда, од подрума до тавана. Како сазнајемо, ово је само прва посета, а уследиће их још како би се спровели свеобухватни планови за санацију.
- Тек када се добро сними стање на основу извештаја и предлога наших стручњака, биће сачињен план санације. Затим је у плану да се конкурише за средства Европске уније за санацију овог здања, а конкурисаће се следеће године - наводи Јоаким Стрибер, научни сарадник у Централном институту за конзервацију, иначе доктор физике, који је задужен за примену најсавременије ласерске технологије која је у послу санације и конзервације неопходна.
ПОМОЋ ДОБРОДОШЛА
Михајло Режак, парох парохије Преображења Господњег, истиче да црква није у могућности сама да исфинансира поправку зграде, с обзиром на то да је до сада у последњих десетак година доста учињено да ово вредно здање буде сачувано од пропадања.
- Помоћ стручњака из Београда и Новог Сада нам много значи, а надамо се и да ћемо добити средства из европских фондова да се резиденција санира - наводи свештеник Режак.
