
Низом пригодних програма од 04. до 06. децембра, обележан је Дан општине Шид. У среду 04. децембра, венце на споменике и спомен плоче палим борцима у Ердевику, Соту, Моловину и Бикић Долу положиле су делегације Општине Шид, СУБНОР-а и Месних заједница.

Дан касније, поводом обележавања Дана ослобођења Беркасова, Љубе и Привине Главе, одата је пошта погинулим борцима из ових места. Истог дана, у организацији Удружења ликовних уметника и стваралаца отворена је изложба слика у Владичанском двору. Шестог децембра у сали СО Шид, одржана је свечана седница СУБНОР-а, након чега је служен парастос и положени венци на споменик на Православном гробљу и спомен плочу палим борцима на платоу испред КОЦ-а. Након тога, у сали СО Шид, председник општине потписао је још шест уговора са избеглим лицима у циљу стамбеног збрињавања избегличких породица са територије наше општине.
У Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ отворена је изложба фотографија са фото-конкурса „Наш град, наши људи“. Централна свечаност поводом обележавања Дана општине, одржана је у сали КОЦ-а.Свечаној седници и академији присуствовала је многобројна публика. Свечану седницу СО Шид, отворио је др Бранислав Мауковић, председник СО Шид. Присутнима су се обратили председник општине Никола Васић и заменик председника општине Срђан Малешевић. Децембарске награде за 2013. годину, додељене су Душану Лукићу, професору српског језика и књижевости (у пензији), ЈП за радиодифузну, новинску и издавачку делатност „Радио Шид“ и др Вањи Гнип, а захвалнице композитору Славку Захорјанском и учитељу Оравец Мирославу. У уметничком делу програма наступили су Јелица Брестовац и браћа Радиша и Ратко Теофиловић.
Републички фонд за здравствено осигурање је данас примио захтев мајке Аните Балаж за упућивање оболеле Аните на лечење у иностранство. Она путује 25.11.

Како се наводи у саопштењу РФЗО-а, тај фонд ће омогућити целокупно потребно лечење Аните Балаж у АКХ клиници у Бечу.
"Према мишљењу Лекарске комисије Анити прво треба да буде извршена уградња механичке пумпе унутар срца са циљем да се смањи постојећи притисак у плућној циркулацији током наредних неколико месеци и да се на тај начин створе неопходни услови за потребну трансплантацију срца која ће бити други корак у лечењу, мале Аните. Анита у Беч путује 25.11.2013.", наводи се у саопштењу.
РФЗО ће, такође, како се истиче, омогућити и да Аниту на лечење прати њен лекар из Србије, доц. Др Владислав Вукомановић, како би био непосредно упознат са током лечења оболеле девојчице.
Међутим, РФЗО наводи и да се још увек чека сагласност Министарства здравља и Владе Србије на предлог измене Правилника о упућивању осигураних лица на лечење у иностранство, чије је измене РФЗО предложио још 1.новембра 2013, а са циљем да се на лечење упућују и пацијенти оболели од Цистичне фиброзе којима је неопходна трансплантација плућа. То је и разлог због чега се још увек чека упућивање на лечење Невене Јанковић из Житорађе.
РФЗО је током 2013. године одобрио упућивање 297 пацијената (и деце и одраслих) на лечење у иностранство и по том основу исплатио износ од 344.200.000,00 динара, што је за чак 100 милиона динара више у односу на исти период прошле године, закључује се у саопштењу РФЗО-а.
У овом пројекту учествовале су и жене из шидске општине, а како је рекла Даница Тодоровић, две године су сарађивале са удружењима жена. Резултат тога је филм, где жене говоре о животу на селу, проблемима с којима се сусрећу у малим срединама, као и о томе како могу да помогну развоју локалне заједнице.
- У свим срединама најуочљивији су они проблеми који се тичу економског и социјалног положаја. То је недостатак новца за основне потребе, проблеми у комуникацији са локалном самоуправом када је реч о неким комуналним услугама. Има пуно жалби на рад републичких органа, најчешће је на удару Фонд за пензионо и социјално осигурање, затим Национална служба за запошљавање - каже Даница Тодоров и додаје да је у њиховој надлежности, да уколико су повређена људска права, дају органима препоруку да отклоне неправилности, а уколико проблем није у њиховој надлежности саветују их коме да се обрате.
Даница Тодоров каже да се њој обратило десетак жена из шидске општине и да су оне углавном указивале на последице транзиције и стечаја. То су, како каже, проблеми који погађају бивше раднике, јер они немају више могућности да регулишу свој статус. Остали су без посла, а други послодавац неће да их прими, јер имају више од 50 година.
-То је велики економски и социјални проблем, где ми не можемо увек да посредујемо, јер је социјална подршка ограничена материјалним могућностима друштва односно државе - закључила је Даница Тодоров.

Помоћ вредна укупно 8,84 милиона динара, (при чему је Општина учествовала са 442 хиљаде) подељена је на 28 лица која су учествовала на конкурсу, а на предлог специјалне комисије Црвеног крста коју води стручни сарадник Душица Полетан.
- Купили смо четири куће за укупно 3,2 милиона динара и осам пакета помоћи у грађевинском материјалу, чија је појединачна вредност 400.000 динара, што ће задовољити потребе 12 породица коју се конкурисале – каже Душица Полетан. - Изашли смо у сусрет и захтевима 16 породица које су тражиле помоћ за рад. Да би купили пластенике, прикључне машине за пољопривреду, алат за аутомеханичаре или неко друго занимање, они су добили по 150.000 динара.
Уговоре је са свих 28 корисника помоћи потписао је председник општине Никола Васић.
- С једне стране, задовољни су сами корисници што ће моћи, неко да добије кров над главом а други да раде, а задовољна је и локална самоуправа јер је збринула 28 избегличких породица - нагласила је Душица Полетан.
Страна 80 од 231