
У румске прихватне центре данас су стигла два нова аутобуса евакуисаног становништва из општине Шид
Поред Спортског центра "Рума", где је смештено укупно 103 особе, евакуисани се упућују и у Геронтолошки центар, где се тренутно налази осам људи са посебним медицинским третманом.

Деца са мајкама одлазе у предшколску установу и тамо се налази 17 лица. У приватном смештају је 35 грађана, а у приправности су и две основне школе у Руми.
Председник општине Рума Александар Мартиновић оценио је приликом обиласка евакуисаних да су услови у прихватном центру СЦ "Рума", где је смештено највише људи, солидни.
"Наравно , нису идеални, али грађани имају обезбеђену медицинску негу, храну, воду, смештај и елементарне услове за одржавање личне хигијене. Ми имамо капацитета за прихват близу 500 евакуисаних грађана и све надлежне службе општине Рума биће на располагању најугроженијем становништву", рекао је Мартиновић.
Он се овом приликом захвалио свим волонтерима Црвеног крста и грађанима који долазе у прихватне центре и помажу онима који су ту смештени.
Нижи водостај реке Саве у Хртковцима и Кленку. Ниво воде у Хртковцима и Кленку је у опадању, саопштено је данас из општине Рума.
Дежурне екипе су обишле све насипе и бедеме и службе су у стању приправности, наводе надлежни у овој општини.
"Резерви џакова са песком има довољно, а део залиха биће понуђен околним општинама, које су тренутно угроженије од нас", додаје се у информацији.
У Руми је, како се истиче, уведен и дежурни телефон за помоћ грађанима (478-314), који је на располагању током целог дана.
Штаб за ванредне ситуације општине Рума позвао је грађане да покажу грађанску солидарност и да се јаве на овај број телефона и уколико су у могућности да помогну суграђанима.
Друга фаза превентивне евакуације насељених места Моровић и Вишњићево у општини Шид, која подразумева евакуацију деце, жена и старих лица, окончана је данас. Превентивно је евакуисано три четвртине житеља тих сремских насеља у шидској општини.

"Превентивна евакуација деце, жена и старих је у потпуности завршена, а у Моровићу и Вишњићеву је остало радно способно становништво које учествује у радовима на прављењу и одржавању насипа", казао је Тањугу командант кризног штаба у Моровићу, републичког Штаба за ванредне ситуације, генерал полиције Младен Курибак.
Он је напоменуо да је на вечерас одржаној седници кризног штаба у Моровићу одлучено да се одмах крене у реализацију треће фазе, која подразумева евакуацију живе стоке и покретне имовине.
Командант Кризног штаба у Моровићу је рекао да и, уколико се деси да буде примењена "црвена зона", односно да се прогласи четврта фаза евакуације што значи потпуну евакуацију тог насеља, полиција ће и након тога остати на том подручју да обезбеђује имовину.
Становници Моровића и Вишњићева су током целог дана склањали стоку и покретну имовину, а након тога су деца, жене и стари, углавном приватним аутомобилима, одлазили у Шид, јавља дописник Тањуга са лица места.
Министар одбране Братислав Гашић посетио је данас на кратко Кризни штаб за ванредне ситуације у Моровићу и том приликом је рекао да је превентивна евакуација проглашена због чињенице да вода која се излила у Хрватској, кроз шуме, долази према селима Моровић и Вишњићево, а како није позната њена колицицна и снага, донета је таква одлука, "јер не желимо да изгубимо ниједан једини живот".
Највећа опасност за Моровић прети од река Студве и Босута, на чијим обалама се и налази село, а обе бележе раст водостаја.
У оближњем Вишњићеву евакуисано је нешто већи проценат становника него у Моровићу, без обзира што су његови мештани раније завршили радове на насипу који чврсто изгледа..
Река Босут не би требало у Вишњићеву да донесе битније проблеме, јер се то место налази на вишој коти од Моровића.
Најтежа ситуација што се шидске општине тиче је у Сремској Рачи, где је око 15 сати почела изградња насипа на два километра од обода насеља, што је трећа линија одбране.
Сремској Рачи највише прети вода која долази шумом, а неповољна околност је што је то место на изузетно ниској надморској висини. Осим насипа, на ободу Сремске Раче урађени су и јаки насипи на најкритичнијим тачкама у насељу.
Моровић је данас посетила и министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић која је поручила да су све ветеринарске службе спремне да помогну у спасавању стоке у поплављеним сремским селима, када се за то стекну услови.
Никола Видић, координатор за информисање при кризном штабу Општине Шид рекао је Тањугу да је при крају друга фаза евакуације жена, породиља, болесних, старих и деце.
