
ГАЛЕРИЈА једног од наших најпознатијих сликара Саве Шумановића у Шиду, ове године обележава два значајне годишњице. Прва је шест деценија рада и постојања галерије, а друга седам деценија од трагичне смрти великог сликара. Већ 24. јануара, биће отворена изложба под покровитељством општине Шид.

- Поводом Шумановићевог рођендана приредићемо изложбу под називом “Сава Шумановић - личност, породично, национално” са обиљем фотографија и докумената које ћемо изложити на 28 паноа - наводи Радован Сремац, директор Галерије “Сава Шумановић”. - Реч је о архиви из фонда наше галерије, коју је завештала сликарева мајка Персида, али и ће се ту наћи и документа и фотографије из Београда, Новог Сада, Сремских Карловаца, Загреба, па чак и из Немачке из Хановера. На овај начин желимо да представимо мање познате детаље из живота, ствараралаштва и окружења у којем се кретао и живео славни сликар и његови сродници.
Централни догађај у обележавању јубилеја галерије биће јесења изложба. Планирано је и издавање монографије посвећено породици Шумановић, као и посебне публикације поводом 60 година рада галерије. Током 2012. године, сваког месеца одржаће се бар по једна манифестација у част Саве Шумановића. Тако су планиране сликарске и археолошке радионице, традиционална изложба Ликовног круга “Сава Шумановић” и други садржаји.
- У преговорима смо са Домом Војске Србије у Београду, како бисмо представили још једну репрезентативну изложбу, попут оне која је у Дому војске наишла на веома добар одјек и посећеност. Планирамо и једну изложбу у Музеју савремене умјетности Републике Српске у Бањалуци - закључује дректор Радован Сремац.
ДИРЕКТОР галерије Радован Сремац открива да ће се на предстојећој изложби, поред фотографија и докумената, наћи и оригиналан Шумановићев смокинг и цилиндар. За ову прилику донеће их сликарева рођака Мирјана Бакочевић-Николић из Новог Сада.
Премијерно ће бити изложене припремне скице за четири женске фигуре које је Шумановић, током боравака у Паризу, 1927. године, насликао на стубу у кафеу "La Coupole" на Монпарнасу.

- Деценијама се о томе причало у српској историографији - каже управница Галерије Тијана Палковљевић. - Међутим, тек откриће скица четири женске фигуре, које су сада у приватном власништву, потврдило је његово ауторство.
У жељи да посетиоцима изложбе дочарају амбијент и атмосферу чувеног париског локала, као и да дух монденског Париза пренесу у Нови Сад, кустоси Галерије поред припремних скица за четири женске фигуре изложиће и историјске фотографије кафеа "La Coupole" из тридесетих година прошлог века, и реплику стуба који је осликао Сава Шумановић.
ШУМАНОВИЋЕВ ангажман у париском локалу "La Coupole" важан је за разумевање његовог учешћа у тадашњој уметничкој сцени Париза. Шумановићево ангажовање у "La Coupole", у чијем декорисању су учествовали и други париски сликари, сведочи о његовом тадашњем угледу на париској уметничкој сцени.
Саставни део изложбе је и филм "Четири каријатиде" (2013) који је, овим поводом, направио Игор Антић, уметник који данас живи и ради у Паризу.
Сакупљајући релевантне податке, преплитањем француске и српске историографије, Антић је засновао свој видео-рад о Шумановићу на његовим сликама за "La Coupole", али и на анализи његовог целокупног стваралаштва које се чува и излаже у Србији.
Настојао сам да укрштањем приказа амбијента Париза и Шида и ликовних дела Шумановића насталих у ове две средине, представим сликарев двојезични уметнички свет и употпуним наша сазнања о његовом делу - каже Антић.

У протеклом периоду су знатно побољшани услови у шидском прихватилишту за псе луталице с обзиром на то да је у питању привремена локација.
Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ), покренула је 2012. године пројекат „Discovering energy“. Наша општина, један је од партнера на пројекту, чији је циљ упознавање шире јавности са енергетском ефикасношћу стамбених објеката, као и спровођење заједничких активности у циљу квалитетнијег решавања проблема енергетске неефикасности.
Током протекле године, у општини Шид, извршено је термографско снимање пет објеката и урађени су елаборати и енергетски пасоши за те објекте. Исти су и уручени на свечаности у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ у Шиду 30. маја.
На самом почетку, присутне је поздравио Ромко Папуга, начелник општинске управе, затим Анита Мраовић представник немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ и Дејан Ковач координатор пројекта „Открити енергију“ ( Discovering energy) за Војводину.
Након тога су гости, заједно са помоћником председника општине Шид Дејаном Којићем, уручили енергетске пасоше и елаборате о енергетској ефикасности власницима пет објеката у Шиду: стамбени објекти у улици Мајке Јевросиме бројеви 26 и 28, у Змај Јовиној бр. 51, Војвођанској бб и зграда у улици Кнеза Милоша 64. Након што су уручени пасоши и елаборати уследила је изложба енергетски ефикасних објеката.
Страна 91 од 231