
Један од великих проблема данашњице јесте "умирање села". Статистика каже да ће за 15 година у Србији нестати свако четврто село и да ћемо постати аграрна земља без сељака, а пример је Моловин, сремско село које административно припада општини Шид.
...
Уметнуто у валовите сремске падине и непрегледне винограде село Моловин сада, може се рећи, само животари. У свега 100 домаћинстава живи око 200 људи. Имају цркву, школу коју похађају ученици само до четвртог разреда, учионицу за предшколско, пошту у склопу просторија месне заједнице, једну кафану и запуштен дом омладине. Телефон је у ово село стигао тек прошле године.
У Вишњићеву, надомак Шида, откривен је споменик Филипу Вишњићу.
Откривање споменика Филипу Вишњићу организовано је у оквиру овогодишње манифестације "Вишњићеви дани" која траје од 12. до 15. новембра а у овом месту одржава већ 31. пут, почев од 1965. године.
Великом народном сабору присуствовали су патријарх српски Иринеј и председник Владе Војводине Бојан Пајтић.
{youtube}KI1eW9lKmS8{/youtube}
Српски патријарх Иринеј изјавио је да не верује да ће доћи до новог раскола у Српској православној цркви.
"Нема од тога ништа“, рекао је кратко патријарх, на освештавању споменика Филипу Вишњићу у Вишњићеву.
Поглавар Српске православне цркве није желео опширније да коментарише могућност црквеног раскола после најаве владике Артемије да ће основати нову православну цркву у Србији ако му не буде враћена на управу Рашко-призренска епархија.
У недељу је на програму научни скуп у Градској библиотеци у Шиду и Свечана академија на којој ће бити уручене Вишњићеве награде.
"Victoria Group", у чијем саставу послује један од највећих српских извозника компанија "Victoria Group", изабрала је Шид за прву локацију на којој ће изградити термоелектрану на биомасу.
Како је за "еКапију" рекла председница општине Шид Наташа Цвјетковић, радови су у току, извршена је припрема терена, а локална самоуправа је изашла у сусрет обезбеђивањем грађевинских и других потребних дозвола.
Још 1991. године када је ратни вихор потерао Србе из Републике Хрватске и Босне и Херцеговине преко општине Шид, тада се у Црвени крст пријавило 43.000 лица, а два пута више их је
наставило пут у Републику Србију. На територији општине Шид остало је 15.573 лица, од тог броја држављанство и личну карту, добило је 15.073 лица, а њих 500 има важећи избеглички статус који траје до наредне године - каже у шидском Црвеном крсту Душица Полетан.
Страна 172 од 231