Видић је указао да се припрема и трећа фаза евакуација материјалних добара и стоке која би требало да се заврши сутра. Он је рекао да је у почетку било отпора становсништва, али да су сада схватили да постоји опсаснот и да сами сосптвеним приколицма измештају своју стоку.
Видић је нагласио да је кризни штаб обезбедио место где сва стока може да се смести, као и храну за њу. "Најбоље је да труд буде узалуд, али злу не требало, то мора да се уради", рекао је Видић.
Он је замолио да се не шире дезинформације, додајући да су у шидској општини једино тренутно угрожени Вишњићево и Моровић, као и да је вода употребљива за пиће у тим селима.
Видић је подсетио да од две реке на којима Моровић лежи, не прети опасност, већ од вода које надиру кроз шуме и пре неколико дана су пробиле насипе у Хрватској.
Минстарка Богосављевић Бошковић рекла је да је ситуација у неким сремским селима изузетно тешка, јер су потопљена и да су многе животиње у опасности да се угуше.
Неке животиње су већ угинуле, а сада предстоји борба да се спаси стока која је преживела, за шта су ветеринсарске службе потпуно спремне.
Богосављевићева је рекла да је знатан део стоке већ спасен у претходим данима, и поручила да нико не треба да сумња у то да је циљ да се спасу животиње, али да се морају поштовати приоритети, међу којима је први спасавање људских живота.
Портпарол кризног штаба у Моровићу Никола Видић навео је да се превентивна евакуација обавља у четири фазе у два места у општине Шид, а прва је обављена и у њој су, према наређењу кризног штаба, евакуисана лица која су у Моровић била смештена због евакуације из Јамене у Руму.

"Превентивна евакуација се обавља искључиво у Моровићу и Вишњићеву, а да не би било других шпекулација, наложена је искључиво због тога што не располажемо податком којом силином надолази вода која се кроз шуме излива у Хрватској и директно угрожава Вишњићево и Моровић", рекао је Видић.
Он је нагласио да је стање насипа у та два места одлично, да су чврсти и урађени перфектно, али да се евакуација мора спровести, јер се не сме дозволити да било чији живот буде у опасности.
Према Видићевим речима, вода из евакуисаног места Јамена се полако повлачи, али управо та вода, која напредује кроз шуме, угрожава Моровић и Вишњићево.
"Већ обавештавамо од куће до куће мештане да жене, деца и стари треба да напусте село, а тај позив ћемо поновити и данас пре подне и превентивна евакуација се мора спровести", нагласио је Видић.
Превентивна евакуација Моровића и Вишњићева у четири фазе
Превентивна евакуација Моровића и Вишњићева, због потенцијалне поплаве, која је започела прекјуче у вечерњим сатима, одвија се у складу са наредбом команданта Штаба за ванредне ситуације у општини Шид. Покрајински штаб за ванредне ситуације, на захтев Штаба у Шиду, обезбедио је 100.000 џакова, 5.000 литара горива, 5.000 ланч-пакета, 7.000 литара воде за пиће и две цистерне са 20.000 литара воде. Евакуација се одвија по плану, у четири фазе, уз прописану медицинску тријажу.
Прва фаза представља евакуацију лица из места Јамена, која су стационирана у Месној заједници Моровић, а друга фаза подразумева евакуисање болесних и старих лица, породиља и деце старости до 15 година. У трећој фази је евакуација стоке и материјалних добара, а четврта фаза, ако буде потребна, подразумева евакуисање радно способних лица.
На градњи привремених насипа који би требало да заштите места Моровић, Рачу, Босут и Вишњићево ангажовано је преко 50 тешких машина ЈВП "Воде Војводине" и Водопривредних предузећа.
Радови започети прекјуче ујутро трајали су током ноћи, а радиће се све док ситуација на терену буде захтевала. У протекла два дана, ова угрожена насеља превентивно су делимично евакуисана.
Јуче измерен водостај на реци Сави код Сремске Митровице бележи даље опадање нивоа ове реке и износи 791 cm, али вода из залеђа, са хрватске територије, и даље угрожава неколико мањих насеља уз границу, саопштило је ВДП "Воде Војводине".
То је за РТВ и званично потврдио градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић.
Општински штаб за ванредне ситуације у Сремској Митровици апеловао је данас на евакуисане житеље тог града да се самоиницијативно не враћају у своје куће и станове.
Из штаба поручују да опасност од поплава није прошла и да је на снази и даље одлука о превентивној евакуацији.
У сарадњи са Црвеним крстом и Покрајинском дирекцијом за робне резерве, хуманитарна помоћ се упућује у угрожена подручја у Републици.
