
У Шиду ће на новој локацији бити отворене просторије Музеја наивне уметности "Илијанум". У музеју се налази 287 слика Илије Башичевића Босиља и 51 слика аутора из иностранства.
Илија Башичевић Босиљ је челницима општине Шид, 13. новембра 1970. године, предложио оснивање музеја, а "Илијанум" је почео да ради у оквиру прославе ослобођења Шида, 6. децембра исте године.
Покрајински секретар за културу Милорад Ђурић отвориће нов простор тог музеја за чију адаптацију и опремање је покрајински секретаријат за културу издвојио 750.000 динара.
Због великог интересовања публике, изложба слика Саве Шумановића, која је постављена у Галерији слика „ Сава Шумановић” и Шиду, продужена је
до краја октобра.
После 70. година, ова галерија, организовала је својеврсну репризу последње самосталне изложбе нашег великог уметника, која је била постављена у Народном универзитету у Београду 1939. године. На изложби може да се види 189 слика, чуваних у Галерији од њеног оснивања, а за које се поуздано зна да су биле изложене и пре седам деценија.
Оснивањем Туристичке организације Шида и све већим поклањањем пажње развоју туризма, јавили су се појединци из сеоских домаћинстава који управо у туризму виде шансу за самозапошљавање. Општина Шид је формирала комисију за категоризацију соба, а она домаћинства која испуне услове добијањем одговарајућих звездица у зависности од комфора који пружају, биће у уговорном односу са Туристичком организацијом.
И само формирање пансионских цена биће у сарадњи са нашом организацијом
и заједно ћемо бринути о туристима. Први захтеви за категоризацију су стигли из Ердевика и Моровића - наводи Мирослав Јањић, директор ТОШ.
Недавно су Општина Шид и немачка фондација ГТЗ потписали уговор о суфинансирању главног пројекта водоснабдевања за четири места шидске општине која немају водовод. Како је рекао помоћник председника општине Шид Дејан Којић, Немци су одобрили 1,5 милиона динара, а укупна вредност израде пројекта је 2,5 милиона динара. У шидској општини пет села је без водоводне мреже: Сот, Бикић До, Привина Глава, Моловин и Љуба.
Директор ЈКП „Водовод” Мирослав Рибар каже да имају доста проблема и већ дуже размишљају како да реше водоснабдевање у ових пет села. Било је предлога да се ова села прикључе на градски водовод, али то је изискивало огромна средства, па су на крају ископани бунари у Бикић Долу, Привиној Глави, Моловину и Соту, а и у Љуба ће ускоро добити један.
Страна 188 од 231