
Председник Покрајинске владе изјавио је да у овом тренутку Сава и даље опада.
„Уколико се тренд опадања Саве настави за 24 сата, свих две и по хиљаде евакуисаних људи из Срема, моћи ће да се врате својим кућама“, изјавио је представицима медија у Јамени председник Пајтић. Навео је да је у великој мери опрез и даље присутан због расквашених насипа, како не би дошло до пробоја воде.

„Покрајина је у Јамени концентрисала све снаге, јер је ово село најгоре страдало и учиниће све да се место врати нормалном животу. Чланови Покрајинске владе су директно надлежни за решавање проблема у овом насељеном месту. У овом тренутку се 200 људи вратило у Јамену, која је била потпуно евакуисана. Данас се обавља дезинфекција, дезинсекција и дератизација и асанација терена. Доносимо шест пумпи за измуљавање терена и 45 сушилица, које ће омогућити да се зидови кућа осуше. Грађевински инспектори контролишу на терену исправност грађевинских објеката како не би дошло до усељавања у рушевне објекте и угрожавања људских живота“, изјавио је председник Пајтић у Јамени.
„Сви чланови Покрајинске владе и Покрајинског штаба за ванредне ситуације имају задатак да за шест месеци буду саниране све последице од поплава“, казао је председник Пајтић и нагласио да Јамена није сама, те да ће овде бити поправљена и инфраструктура, а све време је присутна помоћ у храни, хигијенским и санитарним средствима неопходним становништву“.
„У Јамени ће бити надокнађена штета у пољопривреди, поправљена инфраструктура, а становницима чије су куће оштећене преко покрајинске Дирекције за робне резерве, биће обезбеђен грађевински материјал како би своје објекте довели у пређашње стање“, рекао је председник Пајтић.
Председник Месне заједнице Јамена Миле Старчевић истакао је да је 90 одсто ораничних површина у овом месту још под водом, као и већина улица . Он је нагласио да је ситуација тешка. Путеви су израубовани и покидани, а вода је присутна још у великом броју домаћинстава. Помоћ је према његовим речима, више него неопходна овом месту, а она свакодневно стиже у храни, води и санитарним средствима. Предстојећи период треба искористити да се у овом месту уреди каналска мрежа која већ дуго није уређивана, путна инфраструктура, као и пут у дужини од два километра ка граничном прелазу са Републиком Српском, где је штета тотална, као и атарски путеви.
Селом Јамена су крстариле бројне екипе стручњака за асанацију терена, који је у приличној мери страдао у поплавама пре недељу дана и чије су последице и те како видљиве.
Настављена је дезинфекција, дезинсекција и дератизација места, а на улазу у село постављени су контролни пунктови за дезинфекцију аутомобила који улазе али и који напуштају Јамену.
По речима Небојше Маленковића из Кризног штаба у Моровићу, ветеринарским и санитарним инспекторима, те стручњацима из Завода за јавно здравље из Сремске Митровице, данас су се придружили грађевински инспектори из Руме који су процењивали у којим кућама је могуће наставити живот.

– Кризни штаб је у дозволио повратак радно способним мушкрарцима да учествују у чишћењу својих домова из којих се повукла вода, али ће останак у кућама бити могућ тек када буду обављене св провере и буде утврђено да не постоји никакава опасност – казао је Маленковић за „Дневник”.
Он је подсетио на то да је Јаменчанима, чије куће нису биле поплављене, дозвољено да у њима ноће.
– Након дезинсекције, дезинфекције и дератизације објекта, најважније је да се утврди да ли је кућа уопште безбедна за становање. И зато су на терену грађевински инспектори – нагласио је Маленковић.
Вода у Јамени и даље није за пиће, као ни у још два оближња места у шидској општини, Моровићу и Вишњићеву. Поново је узет узорак воде у све три водоводне мреже, а у међувренену становништво је на располагању флаширана вода, као и одскора, захваљујући помоћи из Црне Горе, повећани број цистрени с водом.
У Вишњићеву и Моровићу поново је урађено хиперхлорисање водоводне мреже и узети су узорци. Како нам је објашњено, тек након што три пута заредом резултати буду повољни, житељима тих места биће дозвољено да користе воду из мреже.
Иако, рекосмо, вода и даље није за пиће, у Вишњићеву и Моровићу су имали разлога да кажу да се живот ипак полако враћа у нормалу. Наиме, одлуком Кризног штаба од данас у подне у та места је дозвољен повратак женама и деци, што је сигурно наишло на велику радост више стотина мушкараца који су протеклих дана били посвећени учвршћивању одбрана од надируће воде. О повратку старих и болесних особа у та два места Кризни штаб ће донети одлуку након процене развоја ситуација на терену.
После вишедневног раста, реке Босут и Студва стагнирају, а ниво Саве у Срему опада. Најтеже је и даље у Јамени, Моровићу и Вишњићеву. ...
Вода се повукла из већине улица у Јамени и радно способном становништву, њима око 150, омогућено је да се врати у то поплављено сремско село, како би почели рад на санацији домаћинстава и одношењу угинулих животиња. Три аутобуса са житељима овог сремског села кренула су јутрос пут Јамене.

