- ИНФО Шидски портал - ИНФО
  • ИнфоИнфо
  • ПорталПортал
  • БилтенБилтен
  • Сава ШумановићСава Шумановић
  • ПретражиПретражи

logo tekst245

  1. Насловна
  2. Укратко
Укратко

Седморо деце спава у једној соби на два кревета

Детаљи
Аутор: Вечерње новости
Вечерње новости logo
06 Август 2015

Деветочлана породица Симановић, из Привине Главе код Шида, живи у кући без струје и воде и бори се са болестима. Живе од плате оца Драгутина од 20.000 динара и зараде у надници. Најстарије ћерке имају епилепсију

Породица Симановић, Привина Глава

Деветочлана породица Симановић, из Привине Главе код Шида, живи у нехигијенским условима, без воде, струје и у немаштини. Седморо деце из ове породице: Драгана (18), Јелена (17), Данијела (16), Милош (14), Тамара (13), Марина (11) и Лидија (6) спавају у једној соби, на два кревета.

Водом се снабдевају са извора удаљеног око сто метара, јер је бунар у дворишту загађен. Струју у кући имају, али им је искључена због дуга од 14.000 динара. Породица каже да би била захвална кад би им неко помогао у снабдевању лековима, нарочито деци, јер су им преко потребни.

Глава куће Драгутин Симановић запослен је у ЈКП "Стандард" на одвожењу смећа, али његова плата од 20.000 динара није довољна да обезбеди оно што је потребно за ову вишечлану породицу. Кућном буџету, колико год може, привременим пословима доприноси и његова супруга Сања Јурек, а са мајком у надницу готово свакодневно иду и две најстарије ћерке, Драгана и Јелена. Откако се Драгутин запослио, више немају право на дечји додатак ни на социјалну помоћ, па месечна примања нису довољна како би подмирили свакодневне потребе.

Да једна невоља никада не иде сама, потврђује и чињеница да ову породицу ни здравље не служи баш најбоље. Сања је недавно оперисала гласне жице, а две старије ћерке имају епилепсију.

- Син Милош рођен је са кривом ногом коју је оперисао одмах по рођењу, а након тога су му установили да има урођено слепило. Треба да носи наочаре, али немамо пара да их купимо. Оне коштају око 12.000, а то је више од пола плате мог супруга - са тугом прича Сања, додајући да Милош има још и шум срца и говорну ману.

Његова млађа сестра Тамара завршила је седми разред ОШ "Сремски фронт" у Шиду и каже да никоме из разреда никада не прича о томе у каквим условима живе. То зна само њена најбоља другарица Бранкица и нико више, јер се плаши да би јој се другари ругали. Исти страх због којег крије где и како живи има и њена старија сестра Јелена, која би волела више од свега да има купатило.

Драгана је најстарија, ускоро ће напунити 18 година. Напустила је средњу школу, јер са мајком мора да иде у надницу, како би прехранили породицу. Ништа јој није тешко - бере брескве, сади и окопава баште... јер другог избора нема.

- Кућу у којој сада живимо, то нам је купио Црвени крст, а ми треба месечно да отплаћујемо по 25 евра, међутим, нисмо то у стању, тако да не знам ни шта ће бити у будућности и да ли ћемо можда изгубити кров над главом. Тога се највише плашим - говори Сања, мајка седморо деце из Привине Главе.

Ипак, каже да је оптимиста, да се и поред свега нада некој бољој будућности и да се не предаје. У тренуцима када клоне духом највећу подршку јој дају управо њена деца, која је увек храбре и подстичу да се и даље бори.

ПОМОЋ ПРЕКО ЦРВЕНОГ КРСТА

Уколико би неко желео да помогне овој деци, а њима би свака помоћ добродошла, може то да учини преко Црвеног крста у Шиду. Добро би им дошла храна, гардероба, лекови...

С. КОСТИЋ

 

Укратко

Тужбе за сахране

Детаљи
Аутор: Вечерње новости
Вечерње новости logo
21 Јули 2015

ЈКП "Стандард" судским путем покушава да наплати услуге сахрањивања од једног броја суграђана, који су се оглушили да плате трошкове

Градско гробље у Шиду

По речима Виолете Цолнер, руководиоца РЈ "Гробље" није прецизирала о којем броју тужби се ради, али наводи има доста случајева да грађани нису искористили могућност плаћања на рате или било ког договора, па су тужбе биле неминовне.

- Ова потраживања, која очекујемо да наплатимо преко извршитеља, неће застарети, јер је рок 10 година, колико и траје закуп гробних места - упозорава Цолнерова.

У Шиду је завршено ограђивање једног дела новог гробља, чија је укупна површина око четири хектара.

По речима Виолете Цолнер, гробље ће бити комплетно ограђено у више фаза. Предстоји изградња пешачких стаза на простору гробних парцела 1 и 2, чиме ће бити испуњени сви услови за нове сахране у наредних 15 година.

