
У Сремској Митровици је, у ноћи између 29. и 30. августа 1942. године, на простору уз старо православно гробље, од усташке руке мученички страдало 150 недужних мушкараца, жена и деце из Шида, међу којима и Сава Шумановић, један од најистакнутијих српских сликара 20. века.

Хрватске усташке власти су на том подручју током Другог светског рата систематски убиле више хиљада недужних цивила, највећим интензитетом управо током августа и септембра 1942. године, подсећају из Удружења "Јадовно 1941".
"Сава Шумановић ухапшен је 28. августа рано ујутро, замолио је да се спреми, окупао се, узео ствари, пољубио мајку у руку и отишао заувек, не знајући за шта га терете", каже Гордана Крстић-Фај, историчарка уметности.
Таоци су прво брутално претучени, а потом превезени у Сремску Митровицу, где им је покретни преки усташки суд изрекао смртне казне и током ноћи су стрељани. Уз упаљене бакље крај спремних рака, прошавши усташки шпалир, пуцано им је у потиљак или су директно легали у раку и на њих је пуцано.
Потом су поливани кречом и затрпавани земљом. Један број мученика је угушен, јер су рањени и још живи затрпавани, док су се испод земље чули потмули јауци.
Прослављени сликар је те 1942, као и 1941. године сликао мањим интензитетом него иначе, забринут злослутним временима. У моменту хапшења је на штафелају остала управо завршена слика "Берачице", данас изложена у Меморијалној галерији у Шиду.
Поводом обележавања годишњице смрти Саве Шумановића у петак 28. августа, у 19 сати, у Галерији слика "Сава Шумановић" у Шиду биће отворена гостујућа изложба Галерије Матице српске "Добровић, Шумановић, Коњовић, Шупут - Европски контексти".

Наведени уметници, рођени у различитим градовима панонске равнице (Винковцима, Сиску, Печују и Сомбору) су у неком периоду, својом уметношћу и животним путем били везани за Нови Сад и Матицу српску те им се дела налазе у колекцији Галерије Матице српске.
Сва четворица школовала су се у Паризу, центру савремених уметничких тенденција и потом се вратили у отаџбину, те њихово стваралаштво упућује на европске контексте српске модерне уметности.
- Изложба је настала из два разлога: потребе да свако време о уметницима, делима и уметничким појавама размишља на свој начин и жеље да се јавности прикажу дела из фонда Галерије Матице српске која су након формирања сталних поставки остала у депоу - наводе из Галерије Матице српске.
Изложена су 43 дела, 37 слика и 6 графика, из фонда Галерије Матице српске, подељена у четири сегмента (за сваког аутора по један) која прате текстуалне и потписне легенде, биографије и фотографије уметника и хронологије њихових животних путева, као и документарни филмови (из документације Спомен-збирке Павла Бељанског) о четворици уметника.
Изложбу прати и двојезични (српско-енглески) каталог са расправним текстом, репродукцијама свих изложених дела, биографијама и хронологијама четворице уметника.
Током трајања изложбе у оквиру пратећег програма биће организована: стручна вођења кроз изложбу, креативне радионице за децу и пројекције документарних филмова о уметницима.
Уговор о продаји биће потписан тек пошто буду добијена мишљења Управе за спречавање прања новца и Регулаторног тела за електронске медије, наводи се у саопштењу Агенције са седнице одржане 19. августа, у којем, међутим, нема информација о броју понуђача, а подсећа се да је почетна цена била 6.928 евра, преноси Бета.

У месецима пре продаје, у општини Шид и самом радију били су незадовољни проценом вредности Радио Шида, сматрајући да је овај медиј потцењен јер у свом саставу има кабловску телевизију са око 3.000 корисника који плаћају нешто више од 1.000 динара месечно, што доноси прилив од три милиона динара месечно, док је почетна цена изражена у динарима износила мање од 830.000 динара.
У управи Радио Шида тада су се, како је пренео новосадски Дневник, противили приватизацији у страху да ће се укинути програми на језицима националних мањина, што би значило и отказе за део запослених.
Према информацији са сајта Радио Шида, отварање понуда било је померено са 12. на 19. август "због недостатка код понуђача".
Према извештају Савета за борбу против корупције из фебруара 2015, Коперникус се доводи у везу са СНС-ом, од када је њен трећи програм током изборне кампање 2011-2012. године закупила ова станка преко фирме Сенс маркетинг.
Наводи се и да је функционерка СНС-а Татјана Видојевић била је главна и одговорна уредница трећег канала Коперникуса, а да на овој телевизији ауторску емисију има посланик и функционер СНС Владимир Ђукановић.
На фудбалском стадиону „Једнота“ у Шиду, минулог викенда одржана је четврта ревија парадних запрега. Организатор „Шидске фијакеријаде“ је Коњички клуб „Граничар 2011“, а манифестација је одржана под покровитељством Општине. Ове године учествовало је више од 20 љубитеља коња из целог Срема, најпре у парадној вожњи улицама Шида све до игралишта „Једнота“, где се одвијао такмичарски део.

Манифестацију је званично отворио начелник општинске управе Ромко Папуга, који је свим такмичарима пожелео добродошлицу у Шид и добре резултате. Прво место у четворопрегу и у ревијалном делу такмичења освојио је Радослав Влаховић из Шашинаца, други је Александар Докмановић из Великих Радинаца, трећи Лука Теодосић из Лаћарка и четврти Слободан Озинковић, такође, из Лаћарка. У двопрегу прво место освојио је Миленко Видак из Сота, друго Иван Дураћ из Лаћарка и треће место Јовица Стрепанић из Адашеваца.
Такмичењу је присуствовао и председник Управног одбора Удружења липицанерске расе коња Србије Вјекослав Пападопуло, који се радо одазива позиву Шиђана од самог почетка одржавања фијакеријаде. - Шидска приредба је једна од 44 фијакеријаде колико се ове године одржава у Србији. Из године у годину тај број се повећава, што говори да је овај спорт у Србији постао популаран и да све више људи купује коње. Некада су били хит мерцедеси у сватовима, а сада су то коњи липицанери. На пример, у Ковиљу су пре четири године на фијакеријади биле три запреге, а данас имају 30. Значи да се враћамо у време када су наши стари имали коње, уз које су се керили, возили и радили. Ови наши данашњи, су само за параде и овакве манифестације - рекао је Пападопуло.
Посетиоци су на стадиону уживали у такмичењу запрега, а најмлађи су пробали јахање понија.
Д. Савичин
Страна 50 од 231