
На отварању изложбе ће говорити Весна Буројевић, директорка Галерије слика "Сава Шумановић" и др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, док ће мср Снежана Мишић, ауторка изложбе присутне упознати са концептом изложбе и изложеним делима.

Галерија Матице српске ове године обележава 170 година од свог оснивања и тим поводом организује разне програме као што су изложбе, предавања, радионице у партнерским установама са жељом да се и ван простора Галерије широј јавности представи њен рад и уметничка колекција, и на тај начин најави отварање Галерије након завршетка радова на реконструкцији фасаде и нове сталне поставке, 1. јуна 2017. године. Такође, на овај начин Галерија учествује у манифестацији Музеји Србије, десет дана од 10 до 10 која за главну тему има „Музеј у гостима".
Изложбом дигиталних принтова на платну Српска уметност у десет слика. Из колекције Галерије Матице српске кроз причу о десет „најрепрезентативнијих" уметничких дела насталих у периоду од XВИИИ до XX века представља се српска национална уметност, њен развој, процеси модернизације и укључивање у савремене европске уметничке токове. Заступљена су дела најзначајњих представника српске уметности новијег доба: од Христофора Жефаровића, Димитрија Бачевића и Стефана Тенецког, преко Катарине Ивановић, Павла Симића, Паје Јовановића и Стевана Алексића, до Саве Шумановића и Ивана Табаковића, као и различите теме, уметнички стилови и жанрови: религиозна композиција, портрет и аутопортрет, историјско сликарство, жанр сцене и др.
На основу члана 7.и 8. Статута месне заједнице Шид и члана 2.Одлуке о критеријумима за утврђивање, поступак и условa за доделу признања Месне заједнице Шид, Месна заједница Шид расписује
К О Н К У Р С
за доделу Признања Месне заједнице Шид за 2017.годину
"Светоникољско признање"

"Светоникољско признање" се додељује установама, предузећима, удружењима и појединцима који су својим дугогодишњим радом и успесима дали изузетан допринос у развоју града или појединих области друштвеног живота у граду.
"Светоникољско признање" се додељује по једно, сваке године а добитнику се уручује на дан празника Месне заједнице Шид- 22.мај. Месна заједница Шид, позива све наше суграђане да доставе своје предлоге, са образложењем, за доделу овог значајног признања, како би ово престижно признање доделила најзаслужнијима.
Одлуку о додели "Светоникољског признања" доноси Савет месне заједнице Шид на основу благовремених, образложивих и документованих предлога. Предлоге у писаном облику доставити најкасаније до 18.маја 2017.године до 15 часова на адресу:
Месна заједница Шид, Карађорђева 85 Шид или e-mail:
Све информације о Конкурсу могу се добити на телефон 712-350

"Добили смо подршку од надлежних институција за нашу иницијативу о затварању Прихватног центра у самом граду. Овог викенда очекујемо да почне етапно исељавање миграната и њихових породица", рекао је председник општине Шид Предраг Вуковић.
Он је додао да су се показали као добри домаћини према мигрантима и захвалио се грађанима Шида на стрпљењу и поверењу које су указали општинским властима у решавању овог проблема.
Како је рекао, сваки мигрант уживао је пуну заштиту Србије, али да се у бројним случајевима мигранти у Шиду нису показали као добри гости.
Државни секретар Ненад Иванишевић истакао је да је безбедност грађана Србије на првом месту, те да се извињава грађанима Шида уколико су доживели непријатности од миграната.
Како је у међувремену придошло још миграната у Прихватни центар у Шид, сада се тамо, према подацима надлежних, налази око 400 миграната - стотинак самаца и 300 миграната са породицама.
Сви они из Прихватног центра код Железничке станице у Шиду биће, како је најављено медијима, исељени током наредног викенда и преко првомајских празника у друге, мање прихватне центре у Србији, где ће им бити обезбеђени добри услови и, како је наглашено, боља контрола њиховог кретања.
Да ли ће се за мигранте из Шида отворити и неки нови мањи прихватни центри у Србији, новинарима није прецизирано.
Мештани Шида су се побунили против миграната почетком априла када се у овом граду догодио инцидент у коме је мигрант наоружан упао у кућу у којој су биле малолетне девојчице.
"Безбедност грађана нам је на првом месту, ситуација у Шиду је алармантна и више нема времена за чекање. Град је пун миграната, на територији општине Шид имамо чак три прихватна центра са 2.000 миграната, углавном из Марока, Пакистана и Авганистана, који стално праве инциденте, краду, физички се обрачунавају, међусобно, али и са грађанима", рекао је тада Вуковић.

Најавио је да ће део миграната из Шида бити премештен у мање прихватне центре. Иванишевић је, гостујући у Дневнику РТС-а, навео да је инцидент који је мигрант направио у Шиду редак пример кршења закона. "Нажалост ми говоримо о инцидентима, али имамо 6.000 људи коју поштују законе и не праве проблем", каже Иванишевић.
Нагласио је да закони Републике Србије важе за све који се налазе на територији државе, као и да му је жао ако је неко од грађана Шида узнемирен због инцидента. "Морам да похвалим председника општине Шид који је трезвено разговарао и са нама и са грађанима Шида", указао је Иванишевић. Тврди да ће мигранти у Шиду бити измештени.
Говорећи о капацитетима у Србији, Иванишевић наводи да је у Србији тренутно око 6.000 миграната у прохватним центрима и око 1.000 ван центара. Када је реч о новим прописима Мађарске и како они утичу на ситуацију у Србији, Иванишевић указује да је ситуација стабилна. "Ситуација је стабилна, скоро да нема улазака, не одлучују се да траже азил у Србији. Имамо нови тренд да се враћају у Грчку, јер кроз програм УНХЦР је могућа алокација миграната, а друга тенденција је добровољни повратак у земље порекла, посебно Авганистан", закључио је Иванишевић.
Страна 27 од 231