
Пријем најбољих ученика основних и средњих школа одржан је у сали Скупштине општине Шид. Велимир Ранисављевић, председник Скупштине општине Шид, поздравио је ученике, одржао говор добродошлице и уручио награде ученицима.

Шид издваја знатна средства за стипендирање најбољих студената, субвенционише превоз ђака, улаже у образовање, јер је оно стуб развоја овог друштва. Општина Шид ће и даље помагати најталентованијим ученицима и студентима, у циљу обезбеђивања бољих услови за школовање. Ученици су учествовали на разним такмичењима и оставрили су запажене резултате. Шид је богат младим људима који имају вољу, снагу и храброст, која је потребна за низање успеха.
На пријему су уручене награде ђацима:
Божин Јелена
Вијук Милош
Живановић Дуња
Клисурић Јелена
Зечевић Емилија
Вучић Ненад
Марковић Настасија
Теодора Новковић, Моровић
Урош Јањатовић, Моровић
Драган Настић, Вишњићево
Јелена Поштић, Јамена
Сања Вукадиновић
Анђела Сремчић
Милан Манојловић
Леона Кујавић
Алекса Вилић
Анастасија Бањанин
Радивојевић С. Емилија, Адашевци
Каштеровић С. Урош, Вашица
Веиновић Никола, Aдашевци,
Kртинић Марија, Вашица.
Анамарија Божиновски
Алекса Орешчанин
Николина Каштеровић
Милица Спасојевић
Тамара Животић
Иван Личанин
Стефан Мијановић
Ненад Сарић
Дарко Ђиерчан
Наташа Хован
Урош Радошевић
Јелена Клисурић
Душица Валентировић
У оквиру програма Градови у фокусу, Министарство културе и информисања Републике Србије подржало је пројекат Општине Шид Сачувајмо културу Шида. За реализацију пројекта којим је предвиђено комплетно реновирање сале Културно образовног центра одобрена су средства у износу од 19 милиона динара.

Поред овог, следи и реализација више значајних пројеката у Општини Шид који ће допринети побољшању квалитета живота.
Општина Шид у последњих годину дана реализовала је више пројеката него у задњих 30 година. Поред пројекта реконструкције Културног образовног центра, ускоро почиње и реализација других, за Општину Шид, стратешки значајних инфрастуктурних пројеката, за које су средства обезбеђена из републичког или покрајнског буџета.
Сви пројекти биће реализовани захваљујући подршци коју Општини Шид пружа Влада Републике Србије и надлежна министартва.
Реализација пројеката, који ће допринети развоју шидске општине, планирана је у наредних месец дана, а према речима председника Општине Шид, Предрага Вуковића, Шид ће ускоро бити једно велико градилиште.
Изложба је део пројекта под називом "Славимо солидарност" који Фондација Ане и Владе Дивац организује у оквиру прославе 10 година рада. Изложба обухвата фотографије настале у време две кризе – мајским поплавама 2014. и у мигрантској кризи. Фотографије приказују људе који у тренуцима кризе брину једни о другима исказујући солидарност на делу.

Фотографије солидарности у времену кризе изложене су у Градској библиотеци у Шиду. Управо је Општина Шид прошла обе кризе приказане на фотографијама. У мају 2014. поплављена је Јамена, а наредне године почела је мигрантска криза.
На основу наредбе шидског штаба за ванредне ситуације, 17. маја 2014. из села су евакуисани жене, деца и старији људи у Моровић, Шид и Руму. Вода је у Јамену стигла 19. маја. Три дана раније 700 волонтера и мештана околних села поставили су 7.000 врећа напуњених песком на брану између реке Саве и Босута у селу Босут, општина Сремска Митровица.

Због настале ситуације проглашена је и тотална евакуације људи и сточног фонда само дан пре доласка воде. Кућама су се радно способни Јаменчани почели враћати 7. јуна, јер је у селу било много посла. Требало је чистити куће, улице и јавне просторе и дочекати комисије за процену штете.
После поплаве обављене су дератизација, дезинфекција и дезинсекција, мештани су чистили своје домове, износили неупотребљиве ствари и белу технику, а комисије су радиле свој део посла. Јаменчани су тада имали чврсту веру да стиже потпуна нормализација живота у село врло брзо. Међутим, није био лак тај посао, у Јамени је изграђено 12 нових кућа и у првој фази 30 је обновљено.
Како се наставио живот у Јамени, за „Дневник” говори председник Савета МЗ Мирослав Ђокић:
Од уласка у село Јамену па све до скеле на Сави која превози путнике и моторна возила у Републику Српску, постављен је нов асфалт.
"Мрежа путева је одлична. На тај пут се везују уласци на пољске путеве чија је укупна дужина преко пет километара, и сви су путеви насути шљунком, што је за село скоро у потпуности ослања на пољопривреду, веома важно. Данас се на њиве иде аутомобилима, а на асфалтним путевима нема блата", прича Мирослав Ђокић.
С обзиром на то каква их је невоља погодила пре три године, Јаменчани, поготово они старији, задовољни су обновом. Без посла је 50 младића и око 30 девојака, неожењених и неудатих. Момци кажу да се девојке нећкају, а и они сами зазиру од заснивања породице без сигурних прихода. Тако Јамена данас нема нових становника, али иста је прича мање-више и у другим селима шидске општине. Мирослав Ђокић каже да су у селу размишљали да покрену несвакидашњу иницијативу.
"После продаје и реституције преостало је још око 150 хектара државне земље, која није најбољег квалитета, али и она даје адекватне приносе. Предложићемо да се то земљиште уступи младим мештанима, беземљашима, који желе да раде и остану овде", каже Ђокић.
Д. Савичин
Страна 24 од 231