- ИНФО Шидски портал - ИНФО
  • ИнфоИнфо
  • ПорталПортал
  • БилтенБилтен
  • Сава ШумановићСава Шумановић
  • ПретражиПретражи

logo tekst245

  1. Насловна
  2. Укратко
Укратко

Покрајина ће учинити све да се Јамена врати нормалном животу

Детаљи
Аутор: Влада АП Војводине
Влада АП Војводине logo
27 Мај 2014

Председник Покрајинске владе др Бојан Пајтић обишао је данас са сарадницима село Јамена, у шидској општини, које је у поплавама потопљено пре осам дана

Председник Покрајинске владе изјавио је да у овом тренутку Сава и даље опада.

„Уколико се тренд опадања Саве настави за 24 сата, свих две и по хиљаде евакуисаних људи из Срема, моћи ће да се врате својим кућама“, изјавио је представицима медија у Јамени председник Пајтић. Навео је да је у великој мери опрез и даље присутан због расквашених насипа, како не би дошло до пробоја воде.

Бојан Пајтић у посети Јамени

„Покрајина је у Јамени концентрисала све снаге, јер је ово село најгоре страдало и учиниће све да се место врати нормалном животу. Чланови Покрајинске владе су директно надлежни за решавање проблема у овом насељеном месту. У овом тренутку се 200 људи вратило у Јамену, која је била потпуно евакуисана. Данас се обавља дезинфекција, дезинсекција и дератизација и асанација терена. Доносимо шест пумпи за измуљавање терена и 45 сушилица, које ће омогућити да се зидови кућа осуше. Грађевински инспектори контролишу на терену исправност грађевинских објеката како не би дошло до усељавања у рушевне објекте и угрожавања људских живота“, изјавио је председник Пајтић у Јамени.

Према речима председника Покрајинске владе у среду ћемо имати већу процену штета у пољопривреди, па ће се кренути са отварањем линија за подршку санацији штете у овој области.

„Сви чланови Покрајинске владе и Покрајинског штаба за ванредне ситуације имају задатак да за шест месеци буду саниране све последице од поплава“, казао је председник Пајтић и нагласио да Јамена није сама, те да ће овде бити поправљена и инфраструктура, а све време је присутна помоћ у храни, хигијенским и санитарним средствима неопходним становништву“.

Председник Пајтић поновио је да ће за шест месеци штете бити саниране у потпуности.

„У Јамени ће бити надокнађена штета у пољопривреди, поправљена инфраструктура, а становницима чије су куће оштећене преко покрајинске Дирекције за робне резерве, биће обезбеђен грађевински материјал како би своје објекте довели у пређашње стање“, рекао је председник Пајтић.

Председник Месне заједнице Јамена Миле Старчевић истакао је да је 90 одсто ораничних површина у овом месту још под водом, као и већина улица . Он је нагласио да је ситуација тешка. Путеви су израубовани и покидани, а вода је присутна још у великом броју домаћинстава. Помоћ је према његовим речима, више него неопходна овом месту, а она свакодневно стиже у храни, води и санитарним средствима. Предстојећи период треба искористити да се у овом месту уреди каналска мрежа која већ дуго није уређивана, путна инфраструктура, као и пут у дужини од два километра ка граничном прелазу са Републиком Српском, где је штета тотална, као и атарски путеви.

 

Укратко

Повратак жена и деце у Вишњићево и Моровић

Детаљи
Аутор: Дневник
Дневник logo
26 Мај 2014

Селом Јамена су крстариле бројне екипе стручњака за асанацију терена, који је у приличној мери страдао у поплавама пре недељу дана и чије су последице и те како видљиве.

Настављена је дезинфекција, дезинсекција и дератизација места, а на улазу у село постављени су контролни пунктови за дезинфекцију аутомобила који улазе али и који напуштају Јамену.

По речима Небојше Маленковића из Кризног штаба у Моровићу, ветеринарским и санитарним инспекторима, те стручњацима из Завода за јавно здравље из Сремске Митровице, данас су се придружили грађевински инспектори из Руме који су процењивали у којим кућама је могуће наставити живот.

