

Обнова и даље траје. Помоћник председника општине Шид Цветко Ракић изјавио је за јутарњи програм РТВ да је потребно још времена да би се све вратило у нормалу, као и да не зна када ће стићи преостала обећана новчана помоћ.
Из Црвеног крста Војводине апелују на све који би да помогну угрожене становнике Јамене да су најнеопходније намернице конзервирана храна, брашно, уље, шећер...
Остале сумње у регуларност избора за савет МЗ Вашица код Шида. Изборни материјал преузели још 26. децембра 2013. године
21. јула биће тачно годину дана откако су одржани избори са савете у свих 19 месних заједница у шидској општини, а део мештана и бирача у Вашици код Шида и даље сумња да су избори у њиховом селу били регуларни.

Изразили су сумњу још на сам дан одржавања избора, тврдећи да су наводно у бирачки списак били уписани као да су гласали и они који нису изашли на биралишта. Зато су организовали непрекидна дежурства, чувајући изборни материјал пуних 158 дана, односно, до 26. децембра, када је у присуству представника правосуђа и полиције записнички преузет изборни материјал.
- За нас је тај изборни материјал представљао кључни доказ. Кандидати Групе грађана на тим изборима, којој сам и ја припадао, поднели смо кривичну пријаву против председника и чланова Изборне комисије и Бирачког одбора у селу - наводи Никола Кртинић, један од мештана.
Докле се стигло у испитивању наводних неправилности нисмо успели да дознамо, а Кртинић каже да је предмет у Основном јавном тужилаштву у Сремској Митровици - Одељењу у Шиду.
- Ми смо предложили да се саслушају мештани за које тврдимо да нису гласали, а били су уписани као да јесу, и колико ми је познато, они су саслушани - наводи Кртинић.
ДОКЛЕ се стигло у поступању у овом предмету, покушали смо да сазнамо у Основном јавном тужилаштву у Сремској Митровици (којем смо се писмено обратили), међутим, ни после седам дана одговор нисмо добили.
Покрајинска влада и даље помно прати ситуацију и посвећена је пружању помоћи становништву на подручјима, која су претрпела поплаву у нашој покрајини.Небојша Маленковић, в.д. директора Фонда за капитална улагања и координатор групе за помоћ Јамени и покрајински посланик Богдан Травица, обишли су данас радове на санацији кућа у сремском насељу Јамена.

Група за помоћ и обнову насељеног места Јамена основана је на иницијативу председника Покрајинске владе, проф. др Бојана Пајтића, са задатком да координира активности на покрајинском нивоу у сарадњи са локалном самоуправом, са намером да се, у најкраћем могућем времену, живот у овом војвођанском месту настави и у потпуности нормализује.
„Покрајинска влада је до сада упутила значајну подршку у Јамену и ми ћемо ову подршку и даље наставити. Финансирала је санацију међурегионалног пута према граничном прелазу са Републиком Српском, који је оштећен у поплавама, у износу од 2,6 милиона динара, донирала прехрамбене артикле становништву, спроводила биолошке третмане ларви комараца, упућивала храну за стоку, те у складу са захтевима локалног кризног штаба, упућивала неопходну помоћ из робних резерви. Покрајинска влада свакодневно је ангажована на организацији и координацији активности које ће грађанима Јамене омогућити да наставе живот у свом месту. Удружење грађана „Акцијаш“, који су деценијама показавали да умеју да граде и изграде нашу земљу и данас су са нама ту да помогну у припремама за предстојећу санацију домова у Јамени“, истакао је Небојша Маленковић.
„Покрајинска влада јесте неко ко води рачуна, заједно са локалном самоуправом, заједно са републичком Владом и Канцеларијом за обнову поплављених подручја у складу са оним што је национална стратегија у наредном периоду“, навео је Маленковић.
Удружење бригадира „Акцијаш“ из Новог Сада, данас је упутило педесет својих искусних чланова, обучених за ову врсту радова, како би пружили помоћ мештанима Јамене у акцији скидања малтера са зидова још двадесет кућа оштећених у поплавама. Ово су последњи домови, где ће бити изведени пратећи радови у њиховој припреми за довођење у употребно стање.
Приликом данашње посете Јамени, један од првих домова који је покрајинска делегација обишла заједно са својим домаћинима и председником Месне заједнице Јамена Милетом Старчевићем, био је дом једне од најстаријих житељки овог насеља, бака Радмиле Векић (82), где је вода била зашла у потпуности у кућу и досегла више од метар висине. Данашња помоћ за њу је значајна, јер је реч о старачком домаћинству, где сами чланови нису у могућности да обаве ову врсту радова самостално, а који су неопходна припрема за наредну сложенију фазу.
Када је завршен мост на Сави према Републици Српској "Железнице Србије" укинуле су саобраћај свих возова на тој прузи. У Бијељини и Шиду тада су били разочарани, јер није била намера да изградња моста затвори пругу, већ да се растерети железнички мост на Сави и ослободи друмског саограћаја. У то време села Сремска Рача, Вишњићево, Моровић и Адашевци писала су петиције "Железницама Србије" да се врате возови, али узалудно.

- Ми смо суседне две општине у две државе. Имамо пуно тога заједничког, разговарали смо о економској сарадњи, али обнова пруге Шид-Бијељина нам је приоритет. Убеђени смо да имамо аргументе пред надлежнима да докажемо оправданост поновног успостављања железничког саобраћаја и ревитализујемо само 44 километра пруге, која је нашем народу потребна – рекао је Мицић у изјави за "Дневник".
Обе општине овим добијају превоз путника и робе у оба правца. По речима председника општине Шид Николе Васића шидска општина добија. један индустријски колосек на Коридору 10 у индустријској зони Адашевци. Друго добија повезаност са шљункаром Лука Легет у Рачи а у Републици Српској одвојио би се колосек који би спојио пругу Шид-Бјељина са "Луком Рача" чији је пројекат завршен. А од Бјељине индустријски колосек би повезао велику шећерану у Великој Обарској са овом пругом.
Страна 67 од 231