Здравствене и социјалне установе са својим стручним тимовима на територији Војводине, у складу са плановима поступања у ванредним ситуацијама, учествују у збрињавању евакуисаних из општине Обреновац и спремне за прихват евакуисаних из поплављених подручја.
Прати се хигијенско-епидемилошка ситуација на подручјима које су угрожене поплавама. Снабдевање становништва водом за пиће је под сталним надзором Института за јавно здравље Војводине и из Сремске Митровице.
Спроводи се појачани епидемиолошки и санитарно-инспекцијски надзор над кретањем цревних и заразних болести. У складу са наређењем Министра здравља Републике Србије спроводи се 24-часовно дежурство у свим здравственим установама.
Потпредседник Владе Војводине и командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић изјавио је данас да у најугроженијем рејону сремских насеља, у општинама Шид и Сремска Митровица, није било пробијања насипа и одбрана је за сада успешна.
Јешић је рекао Танјугу да је нешто пре 15 сати завршен обилазак целог терена и да је на лицу места утврђено да се сва насеља бране са успехом.
"Урадили смо и авионски преглед терена, али и обилазак свих насипа у рејону насељених места Моровић, Вишњићево, Босут и Сремска Рача и утврдили да се сви насипи држе и да нема никаквог цурења ни пробијања", рекао је Јешић, додајући да црпна пумпа код Босута, на ушћу реке Босут у Саву ради пуном снагом.
Он је нагласио да је ситуација под контролом, али и да је прилично озбиљна.
У Војводини су обезбеђени капацитети за прихват 16.000 људи из подручја угрожених поплавама, изјавио је председник покрајинске владе Бојан Пајтић после посете прихватном центру у Руми.
"У овом тренутку водимо битку на два фронта. С једне стране бране се Сремска Рача, Моровић, Вишњићево, Босут, израдом насипа против поплава а с друге збрињавамо људе са угрожених подручја", рекао је Пајтић.
Како се додаје у саопштењу Бироа покрајинске владе за односе с јавношћу, председник Општине Рума Драган Панић обавестио је да је протекле ноћи у Руму стигла 21 особа, углавном они старији, евакуисани из Јамене и додао да је Рума спремна да прихвати око 500 људи.
Директорка румског Дома здравља др Снежана Бојанић навела је да су сви који су евакуисани у Руму под 24-часовним надзором и додала да су петоро непокретних и слабовидих особа смештени у Геронтолошки центар док је њих 16 у прихватном центру у Спортској хали.
Јавно предузеће Војводинашуме се одазвало позиву Покрајинског кризног штаба да се прикључи одбрани од поплаве Сремске Митровице, Моровића, Купинова, Кленка, Јамена, Босута и Вишњићева.
На располагање је дата сва механизација и запослени су ангажовани на подизању одбрамбеног насипа у овим местима и у евакуацији становништва.
Пошто је поплавни талас захватио шуме и природна станишта дивљачи предузете су и превентивне мере у збрињавању дивљачи.
Браниоци Сремске Раче, Моровића, Вишњићева и Босута улажу максималне напоре да се изборе са водом која долази кроз шуме из Хрватске, јавио је репортер Танјуга са прве линије одбране.
Главна одбрана од изузетно велике количине воде која, заједно са муљем, великом брзином надире кроз шуму, тренутно се спроводи на локалитету Крива рампа, који се налази у шуми, на око три километра удаљености од Сремске Раче.
То је у први мах била друга линија одбране, али је прва - насип на Јанковића рампи, два километра дубље у шуму попустила, па је сада Крива рампа прва на удару воде.
На том локалитету, од прекјуче у 18 сати, тешка механизација и људство ради непрекидно на прављењу насипа, рекао је Танјугу стручњак који испред Покрајинског штаба за ванредне ситуације руководи радовима на изградњи тог насипа Отика Бали.
"На овом месту ангажовано је 300 људи који, уз помоћ осам багера и двадесетак великих трактора, већ 18 сати непрекидно улажу максималне напоре да направе насип који ће зауставити воду која долази шумом", рекао је Бали.
Он је нагласио да се прави насип ширине три километра и да верује да ће он успети да задржи воду која, како је казао, "иде умереном јачином", што ће, по њему, омогућити да се посао на изградњи насипа квалитетно одради.
"Вода најближа новом насипу је на око километар удаљености и верујем да ћемо успети да завршимо и направимо добар насип који ће држати воду када стигне до њега", казао је Бали.
Пет километра дубље у шуми, на локацији близу исељеног Јамена, екипа Танјуга је на лицу места затекла супружнике Гребић, Биљану и Миленка, који су једини житељи тог сремског села који су остали у својој кући, на самом насипу.
