
Месна заједница Шид поводом обележавања 22. маја, Дана Месне заједнице Шид, отказује све планиране програмске активности, због проглашења ванредне ситуације, поплаве која је захватила Србију.

Средства која су предвиђена за организацију и обележавање дана Месне заједнице Шид, биће преусмерена за отклањање последица од елементарне непогоде у нашој Општини.
Председник Савета Месне заједнице Шид
Крсти Куреш
Током ноћи 20 камиона са песком стигло је у Моровић, а 13 камиона допремљено је у Вишњићево, село на половини линије обране, која води од Моровића до Босута, уз истоимену Савину леву притоку.

Једанаест од њих стигло је из Новог Сада, где су их добровољци напунили током вечери. Становништво се исељава из Моровића, који је најближи хрватској граници.
Срем је угрожен од када је у суботу попустио одбрамбени бедем у Хрватској код Рајевог села, што је изазвало потапање неколико села у суседној држави, као и Јамене, најзападнијег сремског села.
Важност данашње одбране сремских села тим је већа што Сава у Хрватској опада и постоји реална шанса да трећи талас не буде опасан као прва два.
Општински штаб за ванредне ситуације у Шиду донео је данас одлуку о превентивној евакуацији насеља Моровић и Вишњићево у тој општини, рекао је Тањугу портпарол тог штаба Никола Видић.

Према Видићевим речима, седници су присуствовали и министар унутаршњих послова Небојша Стефановић и директор полиције Милорад Вељовић.
Видић је казао да се ради о превентивној евакуацији деце, жена и старих док је радно способно становништво анагажовано на изградњи насипа.
"Министар Стефановић и директор полиције Вељовић прво су присуствовали седници Општинског штаба у Шиду, а онда и седници Кризног штаба у Моровићу и донета је одлука о превентиовној евакуацији", рекао је Видић.
Ситуација није драматична, али је најбитније заштитити људске животе и због тога је таква одлука и донета, рекао је Видић, који је и члан Кризног штаба у Моровићу.
Он је додао да су у местима Сремска Рача и Босут већ извршене превентивне евакуације, додајући да сво радно активно становништво ради на постављању насипа како би се заштитила насљена места.
Потпредседник покрајинске владе и командант покрајинског Штаба за ванредне ситуације Горан Јешић изјавио је синоћ да је основни циљ да се обезбеди одбрана од поплаве на потезу Кузмин-Босут, у супротном ће бити срушено све што је урађено на одбрани Сремске Митровице.

Јешић је на конференцији за новинаре казао да је неопходно да се тај потез одбрани на све начине и да је сва механизација усмерена на тај потез. Он је истакао да се наставља и са одбраном других насељених места у Срему.
"У Митровици смо се одбранили са чеоног дела уз помоћ 760.000 џакова са песком, али сада прети опасност доласка воде са друге стране јер се пробијањем бране на два места у Хрватској вода излила у шуме и долази са задње стране, што је најтеже одбранити и због тога је неопходно поставити насип на делу Босут-Кузмин како би се та вода из шуме зауставила", рекао је Јешић.
Он је напоменуо да је Сремска Митровица одбрањена од највећег измереног водостаја у историји, али је је рекао да је апсурд да Митровица падне од воде која долази са задње стране.
Јешић је рекао да је у шумама површине 12.000 хектара тренутно стампедо дивљачи која бежи у крдима од воде која надилази.
Он је посебно нагласио да је Покрајински штаб данас током јучерашњег дана наложио евакуацију четири насељења места у општини Шид и два у општини Сремска Митровица.
Истакавши да је Сремска Митровица испоштовала тај налог и превентивно евакуисала Сремску Рачу, док локална самоуправа Шида осим Јамене није спровела евакуацију ниједног другог места.
"Апелујем да се из Адашевца, Моровића, Вашице и Вишњићева евакуишу жене деца стари и немоћни јер је преко ноћи тешко градити насипе и то није моја политичка одлука, већ одлука стручних људи", рекао је Јешић додајући да ће о тој одлуци обавестити начелника сектора за ванредне ситуације Предрага Марића.
Због пробијања насипа у Хрватској и воде која стиже са поплављене хрватске територије јуче је евакуисано село Јамена код Шида. Завршена је и превентивна евакуација становништва из Сремске Раче у оближње село Мартинци.
У Јамени је помагала жандармерија, као и ватрогасци. Упућена је специјализована екипа за спасавање на води из Аустрије, као и хеликоптер.
Страна 73 од 231