Влада Ђитко

 

Укратко

Потписали па обавезе заборавили

Детаљи
Аутор: Дневник
Дневник logo
16 Јули 2015

У индустријској зони Шида, на подручју катастарске општине Адашевци, нису имали среће с инвеститорима. Пре десетак година није било тешко по багателној цени купити земљиште за отварање погона.

Сваки потенцијални инвеститор дочекиван је овде раширених руку, у нади да ће покренути неку производњу и запослити становнике из овог и других места шидске општине.

Још пре 2000. године прва се појавила „Гиалт Хуисман”, холандска компанија за прераду дрвета и трговину, чији је заступник био Перица Мијатовић из Шида. Њихов први долазак је био 24. децембра 1998. године. Тад су сачинили купопродајни уговор и отишли, да би се вратили 18. маја 2004. године и приложили анекс претходном уговору на основу кога су за три хектара 53 ара 11 квадратних метара уплатили динарску противредност 37.000 тадашњих немачких марака и на то 100.000 динара додатних трошкова.

Адашецви, општина Шид

- Од тада до данас прошло је 11 година, а поменута фирма није покренула посао. Да ли је у реду да се три хектара земљишта у индустријској зони издају у закуп пољопривредницима, за 200 евра годишње по јутру? – пита председник Савета Месне заједнице Адашевци Илија Мирковић.

После њега дошао је и други инвеститор, Урош Шумер из Словеније. Он је купио две парцеле у индустријској зони смештеној на крају Адашеваца са леве стране поред магистраланог пута који од Шида излази на ауто-пут. На првој Шумеровој парцели било је игралиште сеоског клуба ФК „Граничар” са свим пратећим објектима укључујући и трибине.

- Укупна површина игралишта и те парцеле износила је пет хектара, 27 ари и 0,7 метара. Шумер је за то све платио 66.000 евра са правом коришћења 99 година. Клуб „Граничар” остао је без игралишта и једним анексом уговора „Шумер” ДОО се обавезао да ће финансирати изградњу новог игралишта на Тополику, простору у близини сеоске православне цркве. Тад се Шумер двоумио и одустао је од тога, да би се новим анексом уговора од 19. маја 2007. године обавезао да ће бити спонзор ФК „Граничар” Адашевци – прича Мирковић. Главна обавеза била је да „Шумер” запосли у погону до 100 радника, а запослио је 20. ФК „Граничар” добио је ново игралиште, али не од Шумера већ од средстава Општине Шид, Месне заједнице и Покрајине.

- Шумер је саградио своје објекте на купљеном земљишту, а од свлачионице ФК „Граничар” са свим пратећим просторијама, направио је управну зграду. Око фирме су ограде и капије, а инвеститор је за нас потпуно недоступан, нити имамо икаквог увида у то шта се у погону производи – истиче Мирковић.

У тајновитост ове фирме уверио се и новинар „Дневника”, који није успео да уђе, али је добио обећање да ће уследити писмени одговор на његова питања. Међутим, до договореног рока од пет дана, одговор није стигао.

- Такви инвеститору нису корисни ни селу, ни општини, ни народу. Запосели су земљиште, обавезе не измирују, а нама не преостаје друго него да обавестимо општинску правну службу о овим случајевима – закључује Илија Мирковић.

Д. Савичин

 

Укратко

Шид рачуна на обнову пруге ка Бијељини

Детаљи
Аутор: Дневник
Дневник logo
03 Јули 2015

Када је пре скоро једне деценије обустављен саобраћај на прузи Шид-Бијељина, разочарало се становништво с обе стране границе, међусобно повезано свим могућим везама и потребама. „Дневник” је тему ревитализације железничког саобраћаја на овом правцу, актуелизовао у више наврата. Претпрошле године забележен је покушај председника општине Шид Николе Васића и првог човека Бијељине Миће Мићића, да се отворе разговори о могућностима да се пруга ревитализује, али у том тренутку није било ни новца ни других услова да се уђе у такав пројекат. Недавно, приликом новог сусрета представника две локалне самоуправе, овај пут у Бијељини, тема је отворена у разговору са извршним директором „Железница Србије” Миланом Кецманом.

pruga korov

На састанку је закључено да постоје економски показатељи који иду у прилог оправданости ревитализације пруге. Констатовано је да за ревитализацију пруге Шид - Бијељина постоји неопходна политичка воља и економска оправданост за путнички и теретни саобраћај две државе. Република Српска имала би отворен пут преко „Железница Србије” на друга тржишта, а Република Србија би повољније пласирала своје производе не само у Републику Српску већ у целу Босну и Херцеговину.

