
Свечаном литургијом у монтажној цркви, поред храма у изградњи, посвећеног кнезу Лазару, јуче је обележен Видовдан. Простор је био премали за све који су желели да присуствују служби, старешина цркве Светог кнеза Лазара, друге Српске православне цркве у Шиду, а треће тог имена у сремској епархији, Ђорђе Марић најавио је у разговору за „Дневник” да очекује да радови на новом храму буду завршени идуће године.

Храм у изградњи Марић је преузео 2011. године. У међувремену је доста тога урађено. Служба се од тада обавља у малој монтажној цркви, а у великој радној акцији рашчишћено је 10.000 квадратних метара који окружују храм у изградњи. Двориште је поравнато, озелењено, а прву архијерејску литургију у цркви у изградњи одржао је владика сремски Василије још 2012. године.
- На великој цркви узидани су сводови, преостало је да се заврше купола и звоник. Владика Василије је преко покрајинских фондова обезбедио пет милиона динара за завршетак радова, а прву траншу од 850.000 динара очекујемо до краја августа ове године. Уз нашу захвалност свима, очекујемо и мању помоћ локалне самоуправе и других донатора. Ако прилив средстава буде добар, црква ће бити завршена идуће године. Обезбедили смо и већи део столарије, недостају нам улазна врата и округли прозори – каже јереј Ђорђе Марић и додаје да ће, када се све постави на своје место, ово бити један од најлепших храмова у Срему.
Д. Савичин
Куленијаду је отворио државни секретар у Министарству пољопривреде и заштите животне средине Зоран Рајић, који је истакао да је министарство пољопривреде партнер свим пољопривредним произвођачима.

- Захвалио бих се вашем земљаку, помоћнику министарке пољопривреде Ненаду Катанићу који већ дуже време ради на томе да сремски кулен постане заштићен производ и надам се да ћемо у томе успети. Сваки део Србије познат је по нечему. Овом крају Бог је дао две велике реке, Фрушку гору, плодну равницу, а ви Сремци сте свима нама подарили добро жито, добро вино и надасве кулен – изјавио је Рајић.
Манифестацији су присуствовали и помоћник министарке пољопривреде Ненад Канатић, председник Општине Шид Никола Васић, председник Привредне коморе Војводине Ратко Филиповић и потпредседник Привредне коморе Србије Мирослав Милетић. У име домаћи госте су поздравили председник Савета месне заједнице Ердевик Зоран Машић и председник Сремске привредне коморе Ђорђе Божић.
Друго место у категорији природни омотач освојио је Драган Славкић Лођа из Мартинаца, док је трећи био Младен Лемаић из Шида. Најукуснију кулен у вештачком омотачу направио је Светозар Ивковић из Сремске Митровице, други је био Душан Ивошевић из Сремске Митровице, а треће место је припало Бориславу Шојићу из Мартинаца.
Победници су на поклон добили златник, плакету, а Предрагу Лемаићу је припала и статуа маскоте куленијаде, која је прелазног карактера. Организатори Сремске куленијаде су Сремска привредна комора, Општина Шид и Месна заједница Ердевик, а манифестацију су подржали шидска Туристичка организација и Културно образовни центар.
Б. Селаковић
Првог дана, у четвртак 11. јуна председник Општине Шид Никола Васић примио је делегацију из Русије у сали Скупштине општине. Том приликом, поздравио је госте из Русије који су дошли на позив Друштва српско-руског пријатељства из Шида и пожелео им угодан боравак.

У име Друштва српско-руског пријатељства добродошлицу гостима из Русије пожелео је и председник Друштва професор Душан Лукић. Како је том приликом рекао, активности друштва из Шида су перманентне и у том смислу се и остварују, а основни смисао њиховог постојања јесте пријатељство.
- Негујемо традицију руског и српског народа и свега онога што нас кроз историју и кроз садашњост повезује. Више пута сам истакао да су млади пре свега наши чланови, а ми бисмо желели да се оваквих удружења формира још више и међу осталим народима, јер сматрам да су млади носиоци те жеље и тежње да живе, стварају у миру и да свет коначно схвати да мир нема алтернативу, него да мир мора да буде оно чему сви тежимо. До сада смо имали неколико сјајних манифестација. Више од 20 наступа у Руском дому у Београду, у Позоришту младих у Новом Саду, у школама, Синагоги у Новом Саду, а највише у Шиду. Сматрам да је тај период од шест година практично темељ нашег Удружења, јер су млади научили да схвате, да прихвате и покажу шта је створио Пушкин и други руски ствараоци. Јасно је да је наш циљ да се млади повезују и да буду та брана у свему ономе шта се у свету догађа. А ми можемо у томе да им помогнемо - рекао је професор Душан Лукић.
- Ово је први пројекат међународне изложбе Србије, односно вашег града који је био међу првима који се пријавио на овај конкурс. Ја вам на томе захваљујем, као и председнику Општине за диван пријем. Ово је један тренутак када сви ми покушавамо да дамо свој допринос, да овај свет опстане. Деца су душе анђела и нико од њих неће рат, иако се они често играју рата. Сваки нормалан човек жели мир и сви ми који смо учествовали у овом пројекту, желимо једним делићем да се уткамо у тај будући мир. Деца су на овај начин хтела да искажу свој протест против смрти. Драго ми је што су на конкурсу учешће узела деца из Србије, јер овде народ зна шта су ратна разарања. Жеља нам је да успоставимо и ближе контакте између наше и ваше деце, јер не може да буде рата и непријатељства између два народа који одржавају блиске односе. Спремни смо да се поново оживи дописивање међу младима из Русије и Србије и све ћу учинити да се ти контакти остваре - рекла је Светлана Орлова и том приликом уручила захвалницу председнику Општине Шид.
У вечерњим сатима истога дана, у Галерији слика „Сава Шумановић“ представљена је књига Милене Алексић, некадашње професорице Гимназије „Сава Шумановић“ у Шиду, која тренутно живи у Новом Саду. Књига је написана према белешкама које професорица деценијама чува, која представља како је рекла „кутије са драгоценим успоменама“: фотографијама, сценаријима, исечцима из новина, писмима, позивницама.
- Знајући да је људско сећање кратко и варљиво, желела сам да га „заробим“, да му дам и писану форму, као потврду да постоји, да није „било па умрло“. Јер ми је важно. Јер представља онај део мог живота у коме сам, и као учитељ, и као личност најинтензивније расла, захваљујући другима – мојој деце, мојим пријатељима, мом граду - рекла је Милена Алексић.
Исте вечери у Владичанском двору отворена је изложба дечијих радова на тему „Свет без рата“, а следећег дана, 12. јуна у сали Културно образовног центра одигран је музичко - сценски приказ „Колико од слободе“, у извођењу Аматерског позоришта „Бранислав Нушић“ Шид. У суботу, 13. јуна, манифестација је затворена изложбом дечјих цртежа. Тог дана уручене су и захвалнице свим учесницима.
У Општини Шид данас је проглашена ванредна ситуација због невремена које је захватило ту општину. Синоћно невреме проузроковало је велику материјалну штету на многобројним домаћинствима, у парковима и на ораницама. Формиран је и кризни штаб који ће утврдити целокупну штету.

У Шиду не памте овакво невреме, које је у једном тренутку изазвало и нестанак струје. Координатор Кризног штаба Зоран Семеновић каже да је штета јако велика и да се мери стотинама хиљада евра, што у јавном, што у приватном власништву.
Ванредна ситуација ће бити на снази све до престанка потребе за спровођење мера заштите и спасавања од елементарних непогода у општини Шид.
Страна 52 од 231