
У оквиру обележавања "Европске недеље мобилности", кампање која се од 16. до 22. септембра реализује у великом броју градова широм континента, у Шиду ће се у недељу 20. септембра организовати бициклистичка вожња и "Пуж трка".

Реализацију кампање "Европска недеља мобилности" у Шиду организују Скупштина општине Шид и Бициклистички клуб "Шид", а осим десавања у недељу спроводи се и ликовни конкурс у основним школама на тему "Бициклом до школе". Конкурс траје до 22. септембра, а најбољи цртежи биће награшени вредним наградама.
"Европска недеља мобилности" представља кампању која промовише одрживе видове транспорта, указује на изазове са којима се градови суочавају приликом предузимања мера у циљу промене понашања учесника у саобраћају и утиче на креирање напредније стратегије за развој одрживог транспорта за Европу, наводи се на порталу Делегације Европске Уније у Србији.
Локалне власти се подстичу да користе "Европску недељу мобилности" за тестирање нових мера у циљу унапређења одрживих видова транспорта, проналажење нових решења за смањење учешћа путничког аутобила у саобраћајном току чиме се директно утиче на смањење емисије а истовремено повећава квалитет ваздуха.
Овогодишња тема је мултимодалност под слоганом „Изабери праву комбинацију" која треба да подстакне људе да размишљају о различитим видовима превоза који су им на располагању, и да одаберу најефикаснији начин превоза при обављању путовања.
Најпре је разматран предлог за разрешење председника локалног парламента др Бранислава Муковића, који је 2012. године именован на ову функцију. Тајним гласањем, већином одборничких гласова, донето је Решење о разрешењу именованог, након чега је донето и Решење о избору новог председника Скупштине општине Шид.

Са 28 одборничких гласова, јуче је на ову функцију изабрана Наташа Цвјетковић. У изјави за медије, новоизабрана председница СО истакла је да ће током свог мандата настојати да унапреди рад скупштине. Цвјетковићева је додала да ће у договору са одборницима локалног парламента, истрајати у настојањима да скупштинска заседања трају краће него до сада, повећати ефикасност рада, а све за добробит становника наше општине.
На јучерашњој седници, одборници су се изјашњавали и о разрешењну досадашњег заменика председника општине Срђана Малешевића, а одлуком одборничке већине на ову функцију изабран је Жељко Брестовачки. Јуче су донета и решења о разрешењу чланова општинског већа, као и решења о именовању нових чланова те ће од сада те функције обављати Мирослав Смиљанић, Богдан Ритан и Зоран Куртић.
На дневном реду 31. седнице локалног парламента, нашла су се и решења о разрешењу и именовању директора Културно образовног центра и Установе за физичку културу и спортску рекреацију “Партизан” Шид, као и решења о разрешењу и именовању председника надзорних одбора јавних предузећа чији је оснивач Скупштина општине Шид.
Улога позоришта је вишеструка. Оно не може да излечи човекову немаштину, али свакако може да пробуди свест, упери прстом на проблем и прихвати сваког човека. ... То је доказао фестивал "Свратиште позориште", који је рођен прошле године и који показује хумани правац позоришне уметности.

Позоришту "Бранислав Нушић" из Шида хуманост и човек су на првом месту. У то смо се уверили прошле године, када су улазнице на све представе биле добровољни прилог од којег је деци свратишта купљена топла одећа.
Ове године, поред извођења представа, улога позоришта је да омогући креативно дружење са децом са сметњама у развоју. Са нама је редитељ позоришта "Бранислав Нушић" Цветин Аничић, који ће нам објаснити хуману улогу позоришта.

11. септембра почиње фестивал и трајаће све до 19. октобра 2015. године.
Представе се изводе викендом, предвиђене су две локације за извођење представа у зависности потребе извођача, сала Културно образовног центра (Велика сцена) и Руски двор (камерна сцена).
Свесни смо да уметност не може пуно да промени у јачању цивилизације и излечењу човекве немаштине, али свакако може да пробуди свест, упери прством на проблем и прихвати у своје заштитне заграде сваког човека. Овај фестивал је гест спајања позоришта са социјално-друштвеним проблемом и њиховом заједничком борбом. Оружје за ту борбу има свако од нас, а то је доброчинитељство. У то смо се уверили прошле године, када је одржан први фестивал на који су се одазвала позоришта из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине и из Србије.
Акценат овог фестивала је, сем размене позоришног искуства и начина размишљања, помоћ социјално угроженој и деци са инвалидитетом.
Ове године настављамо са ширењем и буђењем свести, да и ако је сиромаштво као омча над вратом свима, морамо пружити и мрву ономе коме та мрва значи опстанак. Назив овогодишње акције је "Срце се пише великим словом".
Задатак свих гостију поред извођења представе је да осмисле мало креативно дружење у виду радионице са децом ометеном у развоју која су чланови удружења "Отворено срце" Шид, а са којима сарађујемо на реализацији и самог фестивала .
Страна 48 од 231