
У оквиру Спомен-комплекса Сремски фронт у Адашевцима код Шида, обележено је 69 година од пробоја Сремског фронта, а том приликом председник техничке Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да Србија нема будућности ако не поштује своју историју, али и да се будућност не може градити само на прошлости.

"Треба бити храбар и вући велике потезе и остварити велике кораке напред'', поручио је Дачић приликом обележавања 69. годишњице пробоја Сремског фронта и окончања борби за ослобођење земље у Другом светском рату.
Обраћајући се борцима НОР-а, учесницима у борбама на Сремском фронту, потомцима погинулих бораца, многобројним гостима и грађанима, Дачић је истакао да је данашња демократска Србија незаобилазни чинилац у свим међународним процесима, регионалним и европским интеграцијама.
''Влада Србије је зато одлучна да настави политику интензивног унутрашњег развоја земље, али и њеног позиционирања у складу са капацитетима које имамо у многобројним областима'', рекао је Дачић.
Он је додао да је годишњица пробоја Сремског фронта веома важан сегмент нашег идентитета и позвао на сложно окупљање око заједничких циљева и како је рекао, да још истрајније нашу домовину Србију градимо као отаџбину равноправних и поносних грађана.
Премијер је и име владе положио венац крај спомен обележја у оквиру Спомен комплекса Сремски фронт у част погинулих бораца за ослобођење земље од фашизма.
У име бораца НОР-а окупљенима се обратио председник републичког одбора СУБНОР-а Србије Миодраг Зечевић истакавши, између осталог, да се на овај дан навршило 69 година од краја најдуже битке на просторима бивше Југославије која је означила победу у четворогодишњој борби и коначно ослобођење земље од окупатора.
У тешким и крвавим борбама које су трајале пуних 175 дана погинуло је око 13.500 југословенских војника, углавном младића из Србије и Црне Горе, 1.100 припадника Црвене армије, 630 Бугара и 136 Италијана из састава југословенских јединица.
О стању и актуелним потребама културних установа у Шиду разговарало се недавно приликом посете Дејана Ристића, државног секретара ресорног Министарства. По речима председника Општине Шид Николе Васића, овом приликом добијене су инструкције и смернице за даљи рад Галерије „Сава Шумановић”, као установе од националног значаја, Музеја наивне уметности „Илијанума”, Народне библиотеке „Симеон Пишћевић” и Културно-образовног центра.

- Упознао сам се са директорима који воде установе за културу као и представницима локалне самоуправе. Охрабрен сам високом свешћу челних људи општине који култури придају велики значај. Имају у установама културе врло стручан кадар и снажну мотивацију – рекао је након састанка Дејан Ристић.
Галерија слика „Сава Шумановић” је конкурисала са три пројекта код Министарства културе и за сва три су одобрена средства, саопштио је Ристић, оценивши да је то чврст показатељ квалитетног рада. Он се заложио да Општина, Покрајина и Министарство културе и информисања јединствено делују у набавци опреме за чување ликовне збирке, одржавање изложбеног простора, рад Библиотеке.
- Врло брзо изложићемо неколико предлога за решење питања смештаја „Илијанума”. И на крају ми одмах можемо реаговати у Галерији слика „Сава Шумановић”, у КОЦ-у кроз идеју успостављања дигиталног биоскопа и треће кроз откуп књига за Библиотеку. Намера нам је да очувамо оно што имамо, али да га и презентујемо, јер је то културна баштина о којој морамо бринути.
- Наша библиотека је међу најбољима у Србији и на то смо поносни, али потребно је да Културно-образовни центар добије средства да преуреди позорницу и поправи седишта, како би се створили услови да ради биоскоп. Уједно би та позорница служила и за аматерско друштво „Бранислав Нушић”-каже председник Васић.
Покрет за заштиту и неговање реке Босут из Шида припремио је заједнички пројекат у сарадњи са Вуковарско-сријемском жупанијом у намери да очисти ову пограничну реку. За ту намену конкурисано је код европских фондова пројектом који је процењен на огромних 17,5 милиона евра.

Одредбама Породичног закона, Кривичног закона и Закона о јавном реду и миру, строго је дефинисано и забрањено насиље у породици, као и насиље над женама, које се манифестује кроз различите облике насиља и по правилу, представља злоупотребу моћи и покушај вршења контроле над чланом породице који има мање моћи, а родна димензија насиља је његова суштинска карактеристика.
Ово је озбиљан деликт и као такав, захтева ефикасан договор и сарадњу свих установа које се баве овом проблематиком. Само координираном акцијом, може се решити овај узнапредовали проблем, те је данас у сали СО Шид, потписан Споразум о сарадњи у спровођењу заштите жртава насиља у породици и жена у партнерским односима на подручју Општине Шид. Иницијатор потписивања oвог споразума је Центар за социјални рад „Шид“у Шиду, а потписници споразума су и Полицијска управа у Сремској Митровици – полицијска станица Шид, Дом здравља у Шиду, Општина Шид, Актив директора основних и средњих школа, као и ПУ „Јелица Станивуковић Шиља“ Шид, Основни суд у Шиду, Прекршајни суд у Сремској Митровици одељење у Шиду и Основно јавно тужилаштво у Сремској Митровици - одељење у Шиду.
У име локалне самоуправе, споразум је потписао, председник општине Никола Васић. Очекује се да овакав вид сарадње у наредном периоду, омогући бољу и бржу размену информација, компатибилније акције, правовремене и свеобухватне интервенције и повећање одговорности сваког од система, а све то у циљу заустављања насиља и постизања безбедности потенцијалних жртава, откривања случајева насиља и хитног поступања у склaду са степеном угрожености жртве насиља, очувања достојанства жртве и уважавања њених потреба и ставова.
Страна 76 од 231