
У Меморијалном центру „Сремски фронт“, 12. априла достојанствено је обележена 68. годишњица од пробоја, у коме су, на крају Другог светског рата, партизанске дивизије заједно са јединицама савезничке Црвене армије, разбиле моћну фашистичку армаду, која се повлачила са наше територије и из Грчке према Немачкој. У борбама је погинуло око 13.000 наших бораца и 1.600 савезника.
На свечаности, у организацији Владе Републике Србије, СУБНОР-а Србије и Општине Шид, окупило се више хиљада људи из свих крајева наше земље. Уз највише државне почасти, венце су, између осталих, положили представници Владе Р.Србије, Министарства одбране, СУБНОР-а Србије и АП Војводине, Општине Шид, чланови породица погинулих, представници дипломатског кора из акредитованих амбасада у Београду и представници парламентарних политичких партија.
Присутнима су се обратили др Жарко Обрадовић министар просвете, науке и тех. развоја, председник СУБНОР-а Србије Миодраг Зечевић и председник Општине Шид Никола Васић.
Том приликом уручена су признања најуспешнијим пољопривредницима и удружењима из шидске општине, а стручњаци са Института Земун поље и Института за ратарство и повртарство, одржали су стручно предавање из области пољопривреде и производње хране.

Иначе Удружење села „Завичај“ из Сремске Митровице основано је пре петнаест година, а последњих пет година редовно одржава манифестацију Дан пољопривреде и села. До сада су организовали 53 овакве манифестације.
Дан пољопривреде и села отворио је заменик председника Општине Шид Срђан Малешевић, који је том приликом истакао да је ово први пут да Општина Шид организује овај важан дан и да ће се та пракса наставити и убудуће.
Председник Општине Шид Никола Васић и председник Скупштине општине Шид Бранислав Мауковић, уручили су признања најуспешнијим пољопривредницима са подручја шидске општине, као и представницима удружења жена.
- Мислим да поред уручења признања пољопривредницима, треба и биће сигурно много боље и конкретније помоћи. Кроз неке субвенције ми покушавамо да се одужимо сељаку и да овим млађим људима, који су се тек почели бавити земљорадњом, дамо вољу да то раде. Морамо имати осећај дужности према тим људима, да им се на неки начин одужимо, а ове године планирамо да направимо једну серију правих научних предавања, у плану нам је и да одемо негде у иностранство, како би сазнали на који начин можемо добре ствари из области пољопривреде, да имплементирамо код нас – истакао је Срђан Малешевић.
Како је на почетку разговора истакао Ђорђе Томић, приликом конституисања нове скупштинске већине нису стриктно подељене функције помоћника председника, него су заједно, у ходу решавали затечене проблеме у шидској општини. Очекивања су да ће у наредном периоду помоћници председника имати јасно подељене задужења.

Томић је истакао да је Александар Вучић председник СНС-а узор за рад и на локалу. Како је истакао, против појединих лица у шидској општини поднете су кривичне пријаве, о чијим криминалним радњама ће се сазнати након обављеног судског поступка.
М НОВИНЕ: Који су конкретно били ваши задаци, од формирања нове коалиције до данас?
ЂОРЂЕ ТОМИЋ: Главни и основни задаци били су да вратимо дугове које смо затекли и које је оставила претходна гарнитура. Дугови су били велики, а сада могу слободно да констатујем да је председник општине Шид успео да врати већи део дуга који смо затекли. Враћен је комплетан дуг ДДОР-у, и исплаћени су заостали дугови за реновирање зграде општине. Тренутно је Шид једна од ретких општина у Срему која скоро да нема никаквих дуговања.
И поред тога што буџет за ову годину није инвестиционог карактера, најављен је долазак нових инвеститора. Када се то очекује?
Ми ћемо ускоро радити ребаланс буџета, јер имамо најаву доласка већег броја инвеститора. Очекује се изградња шећеране са пратећом енерганом, затим најављен је долазак инвеститора заинтересованих за отварање погона за производњу чарапа. Тренутно преговарамо са шведско-кинеском компанијом о замени уличне расвете са лед диодама оном са соларним панелима. На тај начин обезбедили би велику уштеду електричне енергије.
Завршен је још један велики посао, а то је бунар код манастира Света Петка у Беркасову?
Тај посао је започела претходна власт у сарадњи са Покрајином. Расписали је тендер на који су се јавила три понуђача. Ми смо одабрали најповољнијег, „Хидрогеоцентар“ из Лештана. Радови су завршени и манастир Света Петка коначно има своју воду.
Поред функције помоћника председника општине, постављени сте и за председника комисије за јавне набавке и комисије за родну равноправност. Које сте послове у том домену, урадили до сада?
До сада смо урадили већи део посла у јавним набавкама, међутим остало је још доста тога да се уради. Од првог априла ступа на снагу нови Закон о јавним набавкама који је доста строжији и ефикаснији него претходни. Међутим, ми смо се и до сада трудили да све одрадимо по Закону, тако да мислим да нико не може да баци сенку сумње на било шта што смо до сада урадили. Као председник Комисије за родну равноправност, могу да кажем да су у општинској управи као и у локалном парламенту, жене подједнако заступљене, а трудићемо се да тако буде и убудуће.
Шта можете рећи о раду садашњу коалиције?
Мислим да је ово за сада још увек здрава коалиција, која се одржава на тројној сарадњи између ДСС, коалиције окупљене око СПС и СНС. Све проблеме решавамо мирним путем и договором и надам се да ће тако остати и убудуће.
Како оцењујете сарадњу са месним заједницама?
Углавном је добра, мада има неколико месних заједница које не сарађују са општинском влашћу. Међутим, ускоро ће бити одржани избори за савете месних заједница, и видећемо ко ће се наћи на челу тих месних заједница.
Какав је ваш коментар на реакције опозиције на ваш рад?
То и јесте посао опозиције, да критикује власт, што смо радили и ми када смо били у опозицији. Жалбе које је опозиција покренула, показале су се као неосноване. Ми радимо легитимно и по закону, у корист грађана шидске општине. Наш посао није да седимо у канцеларијама него да одлазимо стално на терен, како би пронашли нове инвеститоре.
Какав је став СНС-а и вас као помоћника председника, када је у питању помоћ у раду културно уметничких друштава националних мањина?
Као секретар ОО СНС Шид, могу да кажем да су припадници свих националних мањина увек добро дошли у нашу странку. Наша странка није националистичка, него гледа на будућност нас и наше деце. Гледаћемо да помажемо сва друштва и припаднике свих националних мањина и као општина и као странка. Што се општинске управе тиче, наша врата су широм отворена свим организацијама националних мањина.
У питању је део програма „Партнер у учењу“ који се остварује у 115 земаља света. Сви радови који по процени конкурсне комисије представљају добре примере образовно –васпитне праксе, биће уврштени у постојећу Базу знања.

