
Председник Владе Војводине Бојан Пајтић, директор ЈП „Србијагас" Душан Бајатовић, председница општине Шид Наташа Цвјетковић и представници конзорцијума ГАП из Фиренце свечано су јуче у селу Кукујевци код Шида отворили радове на гасификацији шидске општине.

Према пројекту, до краја 2013. године биће изграђено око 45 километара гасовода високог притиска од Сремске Митровице до Шида, као и 272 километра дистрибутивне гасне мреже, која ће омогућити снабдевање природним гасом свих 19 насељених места у шидској општини.
- Изградња инфраструктуре је предуслов за привлачење страних инвестиција, отварање нових радних места и бољи квалитет живота грађана - изјавио је Бојан Пајтић, и истакао да нас градња гасовода приближава Европи, по стандарду, условима привређивања и привлачења инвеститора.
Директор „Србијагаса" Душан Бајатовић саопштио је да је, у договору са Агенцијом за енергетику, смањена цена прикључака за домаћинства на највише 650 евра, уз могућност кредитирања на три до пет година. Он је подсетио да је приликом формирања садашње покрајинске власти један од договора био и да до половине 2012. године све општине у Војводини добију могућност да се снабдевају природним гасом. Како је речено у Кукујевцима, шидска општина је претпоследња од 45 војвођанских локалних самоуправа која добија снабдевање овим енергентом, а наредне године требало би да почну и радови на гасификацији Беле Цркве.
У протеклих неколико година Влада Војводине је финансирала изградњу више од 80 километара гасне мреже у Војводини и у гасификацију уложила око 500 милиона евра. То је изузетно значајно за побољшање услова привређивања, привлачење инвестиција и виши животни стандард грађана - подсетио је Пајтић, и нагласио да је ово до сада највећа и најзначајнија инвестиција за општину Шид, вредна 16 милиона евра, чијом ће се реализацијом створити услови за боље инфраструктурно опремање индустријске зоне.
Према речима директора „Србијагаса" Душана Бајатовића, гас као енергент је јефтинији чак и од чврстих горива уколико се рационално користи. Он је указао и на то да ће радови на изградњи гасовода у шидској општини бити изведени у рекордном року.
- Радови на изградњи гасне мреже и главне мернорегулационе станице обављају се по технолошки највишим стандардима у тој области, а финансијска средства су обезбеђена стратешким партнерством општине Шид, „Србијагаса" и италијанског конзорцијума ГАП - рекао је Бајатовић.
Према речима председнице општине Шид Наташе Цвјетковић, ово је веома значајна инвестиција за шидску општину јер са овом новом инфраструктурном инвестицијом општина добија повољан амбијент за страна и домаћа улагања.
Он је на почетку радова на гасификацији насеља Кукујевци и Бачинци рекао да 11 милиона евра кошта изградња дистрибутивне мреже, а да ће пет милиона бити потребно да се прикључе сви потенцијални потрошачи. Према речима Бајатовића, за изградњу магистралног гасовода од Сремске Митровице до Шида биће потребно додатних шест милиона евра.
Бајатовић је рекао да је цена прикључака за грађане око 650 евра и оценио да би се морали обезбедити бољи банкарски услови, који ће омогућити грађанима да се у року од три до пет година прикључе на гасну мрежу.

Традиционални зимски турнир у малом фудбалу одржаће се и ове године у организацији Спортског центра у Шиду. Почетак је заказан за 5. децембар, дан уочи обележавања Дана ослобођења града у Другом светском рату.
Екипе се могу пријављивати до 4. децембра, када ће бити и извлачење парова, а игра се по систему 5+1. Уплата по екипи за сениоре износи 8.000 динара, кадете (1995. и 19996. годиште) 4.000, старији пионири (97./98. годиште), такође 4.000 динара, колико и за млађе пионире (99. годиште и млађи).
Крајем прошле недеље Шид је био домаћин првог међународног скупа туристичких организација. Из наше земље били су представници Шида, Сремске Митровице и Руме и представника Природно-математичког факултета из Новог Сада, затим из Бјељине, Тузле и Дистрикта Брчко из Босне и Херцеговине, те Опатије и Ријеке из Хрватске. Тема скупа био је агро-еко-туризам. Циљ ових првих корака је аплицирање организација Србије и Босне и Херцеговине код европских приступних фондова.
Носилац пројекта је Природни резерват Засавица, а сви остали из Републике Србије су његови партнери. Потписивање протокола о сарадњи обавиће се на другом заседању, сутра у Зависици, док ће аплицирање бити обављено 5. децембра. Вредност пројекта којим се аплицира је 400 хиљада евра.
Јужно од Шида са леве и десне стране магистралног пута Товарник-Шид сместило се село Адашевци. Да би растеретили магистралу од пољопривредне механизације у време сезонских пољских радова, Адашевчани су направили обилазницу око села, што је велика предност за несметан пролазак аутомобила и камиона овим значајним путем.
Од 2.500 становника овог села није велик број радно способних људи. Већина се бави пољопривредом, а мањи број ради у „Викторија оилу”, „Тим изолирке” и још неким мањим фирмама у Шиду. Али има нових инвеститора и послова. На крају улице Маршала Тита, Урош Шумер је купио осам хектара државног земљишта и на њему подигао фабрику која ће производити делове за аутомобилску индустрију. У току је пробна производња са 15 запослених, а после Нове године биће их 50.
Страна 137 од 231