
Становници Моровића и Вишњићева, који су били превремено евакуисани вратили су се својим кућама, а ради се на стварању услова за повратак у Јамену. У овом селу шидске општине има посла за све: полицију, ватрогасце, комуналце, раднике водовода, електричаре и радно способне Јаменчане оба пола. Они се уз Штаб за ванредне ситуације свакодневно боре са санирањем последица поплаве, како би се Јаменчани вратили својим кућама.
Сеоски водовод још не функционише, али, око 80 одсто села је на сувом, завршена је дезинфекција и дератизација у половини од укупног броја сеоских кућа, а само десетак одсто кућа још нема струју.

- Дозволили смо повратак радно способних, који сваког дана долазе у своје село, а затим се враћају на место где су евакуисани. Много је посла било око прикључења на електричну мрежу. Водоводна мрежа је исправна, али желимо да и последње две улице које су под водом „исушимо”, прегледамо и тај део водоводне мреже и тек тада пустимо воду, под условом да је исправна – каже председник Општине Шид Никола Васић, уједно и командант Штаба за ванредне ситуације.
Дезинфекција је од почетка била приоритет, каже Васић. Још док је цело село било под водом, изношена је угинула стока, пропало месо из замрзивача и други опасан отпад. „Зоохигијена” добро је урадила свој део посла. Осим кућа дезинфиковане су све установе – школа, амбуланта, дом културе, месна канцеларија…У Шид стижу велике донације у новцу, храни за људе, сточној храни, које се, по речима Николе Васића, усмеравају на село Јамена, које је највише страдало у поплави.
- За све оне који раде у Јамени на припреми и обезбеђењу услова за нормализацију, чак и службе које су на терену, полиција, ватрогасци, неопходно је да обезбедимо сваког дана храну и воду. Имамо неколико цистерни са техничком водом за прање. Обезбедили смо слање хране за стоку која је преживела поплаву и остала у селу, као и за стоку коју су власници евакуисали у друга места наше општине – каже Васић. Повратак жена и деце у Јамену не може бити дозвољен док се не изврши дезинфекција свих објеката, и док не буде пуштена таква вода у сеоски водовод која би била безбедна и за људе и за животиње.
- На терену сам свакодневно, али тешко је прогнозирати када ће се створити услови за повратак у село. Доста зависи и од временских прилика, водостаја Саве, која је сада у опадању, а опада и ниво Босута. Осим тога, неће све куће бити за становање, процењује се да ће се десетак кућа од слабијег материјала срушити, што се обично догађа после повлачења воде – упозорава Васић.
Комисија за процену штете завршила је посао до суботе, 31. маја, обухваћене су штете у домаћинствима, атарима, штета у изгубљеној стоци. Осим активности органа Републике Србије на давању помоћи за обнову кућа, и Општина ће улагати, уз помоћ донатора који се директно јављају из земље и иностранства и нуде циглу, паркет, цреп. Васић уверава да 900 Јаменчана не треба да брину за исхрану, јер су у буyету општине Шид планирана средства за ванредне ситуације, а ту је и хуманитарна помоћ која свакодневно стиже.
У Јамену је Црвени крст Војводине послао 18 специјалних апарата који из зидова и подова кућа усисавају влагу, тако да се она претвара у воду и сакупља у специјалне кесе. Душица Полетан, стручна сарадница Црвеног крста Шид, каже да се ови усисивачи већ користе и тек ће бити од велике помоћи у Јамени.
Јамена, село које је од поплава у Војводини највише страдало, полако се враћа у живот. Људи из локалне самоуправе евидентирали су тек оквирно стање на објектима, у залихама хране, бројном стању стоке и на ораницама, а њих је у атару поплављено преко 80 одсто.