Ускоро се очекује одлука о потпуном повратку становништва домовима у Јамени, односно о повратку деце, жена и старих у места Моровић и Вишњићево, а санитарне инспекције су почеле са испитивањем терена у тим селима.
У току је хиперхлоризација водовода након које ће се испирати цеви а онда узимати узорци воде. Тек када три пута заредом узети узорци покажу да је вода безбедна за пиће биће донета дозвола за њено коришћење.
Влада Црне Горе послала је четири цистерне са водом за пиће као помоћ угроженима од поплава на подручју Војводине, које су данас из Новог Сада упућене у сремска села Моровић, Вишњићево и Јамену.
Испраћајући камионе-цистерне испред зграде Покрајинске владе, члан Покрајинског штаба за ванредне ситуације Мирослав Васин је захвалио црногорској Влади која је, како је истакао, хитно реаговала на захтев из Војводине за ту врсту помоћи и одмах упутила четири цистерне.
Васин је напоменуо да ће тим цистернама у наредним данима бити снабдевано становништво у тим местима општине Шид, где вода из сеоских водовода није за пиће и додао да и у више села пећиначке општине такође вода није за употребу због поплава.
"Ова помоћ из Црне Горе нам је изузетно драгоцена, јер су све наше цистерне за воду, којима располажемо, већ распоређене на угроженом подручју", рекао је Васин и захвалио људима који су готово цео претходни дан путовали да би допремили ту неопходну помоћ.
"Дошли смо да помогнемо нашем народу", изјавио је новинарима Ренато Вуксановић из Тивта и нагласио да у Црној Гори не заборављају 1979. годину, када су претрпели катастрофални земљотрес.
Из Црне Горе стигли су камиони-цистерне Службе заштите и спасавања у Андријевици, Водовода у Котору, Ватрогасаца из Тивта и Војске Црне Горе.
Председник Владе Војводине Бојан Пајтић изјавио је данас да је према мерењима водостаја река потребно да ниво Саве опадне око 70 центиметара, како би се Босут у њу почео уливати, што би био пут за излазак из кризне ситуације.
У овом тренутку водостај на Сави је 735 центиметара, на Босуту 699 центиметара, а Покрајински штаб за ванредне ситуације очекује да ће опасност проћи у наредна три дана.

"Најважније је да су спасени људски животи и на време евакуисани становници у угроженим местима", изјавио је Пајтић приликом данашње посете Сремској Митровици.
Пајтић је оценио да је током евакуације становништва из кризних подручја "први пут у ближој историји једна болница у нашој земљи евакуисана за само осам сати", осврнувши се на евакуацију болнице у Сремској Митровици, и додао да ће пацијенти те болнице ускоро у њу бити враћени.
Пајтић је рекао да је Покрајинска влада до сада упутила у Сремску Митровицу 50 тона воде, хране, санитарних и средстава за личну хигијену, те да ће наставити да ради на давању помоћи угроженом становништву.
Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић рекао је да су Воде Војводине, заједно са кризним штабом за 24 сата изградиле четири километра насипа око Босута и Сремске Раче.
Пајтић је додао да су коте насипа, којима су опасана угрожена села, подигнуте на максимални ниво, те да су екипе Јавног водопривредног предузећа Воде Војводине и даље присутне на њиховој одбрани.
Командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић је изјавио је да се на подручју Срема очекује престанак опасности од поплава у наредна три дана.
Јешић је рекао да је кота Саве на ушћу Босута нижа од одбрамбених линија околних насеља и да су техничким мерама максимално заштићена сва насеља.
Јешић је на конференцији за новинаре рекао да је данас одржан технички састанак са представницима хрватске водопривреде, са којима је договорена пуна сарадња и размена битних података у угроженим подручјима.
"Договорили смо пуну сарадњу са колегама из хрватске водопривреде. Они ће затворити пробој насипа у Рајевом селу, чиме ће потпуно зауставити прилив воде из Хрватске на нашу територију", рекао је Јешић додајући да се то очекује у уторак.
Према његовим речима, сва насељена места у зони одговорности Покрајинског штаба за ванредне ситуације заштићена су локализационим насипима до максималне коте одбране.
Он је истакао да је за потребе заштите села Сремска Рача, Босут, Вишњићево и Моровић за 48 сати изграђено више од 40 километара привремених насипа.
"Сви технички радови су завршени, оперативни надзор над дежурном механизацијом остаје на локалитетима одбране све до потпуног престанка опасности", рекао је Јешић очекујући да ће се у наредних 48 сати створити услови за отварање уставе на ушћу Босута у Саву.
Тиме ће се смањити критични ниво реке Босут, а самим тим опасност од угрожавања села Вишњићево и Моровић, рекао је он.
Јешић је навео да је оператива водопривредних предузећа "Шидина", "Галовица", "Сава", "Регулације" и "Хидросрем" потпуно опремљена и спремна да реагује у случају било какве потребе и додао да црпна станица Босут ради пуним капацитетом.
Сумирајући учињено на одбрани од поплава на том подручју, Јешић је рекао да је у одбрани употребљено више од 1,5 милиона џакова песка, учествовало је 1.200 стручњака, ангажовано више од 400 јединица тешке механизације а своју помоћ у одбрани од поплава дало је више од 5.000 волонтера из Новог Сада, Бачке Паланке и целе Србије.
"Велику помоћ пружили су војска, полиција, Сектор за ванредне ситуације, општине Стара Пазова, Рума, Инђија, Сремска Митровица, град Нови Сад", рекао је Јешић додајући да из Штаба посебну захвалност упућују медијима за правовремено и коректно извештавање, као и друштвеним мрежама. Сви они су, како је рекао, осим водопривреде, дали највећи допринос одбрани.
Јешић је констатовао да ће бити настављено активно праћење ситуације на терену и извештавање о стању водотокова све до укидања одбране од поплава.
Тренутни водостај Саве код Сремске Митровице је 734 центиметра, што је за 16 центиметара ниже од границе проглашења ванредне ситуације, односно 129 центиметара ниже од највишег водостаја забележеног у историји, очитаног прошле суботе.
Страна 71 од 231