- Споразум о ревитализацији пруге није потписан, јер локалне самоуправе нису надлежне за то. Споразум ће потписати представници Дирекције за имовину и „Железница Србије”. Очекујем да ће до ревитализације пруге доћи врло брзо, јер нема препрека да се тај споразум потпише. За шидску општину то значи да ће почети да користи своју позицију на Коридору 10. Ту нам је индустријска зона, имамо и индустријске колосеке за потребе фирми које би ту радиле – рекао је за „Дневник” председник општине Шид Никола Васић.

У оквиру овог пројекта, по речима председника општине Бијељина Миће Мићића, у Бјељини ће се измештати железничка станица, док је у Шиду предвиђено уређење инфраструктуре на Коридору 10 у катастарској општини Адашевци.

Од 1948. године овде је саобраћао „ћира” којим су до ђаци и студенти свакодневно путовали на наставу, док су пољопривредници из околних села своје производе носили на пијаце у Шид и Бијељину. У међувремену сви су се моторизовали, а друмски гранични прелази су закрчени возилима и камионима. У разговорима о ревитализацији пруге управо се највише истиче потреба за теретним саобраћајем, превозом робе железницом. Од тога би привреда с обе стране границе имала вишеструке користи.

Добро позициониране на битним саобраћајним правцима, сремске општине доживљавају процват – Сремска Митровица, Рума, Пећинци, дочекују нове инвеститоре, подижу се погони и складишта, отварају нова радна места. Шид, упркос одличној позицији и залагању локалне самоуправе, још увек не успева у томе, међутим, рачуна се да би обновом пруге, уз близину главног друмског правца, и то могло да се промени.

Д. Савичин

 

Још чланака …

  1. Лазарица до следећег Видовдана
  2. У знаку доброг вина и кулена
  3. Свет без рата - Руси и Срби у истој мисији
  4. Ванредна ситуација у општини Шид
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55

Страна 51 од 231

  • ПоследњеПоследње
  •  Укратко Укратко
  • ТекстовиТекстови

Последње

  • НАГРАЂЕНИ НАЈУСПЕШНИЈИ СПОРТИСТИ ОПШТИНЕ ШИД У 2022.ГОДИНИ
  • СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА 2023.
  • ЗАПОЧЕТА ИЗГРАДЊА ВРТИЋА У ШИДУ
  • Гас стигао у шидску општину
  • Општина Шид и 18 насељених места добило нову LED расвету
  • ЦИКЛО-КРОС ТРКА -ШЕСТОДЕЦЕМБАРСКИ CX- ПОВОДОМ 77. ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА ШИДА
  • Песма КАД ОДЕШ Срђана Малешевића освојила ЛЕНКИН ПРСТЕН
  • Илија сам против свих
  • Највећа енигма нашег модерног сликарства
  • У селу Илинци градиће се нова амбуланта
  • Помоћ за Лазара: Хуманитарна акција најмлађих Шиђана
  • Одржан свечани скуп поводом 76. годишњице пробоја Сремског фронта
  • ЗАКЉУЧАК О ИЗГРАДЊИ МОНУМЕНТАЛНОГ СПОМЕНИКА САВИ ШУМАНОВИЋУ
  • Шта ће бити са Галеријом САВА ШУМАНОВИЋ
  • ПОЧЕЛА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА У ОПШТИНИ ШИД
  • Музеј ИЛИЈАНУМ претворен у пункт за имунизацију
  • Замењен километар цевовода у Шиду
  • ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ОПШТИНЕ ШИД
  • Дом здравља у Шиду добио нови рендген
  • У Шиду укупно 130 заражених
  • Општина Шид прогласила ванредну ситуацију
  • Шумица за пчеле уместо дивље депоније у Ердевику
  • Моловин добио водовод
  • XXIII Сремска кобасицијада и свињокољ
  • Позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ из Шида освојило 15 награда
  • Покрајинска секретарка најавила обнову културних установа у Шиду
  • Мигранти у Шиду премештени у друге прихватне центре
  • Завршава се водовод у Љуби
  • 11. САЈАМ СТВАРАЛАШТВА СЕОСКИХ ЖЕНА У ВОЈВОДИНИ
  • Иван Младеновић осваја пут од Шида до Хиландара

Најчитаније

  • Убиство у Шиду
  • Адашевци тихо одумиру
  • Шид ће тражити измештање Центра за избеглице и мигранте
  • Сава Шумановић је замолио усташе да се окупа и спреми пре него што га убију
  • Из манастира украдена велика сума новца и злато
  • Шидске Новине - Добродошли
  • Србија је хумано и толерантно друштво, Шид је издвојен случај
  • Машиновођа с длетом у руци
  • Сликао је да би живео
  • Заостали дугови коче бржи развој села
  • Затражено хитно измештање Прихватног центра за мигранте
  • Три језера са по пет звездица
  • Тајна вечера Саве Шумановића
  • Први приватни старачки дом у Срему

постављен 2004. Шидски портал™. Политика приватности