
Јована Симић (13) из Шида хтела да скочи под воз због злостављања у школи. Сваког дана су ме вређали, називали сељанком и убацивали бубе у косу, прича ова девојчица. Отац Јовица у затвору због претњи насилницима који су је свакодневно малтретирали. Јована и даље у тешкој депресији.
Да ли је нишка трагедија и смрт малог Алексе довољна опомена за Србију? Изгледа да није јер је у Шиду само пуком срећом избегнуто још једно самоубиство због вршњачког злостављања. Девојчица Јована Симић (13), ученица седмог разреда ОШ „Сремски фронт", кренула је да скочи под воз и у последњи час одустала...
Јована је покушала да се убије 9. новембра. На срећу, одустала је, а месец дана касније, уместо да буде санкционисана група дечака која ју је непрестано злостављала, кажњен је њен отац Јовица (42), који већ месец дана лежи у затвору због претњи насилницима.
Девојчица се са насиљем у школи први пут сусрела још 2009. године, када је пошла у пети разред. Она се тада са родитељима преселила из села Бачинци у Шид, где је пошла у ОШ „Сремски фронт". Од тада је, како кроз сузе прича, готово свакодневно малтретира група дечака. Називају је погрдним именима, добацују да је „сељанка", „смрдуша", поручују да се врати на село...
- Говорили су ми: „Убиј се! Одвратна си!" И тако из дана у дан. Једно време је иживљавање мало утихнуло, а онда се пре нешто више од месец дана наставило још жешће. Нисам могла више да издржим. Отишла сам на пругу, хтела сам да скочим под први воз и убијем се - присећа се Јована за Прес с страшних тренутака.
Мајка Драгица (55) каже да је кап која је прелила чашу 9. новембра било када је Јовани ученик, чији је отац судија, у косу убацио бубу и почео на сав глас да је исмева.
Око два сата по подне позвала ме је Јованина другарица и обавестила да је она отрчала из школе, рекавши да ће се бацити под воз. Погледала сам на сат и видела да је прошло више од 15 минута, а треба јој десет да стигне кући. Јовицу и мене је ухватила паника. Нисмо знали на коју страну пре да кренемо да је тражимо. Срећом, чим смо изашли из куће, налетели смо на њу, сву уплакану. За њом су дотрчале и две њене другарице - прича мајка.
Јована је рекла мајци да је била очајна и чврсто решена да се убије. Ипак, у тренутку је одустала и, како каже, схватила да је живот ипак леп. Без обзира на то, мајка Драгица и даље не спава мирно јер је Јована у тешкој депресији.
- На Фејсбуку је тог дана написала: „Дошла сам до пруге и ипак схватила да је живот само један." Много се бојим за њу. Сада још више, када је Јовица ухапшен, јер је веома везана за њега. Не може да спава. Раздражљива је. Растројена. Па, она је сваког дана плакала и питала ме да ли јој смрди коса. Инсистирала је да се сваког дана купа. Пије лекове за смирење и подизање расположења. Кад пет минута закасни из школе, почнем да дрхтим - говори Драгица.
Директор ОШ „Сремски фронт" Љубо Станивуковић рекао је за Прес с да је први пут чуо за Јованин случај оног дана када је покушала да се убије.
- Мајка тврди да је разредни старешина, који је сада на боловању, знао за то. Њихова разредна се, међутим, мени није обраћала све док се ово није десило. Школа је, у сваком случају, поступила онако како треба да поступи. Оно што ми можемо да урадимо јесте да покренемо дисциплински поступак ако се докаже да се ученик према њој понашао насилно. У овом случају се, међутим, не ради о једном, већ о групи ученика - рекао нам је Станивуковић, и додао да оваквих проблема има у свим школама.
Када је чуо да је ћерка покушала да му се убије због малтретирања у школи, огорченом оцу Јовици је прекипело. Није издржао, отишао је у школу, улетео на час и извукао напоље дечака који је био најгори према Јовани. Повукао га је за нос и дословце рекао „да би му побио породицу, све остале, па себе, да се Јована убила".
Супруга Драгица каже да његов поступак свакако није примерен, али да је у тренутку када је сазнао да је Јована у последњи час одустала од самоубиства био ван себе.
- Враћајући се у учионицу, дечак му се ругао, што је мог Јовицу још више разбеснело, па је на крају и опсовао. Рекао је: „Ако је неко буде дирао, ј.... му мајку!" Није га тукао, као што је дечак касније тврдио. Увече, око седам сати, он је ухапшен и већ месец дана лежи у затвору. Па шта је требало, да дозволи да му се дете убије. Иначе је тешко болестан, има само један бубрег, који ради са 70 одсто капацитета - кроз плач прича Драгица.
Јовицу Симића терете за насилничко понашање. Како сазнаје Прес с у полицији, прво му је био одређен притвор од осам дана, а затим је продужен, међутим јуче нисмо успели да сазнамо под којим образложењем.
- Проблем је што је на последњем саслушању, претпрошле среде, отац дечака који је малтретирао Јовану, иначе судија, вршио притисак на ученика који је био сведок. Терао га је да каже да је мој муж тукао његовог сина. Тај дечак је, међутим, хвала богу, рекао истину, да је Јован само повукао дечака за нос - испричала је Драгица.

Дан ослобођења Шида од фашистичких завојевача, обележили су јуче Удружење бораца општине Шид и представници локалне самоуправе. На споменик палим борцима на градском гробљу венце су положили председник борачког удружења Сава Рошић, заменик председника општине Срђан Малешевић, делегације СУБНОР-а Сремска Митровица, Месне заједнице Шид, представници огранака политичких странака и одред извиђача „Лазар Бибић”.

Захваљујући конкурсу Фонда за заштиту животне средине, локална самоуправа у Шиду обезбедила је 1,1 милиона динара за ограђивање градске депоније са леве стране пута од Шида према граничном прелазу Товарник.
По речима Виолете Цолнер, директорке ЈКП "Стандард", предузећа које брине о депонији, стубови и жичана ограда ће бити постављени у дужини од око два километра.
У току ноћи између понедељка и уторка, у раним јутарњим сатима, за сада непозната лица, нанела су штету на фасади Спомен-куће Саве Шумановића.
Фасада, прозори и капија на овом објекту су испрскани већом количином жуте боје. Директор Галерије слика „Сава Шумановић“ Радован Сремац, случај је пријавио полицији.
Страна 136 од 231