

Годинама је била на зачељу колоне, али ствари иду на боље по овај део Срема. Према његовим речима, у катастарској општини Ердевик, Бачинци и Шид конкурисали су инвеститори који су прво упутили писмо намере о покретању инвестиција.
Након отварања конкурсне документације крајем месеца, знаће се колико су поменути инвеститори озбиљни.
Заинтерсовани за улагање су и Италијани, и то у близини Адашеваца, где желе да изграде интермодуларни центар или, како се популарно зове карго центар.
{youtube}BGPBUicmcjU{/youtube}
Детаљи о озбиљности и стварним жељама инвеститора ипак ће се знати након отварања понуда крајем месеца по конкурсу који је расписала ова сремска општина.
Шидска општина годинама је била на зачељу колоне када су у питању страни, па и домаћи инвеститори. Ипак, ствари иду на боље, а како каже председник ове сремске општине Никола Васић, оптимиста је и верује да ће се на недавно расписаном конкурсу, појавити најмање три инвеститора.

Општинско веће је донело одлуку да грађевинско земљиште понуди по симболичним ценама. У Ердевику ће се градити сушара и хладњача за прераду воћа и поврћа. Инвестиција за ове објекте креће се од 500.000 до милион евра. Ово је повољна вест и за бројне незапослене, јер ће се овде запослити један број од армије незапослених која броји 4.000 људи.
Друга врло привлачна дестинација, због сировине, близине железничке пруге и коридора 10 су Бачинци. Овде ће новац уложити Руси који ће производити шећер за извоз, а такође у плану им је и изградња електране на биомасу. Руси ће са својим партнерима уложити у објекте, инфраструктуру и нове машине од 300 милиона до 400 милиона евра. Бачинћане, који су велики производђачи шећерне репе радује то што ће имати купца у свом селу, те неће више морати да путују у потрази за купцима.
Улагаће се и у Шид. На земљишту поред спортске хале биће изграђена два тениска терена. Ово улагање је концесионо, јер се прави уговор на 20 година, а вредност инвестиције је од 300.000 до 400.000 евра. Након истека тог времена, инвеститор напушта ову локацију, а терени остају локалној самоуправи Шид. Васић додаје да су инвеститори заинтересовани и за Вишњићево, где би требало да се изгради фабрика чарапа, заинтересована је и фирма која се бави пешчарењем цеви како и инвеститор из Словачке који има погон у Кисачу, а бави се производњом електричне енергија за соларне табле.
Тим поводом је Васић са сарадницима недавно боравио у Милану. Тамо је делегацију из Шида примио председник Ломбардије Лучијано Валаузи. Том приликом посетили су њихов интермодуларни центар који може да запосли до 100 радника.Председник шидске општине подсећа да имају потеницјала за развој верског и здравственог туризма. Ту је Привина глава, манастир светих Архангела и Михајла који је најстарији на Фрушкој гори.

Државну церемонију обележавања предводио је министар просвете, науке и технолошког развоја Жарко Обрадовић, који је и име Владе Србије положио венац на спомен комплекс.
Церемонији су присуствовати званичници АП Војводина, општине Шид, дипломатски представници земаља чије су трупе учествовале у борбама на Сремском фронту, као и велики број преживелих учесника ове велике битке и представника удружења грађана.
Пуних 175 дана, од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године вођена је битка у којој је са обе стране учествовало око 250.000 војника.
Уз јединице Југословенске Армије, учествовале су и трупе Црвене и бугарске Народне армије, као и Бригада "Италија".
Погинуло је и 1.100 припадника Црвене Армије, 630 припадника бугарске Народне Армије и 163 Италијана из састава југословенских јединица.
На страни непријатеља, погинуло је око 30.000 војника.
Важно је нагласити да је пробој Сремског фронта означио и окончање Другог светског рата на територији Републике Србије, подсећа се у саопштењу.

Састанку су присуствовали председник општине Шид Никола Васић, председник Скупштине општине Шид доктор Бранислав Мауковић, заменик председника СО Шид доктор Жељко Фајфрић, начелник Општинске управе и представник православне русинске популације општине Шид Ромко Папуга, директор туристичке организације Шид Мирослав Мића Јањић, председник МЗ Привина глава Мирослав Гркинић и амбасадор пчеларства Србије Мића Гићанов, те владика сремски Василије, архимандрит Гаврило, прота Хаџи Ђорђе Воларевић и прота Лазар Шапоња.
Прота Хаџи Ђорђе Воларевић упознао је присутне да су, приликом рестаурације Саборне цркве, пронађени темељи неког црквеног објекта, који пролазе укосо испод целе дужине Цркве а у Заводу за заштиту споменика културе у Сремској Митровици сматрају да ти темељи потичу од некадашње цркве из 12. века, коју се саградио властелин Прива.
Иако је било предвиђено да се ове године прослави 800 година од настанка манастира Привина Глава, господин Василије је препоручио да се овај јубилеј обележи идуће године, што је и прихваћено. Председник општине Шид Никола Васић је додао да је ће ових дана одржати састанак са министром културе и предложити да се ова велика вечаност за општину Шид дигне на државни ниво. Господин Василије је рекао да би мудро било издати једну књигу, у којој би се све историјске чињенице, везане за манастир нашле на једном месту и која би остала будућим генерацијама.
Владика сремски господин Василије је објавио да је 2013. година јубиларна за Карловачку митрополију, која је некад захватала простор од Трста, Будима, Пеште, Сентандреје, Арада,Темишвара, Трансилваније, до Мачве, па низ Дрину, до Сремских Карловаца, где је 1713. године њено седиште премештено. Обележиће се 300 година њеног постојања 2.и 3. новембра.
Карловачка патријаршија обележиће и 100 година од последњег карловачког патријарха Лукијана Богдановића, који је настрадао у Бечу, а одакле су га донели у Сремске Карловце и сахранили у Горњој цркви, док ће Милански едикт, поред осталих градова, бити обележен 22. септембра и у Сремској Митровици, где је столовао Константин Велики и где му се родио син Констанције.
Страна 99 од 231