Миленко је чувар насипа, а Биљана ради мерење воде за РХЗМ и анализу воде за Институт за јавно здравље из Београда, па су и једно и друго остали у свом дому, између осталог, и због посла који је битан у борби са поплавама.
"У врло кратком року вода је пробила са свих страна и заиста ми је било непријатно без обзира на чињеницу што сам чувар насипа и имам искуства у борби са великом водом, јер овако нешто никада нисам доживео", рекао је Миленко, показујући на црпну станицу која се налази у његовом дворишту, у коју је вода која долази из Хрватске достигла ниво виши од два метра.
Миленкова супруга Биљана каже да свакодневно РХМЗ доставља извештај о водостају Саве код Јамене и да Сава већ константно има тренд опадања, али да вода која кроз шуму долази са друге стране насипа још увек расте што, по њој, може изазвати озбиљан проблем браниоцима оближњих села.
"Мислим да ова вода неће много угрозити Моровић и Сремску Рачу, али се плашим да друга вода која долази из реке Студве и пролази кроз Спачванску шуму, може створити проблем јер долази Моровићу иза леђа", прича Биљана.
Још два километра ниже кроз шуму, где је гранични прелаз са БиХ, вода је однела пут и у бујици надире ка шуми, а по Миленковим речима вероватно ће се до доласка у насеља Моровић или Сремску Рачу вероватно разлити, што ће учинити да се олакша одбрана.
На насипу који спаја Сремску Рачу и Јамену могу се видети домаће животиње које тумарају, пасу траву и спас од воде налазе баш на том насипу.
Становници Моровића и Вишњићева и уторак су наставили да постављају џакове с песком на обале Студве и Босута иако је Сава бележила лагани пад. На подручју општине Шид, селима Вишњићево, Босут, Моровић, Рача и другим, и јуче је било ангажовано више од половине комплетне механизације „Вода Војводине”, на стотине волонтера, приватних камиона, трактора, професионалних спасилаца, полиције, припадника Жандармерије и Војске.

Јучерашња ситуација, пре свега у Моровићу, била је нешто боља него ранијих дана, рекли су нам у ЈВП „Воде Војводине”. Ситуација је јуче била потпуно под контролом, а радови на јачању насипа и постављању импровизованих брана били су у току преподнева 80 одсто готови, а до вечери безмало и завршени.
Босут и Студва и даље су расли, али не толико да би угрозили насељена места. С терена нам је потврђено да је вода и даље далеко од изливања. Сви параметри показивали су јуче да је ситуација под контролом, а да је и даље једина непознаница колико воде ће се слити копном из правца Хрватске, од места на којима су попустили насипи. Та непознаница била је и један од највећих фактора за налагање превентивног исељења Моровића и Вишњићева.
У понедељак увече почела је и превентивна евакуација, пре свега старих, болесних људи и мајки с децом. Евакуацију је наредио Штаб за ванредне ситуације општине Шид и одвија се у четири фазе. Прва фаза представља евакуацију лица из места Јамена која су стационирана у месној заједници Моровић, а друга фаза подразумева евакуисање болесних и старих, породиља и деце старе до 15 година. У трећој фази је евакуација стоке и материјалних добара, а четврта фаза, ако буде потребна, подразумева евакуисање радно способних лица.
Та четврта фаза још се није догодила и, како су нам рекли у Моровићу, већина људи је и даље у свом селу и помаже да се доврше појасеви одбране од поплаве. Аутобусима новосадског ГСП-а из Моровића су одвезени сви становници села Јамена које је потопљено, а који су били смештени у основној школи и на пољопривредном добру „Граничар”. Они су махом премештени у прихватне центре у Руми, где ће вероватно чекати повлачење воде из Јамене, што у току јучерашњег дана још није било видљиво. И из Моровића је део житеља отишао и својим возилима, али је радно способан део становништва и даље тамо.
У међувремену, Општина Шид донела је одлуку да услед ванредног стања прекине наставу у Моровићу, седишту Основне школе „Филип Вишњић“, и издвојеном одељењу у Вишњићеву. У одлуци општинских органа стоји да ће након престанка разлога за прекид настава поново бити успостављена и да ће школа надокнадити пропуштени рад на начин који сама одреди.
Командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић изјавио је јуче да у најугроженијем рејону сремских насеља, у општинама Шид и Сремска Митровица, није било пробијања насипа и одбрана је за сада успешна.
– Урадили смо и авионски преглед терена, али и обилазак свих насипа у рејону насељених места Моровић, Вишњићево, Босут и Сремска Рача, и утврдили да се сви насипи држе и да нема никаквог цурења ни пробијања – рекао је Јешић, додајући да црпна пумпа код Босута, на ушћу реке Босут у Саву ради пуном снагом.
Страна 72 од 231