Штете на усевима су огромне. И ма колико Јаменчанима значило да им се сачувају домови, потопљена пшеница која би по жетви донела прве паре сељацима, и уништени кукуруз и соја много су већа мука, јер су мале шансе да донесу било какав род.
Пољопривредници Цвијетин Миленковић и Небојша Лазаревић кажу да штета на њиховим њивама износи сто посто , нешто је боља ситуација у кућама . Обојица су евакуисали крупну стоку на време и редово добијају донацију у сточној храни .
Оно што је сељацима поред земље најдрагоценије, па га зато називају и благом је стока која је добрим делом спашена . Страдало је десетак свиња ,покоја овца и добрим делом живина. Преостала стока није гладна захваљујући помоћи у сточној храни правовремено пристиглој из Војводине .
Прво је пристигла помоћ у кукурузу и балама сена из Међе , Угриноваца и још неких места у Банату која су пре неколико година осетила какве невоља доноси поплава истиче Дејан Вученовић , из Канцеларије за пољопривреду шидске општине .
Миленко Ђокић сматра да би Министарство пољопривреде требало што пре да исплати субвенције , да би произвођачи могли да преживе ,а Миленко Јанковић додаје да би Влада као што је досад добро деловала у кризној ситуацији , тако требало и да настави , јер пара има и требало би их усмерити на право место , а то су подручја која су у поплавама највише страдала .
Иначе, прво пријављивање штета у Јамени је завршено 30. маја. Но права процена наступиће тек кад се вода потпуно повуче из атара и села .За сада помоћ најављују из локалне самоуправе, новцем из ребаланса буџета.
У шидском Црвеном крсту искусни запослени и вредни волонтери раде имају много посла ових дана. Посебно су се ангажовали и на пријему сточне хране неопходне да се одржи онај део сточног фонда који су евакуисани мештани Јамене преселили на сигурно. Росо Труловић задовољан је количином сточне хране коју добија као помоћ, секретар Ивица Јовић каже да свакодневно стиже по бар један камион сточне хране.

- Сва помоћ која је стизала ишла је преко нас. И данас је стигао један камион сточне хране. Ми смо упутили позиве свима да нам је потребна храна у конзервама, вода, средства за хигијену за људе, а за стоку кукуруз, балирана детелина, јечам и друго – каже Јовић. – Многе фирме и организације одазвале су се, али акција не сме бити краткотрајна, јер у Јамени је уништена сва сточна храна, сено, балирана детелина…
- Чим је стигла помоћ из Робних резерви Војводине од 25.000 килограма кукуруза, одмах су обавештени сви Јаменчани који су иселили стоку у Шид, Вашицу, Кукујевце и друга места да дођу по храну, што су они и учинили. Готово сваког дана стиже по камион робе. Данас, без овог пристиглог камиона, имамо 69.240 килограма кукуруза и 1785 килограма балиране детелине.
- Јуче смо послали у село 4.000 килограма кукуруза како би се прехранила преостала стока у селу – каже Дејан Вученовић. -Кад кризни штаб донесе одлуку да се народ и преостала стока врати у село, неће више бити потребе за расподелу сточне хране у Шиду већ ће се све слати директно за Јамену.
У Кукујевцима, у Улици српских владара, у кући Срете Богатића затекли смо породицу Труловић из Јамене, која се ту склонила од поплава. Росо Труловић је са супругом и синовима успео да побегне од водене стихије 19. маја, и да на тракторску приколицу натовари 10 свиња и нераста. Још толико му је остало код куће. Каже, на позив Канцеларије окупило се много људи који су дошли по сточну храну.
- Добијам по 50 килограма кукуруза за три дана, и задовољан сам јер је то сасвим довољно за прехрану мојих свиња. Моји синови већ су се вратили у Јамену, да сакупе остатак расуте стоке – каже Росо Труловић и додаје да ће се вратити чим будем могао, а и пре других јер му је кућа на брду, па је вода није поплавила. Међутим, вода је захватила двориште, објекте и храну за стоку, па ће му помоћ, као и другим сељанима Јамене дуже време бити неопходна.
- Рекли смо шта је најпотребније, а наше суграђанке су одговориле да нам верују, јер ћемо ми сигурно те поклоне предати у руке женама ова три села евакуисана у Шид. Наша акција је трајала пет дана од среде до недеље и све што смо тражили то смо и добили од наших слушалаца и гледалаца – каже Невена Вртулек. - Добили смо и пелене за бебе и пелене за одрасле, које смо већ предали Геронтолошком центру у Шиду где је смештено двадесет покретних и полупокретних људи. У Црвени крст донели смо средства за хигијену, флаширану воду и доста тога за бебе, сем пелена. Мислим да је наша помоћ добродошла у оваквој ситуацији. Донеле смо и поклоне „Жена – жени“ четрдесет комада које су Новосађанке обезбедиле и донеле у наш студио, а ми овде у Шид.

- Мени је у Јамени пропало све, вода ми је потопила кућу, уништен је намештај и све остало што имам у њој. Као и сви остали мештани у великом смо проблему. Нисмо сигурни да ли ће било шта из домаћинства моћи поново да се користи, тако да нам свака помоћ значи – рекла је Зорка Кањук.
Црвени крст у Шиду чији је секретар Ивица Јовић, води бригу о сваком евакуисаном грађанину и уз помоћ волонтера које предводе запослени у Црвеном крсту већ данима и ноћима не спавају радећи све за опстанак ових људи. Стручни сарадник Душица Полетан потврдила је да је у Шиду смештено укупно 139 жена, деце и одраслих у осам прихватних колективних центара.
Страна 70 од 231