
Пуних пет деценија стони тенис у шидској општини је популаран, постизани су изузетни резултати, не само у сремској већ и војвођанској лиги. Ипак Стонотениски клуб „Партизан” био је за све то време без одговарајућег крова над главом. Ових дана, поводом јубилеја, добио је свој кутак у шидској спортској хали, и то повелики, до сада неуређен простор.

Уз финансијску подршку Покрајинског секретаријата за спорт од 650.000 динара и Општине Шид, од 50.000 динара, као и спонзора, Стонотениски клуб уредио је део простора за тренинг по свим стандардима. Председник општине Шид Никола Васић свечано је отворио нове просторије клуба.
- У овим просторијама имаћете боље услове за тренинг и такмичење. Желим вам да овде пријатно проводите време и постигнете још боље резултате, а биће још оваквих инвестиција. Млади који овде долазе нека буду срећни не само због новог амбијента, већ и због сазнања да су им спортски учитељи били најбољи стонотенисери, не само у Срему већ и у Војводини.
Председник овог клуба Зоран Јовановић са поносом истиче да немају ниједног играча са стране:
- Све су то наша деца из Шида и 19 околних села која долазе да тренирају и одрастају уз стони тенис. Мушке и женске екипе нашег клуба постигле су одличне резултате у такмичењима, афирмисали смо се у Срему, али и у Другој војвођанској лиги. Наши јуниори су изузетни и очекујемо да ће и они бити међу најбољима у Војводини.
Смештај за Музеј наивне уметности "Илијанум" био је једна од тема недавне седнице Општинског већа Шида. Директорка ове установе Љубинка Пантић појаснила је да се до краја године очекује доношење прописа о поврату имовине која је пре Другог светског рата припадала Јеврејима, страдалим у холокаусту.

- По мојим сазнањима, имовина ће морати да се врати и ако нема директних наследника припашће Савезу јеврејских општина. У контактима ресорног министарства са представницима јеврејске заједнице, произилази да они не желе да имовина која ће бити враћена буде извор неке њихове зараде, нити желе да том имовином тругују. Расположени су за сарадњу, односно да установа као што је наша ту и остане и након поврата некадашње имовине – рекла је Љубинка Пантић.
Пре неколико година Музеј је добио око 200.000 динара за конзерваторске радове, а направљен је и водич на седам језика, с обзиром на то да странци у великом броју долазе у овај музеј. Од Општине Шид ова установа добила је по конкурсу 60.000 динара за израду малих паноа, на којима је на атрактиван начин представљена документарна грађа која се чува у музеју. Панои се налазе на улазу у музеј, па је то на неки начин увод у оно што ће посетиоци видети када стигну до изложбеног простора.
- Лане смо на конкурсу Министарства културе добили средства за нову изложбу "Фантастика Илија Босиља", да би представили цео циклус, неке слике које су прошле конзерваторске третмане, као и дела која нису била урамљена. Урађен је и каталог, па је изложба реализована ове године – каже Љубинка Пантић. – Средствима Покрајинског секретаријата за културу окречили смо канцеларије и изложбени простор, а ове године планирамо обнову фасаде са уличне стране.
Још 24 избегличке породице са територије наше општине добиле су помоћ у економском оснаживању, а у оквиру пројеката Комесаријата за избеглице и миграције Републике Србије које реализује општина Шид посредством повереништва за избегице и миграције.

Циљна група била су избегла лица из Хрватске и Босне и Херцеговине и интерно расељена лица са КиМ која живе на територији Републике Србије. Председник општине Шид Никола Васић данас је потписао уговоре са једанаест породица које су добиле помоћ у грађевинском материјалу у вредности од 400 хиљада динара и 13 породица које се баве пољопривредом или имају сколност ка тој делатности, а којима су на основу конкурса за економско оснаживање кроз доходовне активности додељене машине, алати и друга опрема у вредности од 170 хиљада динара.
Канцеларија за младе у Шиду већ две године активно помаже Николи Ступкину из Шида, који се пре две године несрећно оклизнуо на снегу и остао непокретан. Организовано је низ хуманитарних журки, концерата, различитих акција у сарадњи са Црвеним крстом и хуманим појединцима, да би се Николи омогућио одлазак у Беч на лечење матичним ћелијама.

- По његовом повратку, стручни тим лекара је утврдио да је први третман у Бечу дао извандредне резултате. Третман је коштао 13.000 евра. На предлог наших лекара Ступкин крајем маја одлази на други третман у Беч, па смо обновили акцију - каже Милош Мркшић, координатор Канцеларије за младе у Шиду. – Овај пут смо иницирали да Црвени крст преко мобилних оператера одобри посебан СМС број за помоћ Николи Ступкину, тако да сви који желе да помогну могу послати празну СМС поруку на број 7166.
Страна 75 од 231