

Представници локалног савета за миграције и Комесаријата за избеглице и миграције упознали су покрајинског секретара са стањем у сваком од ова три центра. На територији општине тренутно се налази око 1500 миграната. Капацитети објеката су у највећој мери попуњени. Помоћник председника општине Ивица овић обавестио је покрајинског секретара да је, изузимајући инцидент од пре неколико дана, безбедносна ситуација задовољавајућа.
Након састанка са представницима локалне самоуправе и локалног савета за миграције, Предраг Вулетић је изразио захвалност локалној самоуправи и представницима Црвеног крста Шида и Војводине на напорима да се мигрантима обезбеде услови достојни човека. „Покрајински секретар за социјалну политику“, рекао је Вулетић, „стоји на располагању свим локалним самоуправама у превазилажењу проблема које имају услед повећаног прилива миграната“.
Д. Савичин
Добродошлица може да има и другачије лице и приступ. Слика полицајаца који легитимишу смирује, кажу становници Шида, јер у измешаним емоцијама страха и нервозе у овом граду се само прича о крађама, покушајима отмица, физичким нападима и другим разбојништвима.

Мигранти које смо срели на улици, не осећају тензије, кажу када не би били принуђени да се овде задржавају нико их не би ни приметио.
Ипак када смо дошли у прихватни центар, објашњено нам је да само овде никоме не сметају и да им само ту нико не смета. Препричана су нам нека друга искуства.
"Плашимо се, није тајна да међу нама има оних који праве проблеме, али ни нама није лако. У кампу смо срећни, међутим један мој пријатељ је током спавања испод дрвета на улици претучен граном", додаје.
Надлежни објашњавају да су проблеми у граду настали пре неколико месеци и да их прави група од 50 до 100 Авганистанаца и Пакистанаца, којима ни Хрватска ни Мађарска не дозвољава пролаз. Нема разлога за бригу поручује председник општине, затражена је подршка из суседних полицијских управа тако да ће бројније групе полицајаца све чешче разговарати са мигрантима.
После инцидента у коме је мигрант ножем избо младића из Шида, и министар полиције апелује да се тензије у овом граду спусте.
"Добро је што је полиција брзо решила овај случај, што је мигрант ухваћен, било би лоше да је прешао границу на неком месту илегално па после морамо да га тражимо о Европи, али ово је добро што смо брзо и ефикасно урадили. Жао ми је што је до инцидента уопште дошло али околности нису једносмерне, да тако кажем, не бих тумачио било шта даље. Само желим да нико ово не види као позив да се узимају ствари у своје руке и да се са било ким обрачунава", рекао је министар Небојша Стефановић.

Након прес-конференције министар је у пратњи председника Општине Шид и начелника ПУ Сремска Митровица Ђуре Мандића прошетао улицама Шида и разговарао са грађанима.
На питање новинара да ли је упознат са чињеницом да се на територији шидске општине налазе три прихватна центра, у самом граду, код села Адашевци и у Принциповцу у којима тренутно борави 1.400 миграната и чији су капацитети пуни, министар Стефановић је одговорио да се са Комесаријатом за избеглице разматра могућност отварања нових прихватних центара, уколико дође до већег прилива миграната.
То је закључак локалног Савета за безбедност, који се јуче састао на хитној седници, поводом све сложеније безбедоносне ситуације у шидској општини, учесталих крађа и разбојништва у којима учествују мигранти.

У последња два месеца, у Шиду је пријављено 26 инцидената, а МУП тврди да је вишеструко повећан број полицајаца.
Уколико то не да резултате, локална власт ће тражитзи измештање центра, рекао је председник општине Предраг Вуковић. Савет за безбедност формирао је и Комисију за утврђивање штете коју су причинили мигранти.
Страна 38 од 231