
У Шиду ће бити формиран прихватни пункт за избеглице, у објекту који ће, како је одлучила војвођанска влада бити предат на коришћење Комесаријата за избеглице. Објекат "Принциповац" ће Комесаријату, на њихов захтев, бити уступљен на коришћење без накнаде, саопштено је после седнице владе којом је председвао Бојан Пајтић.

"Овај објекат би се користио као прихватни пункт за избеглице и мигранте", наводи се у саопштењу и додаје да би тиме избеглацама обезбедио привремени смештај и ублажили лоши услови у којима се тренутно налазе.
Комесаријат је Покрајинском секретаријату за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу упутио захтев за уступање објекта "Принциповац", ради помоћи у вези са збрињавањем избеглица који пролазе кроз Србију.
Имајући у виду целокупну ситуацију као и потребе ефикасног решавања овог хуманитарног питања Покрајинска влада донела је закључке у којима прихвата захтев Комесаријата, образложно је у саопштењу.
У порти цркве Лазарице у Шиду окупио се велики број христољубивог народа да присуствује, за ову цркву историјском дану, освећењу великог звона - поклона манастира из Привине главе. Велико звоно тешко три тоне ,производ је Ливнице Кременовић, а освештао га је владика сремски Василије са својим ђаконом, монаштвом и свештенством Шида.

- Свака ствар у православном хришћанском свету се освећује, од темеље кућа, богомоља, цркава и људи. То је треће лице Свете тројице:Ми долазећи на освећење овог звона, које ће бити подигнуто на Лазарицу у Шиду радујемо се на обнови ове светиње и тиме пишемо историју свога народа. Када се освети свака ствар преко тих освећених ствари освећује се и сваки човек-рекао је владика сремски Василије.
- Звоно за цркву представља велики историјски догађај јер када се оно огласи на његов знак долази народ на молитву-рекао је отац Гаврило.
Д. Савичин
Минуле суботе у сали Културно образовног центра у Шиду, одржан је осми по реду фестивал „Мелодије руског двора“. На самом почетку програма млађа мешовита певачка скупина КПД „Ђура Киш“ отпевала је песму „Мој врт“ за коју је за свој текст музику и аранжман написао Славко Захорјански, а песма је заштитни знак фестивала.

Ове године у такмичарском делу представили су се Хрватско културно друштво „Шид“, КУД из Петроваца из Републике Хрватске, КУД „Жетва“ из Куцуре, КУД „Тарас Шевченко“ из Ђурђева, КУД из Орахова, КПД „Карпати“ из Врбаса, ДК „Руски Крстур“ из Руског Крстура, СКУД „Једнота“из Шида и домаћини КПД „Ђура Киш“, док се у ревијалном делу представио оркестар „Равница“ из Суботице.
Учесницима и посетиоцима, обратио се председник Националног Савета Русина Славко Рац а фестивал је званично отворио председник општине Шид Никола Васић, који је рекао да је Музички фестивал под називом „Мелодије руског двора“, намењен пре свега националним мањинама што ову манифестацију чини још вреднијом и богатијом.
По речима председника КПД „Ђура Киш„ Златка Мањков у овом културно просветном друштву има најмање Русина а највише припадника осталих народа и народности, па се и по томе види колико други поштују нацију, традицију и културу Русина.
- Дуги низ година тежимо да одржимо нашу традицију и драго ми је што постоји велики ентузијазам код људи који желе то да одржа преко песама, плеса, језика и цркве-рекао је мањков.- Драго ми је што су са нама и гости из Суботице и верујем да ће посетиоци посебно уживати. Прво место, по оцени жирија,освојио је оркестар Дома културе из Руског Крстура, друго КУД „Тарас Шевченко“ из Ђурђева, треће КУД „Петар Кузмјак“ из Новог Орахова, а према оцени публике најбољи је био КУД „Жетва“ из Куцуре. Све четири награде носе име професора и некадашњег просветног и културног ствараоца Еугена Сабола Гене из Шида, а у питању су уметничке слике са ликовне колоније „Руски двор“.
Д. Савичин
Док су се учесници такмичили у прирпреми најбољег паприкаша, посетиоци и гости били су у прилици да посете изложбе оваца, коза, голубова, кунића и украсне живине, као и да уживају у богатом културно уметничком програму. Осим такмичења у кувању овчијег паприкађа, на програму је било и надметање у чобанском вишебоју као и такмичење у пецању за најмлађе.

Велики број удружења жена са територије шидске али и суседних општина, узело је учешће у манифестацији те су гости ранча јуче могли да уживају у њиховим рукотворинама, специјалитетима и старим заборављеним јелима.
Манифестацију је ове године отворио Симић Слободан управник специјалног резервата природе “Засавица”. а у уводном делу присутнима се обратио и Миодраг Линта председник удружења избеглих Срба из РХ и заменик председника Одбора за дијаспору Скупштине Србије.
Пехаре, дипломе и захвалнице најуспешнијим такмичарима и ове године урчио је председник СО Шид др Бранислав Мауковић. Прво место и признање за најбољи паприкаш припало је екипи “Липовача-Опаљеник”. Признање за најбоље уређен штанд припало је удружењу жена “Извор” из Беркасова, а победник у чобанском седмобоју био је Игор Чипкар.
Након проглашења победника и доделе признања, уследио је ручак и настављен је културно уметнички програм у ком је осим културно уметничких друштава са територие наше општине учествовао и специјални гост, певач Бора Дрљача.
Страна 49 од 231