
Сремска привредна комора и Општина Шид, заједно са МЗ Ердевик и Привредном комором Војводине, 01. јуна су по четрнаести пут окупили произвођаче, дистрибутере и љубитеље сремског кулена, на 14. по реду СРЕМСКОЈ КУЛЕНИЈАДИ. Подршку манифестацији и овога пута су дали: Министарство за привреду и финансије – сектор туризам, Туристичка организација Шид и Културно образовни центар Шид.

На свечаности отварања манифестације присутне су поздравили Ненад Катанић помоћник министра за аграр у министарству пољопривреде, водопривреде и шумарства, Ратко Филиповић председник Привредне коморе Војводине, Милан Божић председник Привредне коморе Срема, Никола Васић председник Општине Шид и Душан Золотић члан привременог тела МЗ Ердевик и председник Организационог одбора 14. Сремске куленијаде.
Званичници су затим најбољим куленарима уручили награде и то златник од пет грама за прво, златник од три грама за друго и златник од два грама за треће место. Према пропозицијама такмичења, произвођач који је освојио највише бодова у оцењивању шест најважнијих својстава кулена (спољашњи изглед, изглед пресека, чврстоћа, боја, укус и мирис) припало је звање апсолутног победника.
Ове године најуспешнији произвођач кулена је Дамир Џмура из Сремске Митровице. Њему је припала статуа маскоте куленијаде коју му је уручио прошлогодишњи победник Зоран Вуксановић из Голубинаца, као и књига „Основе технологије меса“ професора Илије Вуковића. Након проглашења победника, Драган Гутић, члан Општинског већа Општине Шид уручио је дипломе најуспешнијим произвођачима кулена и захвалио на учешћу.
Осим у чаробном кулену и винима, посетиоци су имали прилику да уживају у целодневном културно уметничком програму у ком су учествовала културно уметничка друштва. Занимњив програм, добар провод, љубазни домаћини и повољне цене производа чине ову манифестацију привлачном за посетиоце, којих је из године у годину све већи број.
Села у шидској општини, којих има 19, прилично су разуђена, па је хитној помоћи шидског Дома здравља неопходно да буде мобилна у сваком погледу.

Директор Дома здравља др Крсто Куреш каже да је до ове године само један лекар био запослен у Хитној служби, али је локална самоуправа обезбедила средства да у ноћну службу уђе још један лекар опште праксе, који је увек присутан и кад овај други оде на терен.
- Имамо четири комби возила, са по два возача, два лекара и једног техничара. Др Наташа Кутларевић је увек на точковима, а само у априлу ове године имали смо 813 амбулантних прегледа и 225 кућних посета. У Сремску Митровицу, Сремску Каменицу или Нови Сад, превезено је 62 пацијента - каже медицински техничар Јованака Вујасиновић, која води Хитну службу.
Како смо сазнали од пацијената, особље Хитне службе је добро обучено и увек стиже на позив пацијената без закашњења. То су људи, који неким пацијентима у последњем тренутку врате живот, а то је велика ствар.
Грађани шидске општине који се снабдевају са изворишта код Батроваца од данас имају испоруку воде подигнуту на виши ниво.
Представници локалне самоуправе Шид обишли су постројење за дистрибуцију воде и уверили се у савременост система.
{youtube}KcnZ5kRl6JY{/youtube}
За реализацију овог подухвата ЈКП Водовод издвојено је 18,5 милиона динара у оквиру којих је општина учествовала са осам милиона динара.
Аните Балаж (11) из Ердевика, код Шида, болује од рестриктивне кардиомиопатије, која није уочена на време те је неопходна трансплантација срца, а због повећаног притиска у плућима, ова операција је веома компликована и требало би да се изведе у Хјустону (САД). Пошто је захват веома скуп, у Шиду је организовано прикупљање прилога, а хуманитарна акција се води под слоганом “Анитино срце је у нашим рукама”.

Динарски рачун отворен је код Комерцијалне банке 205-9011005017941-36, а уплате из иностранства на СИФТ: КОББРСБГ, ИБАН: РС 35205903101933371543.
У акцију се укључио и овдашњи ЦК, захваљујући којем је омогућено слање СМС-а на број 4818 (“Теленор”, МТС, ВИП), а цена поруке је 50 динара.
Страна 92 од 231