На овом конкурсу учествује и Основна школа „Сремски фронт“ из Шида са својим креативним радовима. Иначе, ова школа је прошле године ушла у Базу знања са презентацијом текстова, песама и прича у којима се помиње дрво као мотив у српском језику.
Основна школа „Сремски фронт“ је већ учествовала на конкурсу „Креативна школа“, као и на конкурсу „Филмић“ на којем су заузели друго место у држави, након чега су добили и награду за најуспешнију школу у Србији.
Награду као најбољи ментор прошле године добила је професорица српског језика Наташа Миљановић, која је заслужна и за овогодишње учешће на конкурсу и припрему деце. На иницијативу ове професорице, деца су се укључила у секцију за медије у којој вредно раде, одлазе на терен где интервјуишу људе, фотографишу, а затим те фотографије, презентације и текстове постављају на фејсбук страницу школе.
Како је истакла професорица Миљановић, у овогодишњи конкурс „Креативна школа“, укључени су и наставник информатике Томислав Шеремет и наставници физичке културе Магдалена и Јосип Павловић, педагог и учитељица, као и деца специјалне школе „Јован Јовановић Змај“, што је врло важно јер се на тај начин промовисала и инклузија. Заједно са ученицима школе „Сремски фронт“, ова деца су ишла на терен и радила презентације.
- Тема наше презентације је постала оријентациони крос, у којем смо тражили да ученици ходају и да на одређеним местима ураде новинарске задатке и да на основу тога напишу најмање једну вест, један извештај и један интервју. Те елементе су морали да повежу у презентацију. Једна група деце имала је задатак да оде у Беркасово, где су истраживали археолошке садржаје, друга у Галерију, трећа у Црвени крст, а четврта у Илијанум. Ученици су свуда јако лепо дочекани, а били су у прилици да се информишу о активностима и значајем тих институција. Презентације ће бити постављене на школски сајт и преко линкова на фејсбуку биће промовисани њихови пројекти, након чега ће се гласати за најбољи – изјавила је професорица Миљановић.
У овај рад укључено је око 70 ученика седмих и осмих разреда, а када се изаберу најбољи радови, ученици ће за свој рад бити награђени. Последњу презентацију направиће професорица, након чега ће ученици у медијима промовисати свој рад. Деца ове основне школе показала су се као веома креативна и озбиљно су схватила свој рад, а њихово ангажовање за овај конкурс, уједно је и начин да се мотивишу, подстакну и пронађу таленте у себи, а уједно и један од добрих видова професионалне оријентације.
Иначе професорица Миљановић је једна од добитница Светосавске награде, за коју каже да јој је једна од најдражих јер је њу добила од своје општине, од људи које је лично познају. Већ у наредном периоду планирана је поново израда филмића који ће бити представљен на Васкршњем сабору у Мионицама, са темом „Комадић завичаја“.
Страна 97 од 231