
Била је скроз изгубљена. Лекарима је испричала да је у кући свог дечка попила некакву таблету
Данијела Кљечанин, којој је Центар за социјални рад у Шиду одузео ћерку Н. К. (16) и сместио је у хранитељску породицу, из које је побегла, пронашла је дете у Општој болници у Сремској Митровици.

- Пре два дана јавили су ми из болнице да је моја ћерка код њих и да је у веома лошем стању. Како су ми рекли лекари, била је у стању шока и повремено без свести, а све што је у почетку могла да им каже био је број мог мобилног телефона - прича за Курир Данијела Кљечанин.
- Видела сам је одмах следећег дана. Била је потпуно изгубљена. Лекарима је испричала да је последњих 15 дана била у кући свог дечка и да је тамо попила некакву таблету. Сама је дошла до болнице тако што је стопирала. Остаће на лечењу још неколико дана, а онда ће у полицији дати изјаву о свему што се догодило - прича Данијела.
Додаје да су је из Центра за социјални рад звали и предложили да наставе сарадњу.
- Не желим више ништа с њима да радим, показали су се као неодговорни у овом случају - каже Данијела.
Она објашњава да јој је Центар за социјални рад крајем априла одузео ћерку због „наводног насиља у породици и притужбе детета да не жели више да живи с њом“.
- Моја ћерка је и раније бежала од куће и често упадала у невоље. Кад сам јој забранила да користи Фејсбук, у Центру је испричала да је тучем и малтретирам, па су је одвели - подсећа Данијела.
Директор Центра за социјални рад Светозар Шолаја каже да је све урађено по закону.
- Морали смо дете да сместимо у хранитељску породицу јер је било евидентно да је била жртва насиља. То нам је и она потврдила, а постоји и лекарски извештај. И мајка је у почетку признала да је било насиља над дететом, али после је повукла ту изјаву - каже Шолаја.

Неки од њих, међутим, након излета за собом оставе смеће, па се током година створила депонија.
{youtube}hs6YoqaVeHs{/youtube}
Да све буде још горе, депонија је настала на месту где је некад био укопан тенк, па се сумња да у наслагама смећа можда има и експлозивних средстава.
Тежак злочин у Шиду. У суботу увече, око 18.30 часова, у Улици Вељка Пауновића 82, шездесетшестогодињи Б. Д. је у дворишту куће свога брата хицем из пиштоља убио своју снаху Јелену (40), мајку два сина од 13 и 18 година, а онда на улици испалио и себи метак у главу. Разлог за овај тешки злочин још је непознат, а комшије су у шоку.

Према незваничним информацијама, свекар и снаха су у суботу по подне разговарали повишеним тоном, а у једном тренутку несрећна жена позвала је мобилним телефоном свог мужа, који је био на послу у Кукујевцима, да дође са посла. Том приликом му није рекла разлог, нити је споменула свађу.
После тога, снаха је кренула према кући убичиног брата, не рачунајући да је у опасности. У том тренутку Б. Д. је с пиштољем у руци истрчао из свог дворишта и пуцао у несрећну жену.
- Убијена је чим је закорачила на капију, а Б. Д. се повукао само два корака у своје двориште и пуцао себи у главу. Зашто, то нико не зна, јер у тој породици, која је овде дошла после рата из Хрватске, из Сремских Лаза, није било, бар ми не знамо, никаквих неспоразума. Б. Д. је био миран, вредан човек, они су овде направили две куће - каже нам један од комшија.
За ову породицу баш нико не може у комшилуку да се сети да је чуо икад ружну реч, или псовку, коју је снаси, али и било коме изрекао Б. Д. За снаху кажу да је била вредна, добра комшиница и добра мајка, да је радила доскора као кројачица и недавно изгубила посао.
- Јадна та деца, остала без мајке. Шта њему би, сам Господ Бог зна, да човек не поверује - кроз сузе говори комшиница Милена из улице.
ДеЖурни истражни судија Вишег суда из Сремске Митровице је после обављеног увиђаја послао тела свекра и снахе на обдукцију у Институт за судску медицину у Новом Саду. Тек даљом истрагом покушаће да се утврди шта је навело Б. Д. да изврши овако тежак злочин и да пресуди и сам себи.
Житељи шидске општне на специјалистичке прегледе морају да иду у Сремску Митровицу, јер ова општина нема довољан број становника да би специјалисти долазили. Наиме, да би општина могла да има специјалисте, законски је регулисано да је неопходно да општина има 40.000 становника.

Новоформирана локална самоуправа унела је у локални буyет за 2013. годину и средства намењена за финансирање специјалиста, потражила је дозволу од Министарства здравља, али на жалост њих још увек нема. Сваки пацијент да би дошао до сремскомитровачке болнице у оба правца пређе 100 километара а, а када се томе дода још и заказивање и чекање на преглед, јасно је колико се времена изгуби.
Директор Дома здравља др Крсто Куреш каже да због овога пацијенти трпе, те да је Министарство здравља требало да узме у обзир да се на територији целе Србије број становника смањје, па на основу тога и да смањи квоту за добијање специјалиста.
Дом здравља у Шиду има у свим местима лекара, а такође су у шидском дому здравља организована дежурства и хитна медицинска помоћ. Од недавно је уведена и једна новина, а све да се олакша пацијентима-прегледи за ултразвук и лабораторијске претраге се заказују телефоном и пацијенти одмах добијају термин.
- Готово сваке године шидски Дом здравља обнавља своју опрему за Ове године има и донација. Ускоро ће Дом здравља „Шид” потписати уговор са немачком амбасадом која ће овом Дому здравља купити два ЕКГ апарата. Из задужбине Николе Спасића, 196.000 динара је уплаћено за куповину пацијент-монитора. Овај инструмент је део опреме хитне службе. Он обавља послове ЕКГ-а, мери притисак, телесну температуру, респирацију и сатурацију. Локална самоуправа купила је апланациони тонометар за офталмолошке прегледе- каже Куреш.
Страна 98 од 231