Повратак жена и деце у Вишњићево и Моровић

– Кризни штаб је у дозволио повратак радно способним мушкрарцима да учествују у чишћењу својих домова из којих се повукла вода, али ће останак у кућама бити могућ тек када буду обављене св провере и буде утврђено да не постоји никакава опасност – казао је Маленковић за „Дневник”.

Он је подсетио на то да је Јаменчанима, чије куће нису биле поплављене, дозвољено да у њима ноће.

– Након дезинсекције, дезинфекције и дератизације објекта, најважније је да се утврди да ли је кућа уопште безбедна за становање. И зато су на терену грађевински инспектори – нагласио је Маленковић.

Вода у Јамени и даље није за пиће, као ни у још два оближња места у шидској општини, Моровићу и Вишњићеву. Поново је узет узорак воде у све три водоводне мреже, а у међувренену становништво је на располагању флаширана вода, као и одскора, захваљујући помоћи из Црне Горе, повећани број цистрени с водом.

У Вишњићеву и Моровићу поново је урађено хиперхлорисање водоводне мреже и узети су узорци. Како нам је објашњено, тек након што три пута заредом резултати буду повољни, житељима тих места биће дозвољено да користе воду из мреже.

Иако, рекосмо, вода и даље није за пиће, у Вишњићеву и Моровићу су имали разлога да кажу да се живот ипак полако враћа у нормалу. Наиме, одлуком Кризног штаба од данас у подне у та места је дозвољен повратак женама и деци, што је сигурно наишло на велику радост више стотина мушкараца који су протеклих дана били посвећени учвршћивању одбрана од надируће воде. О повратку старих и болесних особа у та два места Кризни штаб ће донети одлуку након процене развоја ситуација на терену.

 

Укратко

Сремци се враћају у Јамену

Детаљи
Аутор: РТВ
РТВ logo
25 Мај 2014

После вишедневног раста, реке Босут и Студва стагнирају, а ниво Саве у Срему опада. Најтеже је и даље у Јамени, Моровићу и Вишњићеву. ...

Вода се повукла из већине улица у Јамени и радно способном становништву, њима око 150, омогућено је да се врати у то поплављено сремско село, како би почели рад на санацији домаћинстава и одношењу угинулих животиња. Три аутобуса са житељима овог сремског села кренула су јутрос пут Јамене.

Сремци се враћају у Јамену

Ускоро се очекује одлука о потпуном повратку становништва домовима у Јамени, односно о повратку деце, жена и старих у места Моровић и Вишњићево, а санитарне инспекције су почеле са испитивањем терена у тим селима.

У току је хиперхлоризација водовода након које ће се испирати цеви а онда узимати узорци воде. Тек када три пута заредом узети узорци покажу да је вода безбедна за пиће биће донета дозвола за њено коришћење.

Црна Гора послала четири цистерне са водом

Влада Црне Горе послала је четири цистерне са водом за пиће као помоћ угроженима од поплава на подручју Војводине, које су данас из Новог Сада упућене у сремска села Моровић, Вишњићево и Јамену.

Испраћајући камионе-цистерне испред зграде Покрајинске владе, члан Покрајинског штаба за ванредне ситуације Мирослав Васин је захвалио црногорској Влади која је, како је истакао, хитно реаговала на захтев из Војводине за ту врсту помоћи и одмах упутила четири цистерне.

Васин је напоменуо да ће тим цистернама у наредним данима бити снабдевано становништво у тим местима општине Шид, где вода из сеоских водовода није за пиће и додао да и у више села пећиначке општине такође вода није за употребу због поплава.

"Ова помоћ из Црне Горе нам је изузетно драгоцена, јер су све наше цистерне за воду, којима располажемо, већ распоређене на угроженом подручју", рекао је Васин и захвалио људима који су готово цео претходни дан путовали да би допремили ту неопходну помоћ.

"Дошли смо да помогнемо нашем народу", изјавио је новинарима Ренато Вуксановић из Тивта и нагласио да у Црној Гори не заборављају 1979. годину, када су претрпели катастрофални земљотрес.

"Били смо тада беспомоћни. Добили смо помоћ и ми то сад враћамо, колико можемо", рекао је Вуксановић.

Из Црне Горе стигли су камиони-цистерне Службе заштите и спасавања у Андријевици, Водовода у Котору, Ватрогасаца из Тивта и Војске Црне Горе.

 

Укратко

Још 70 центиметара до изласка из кризе

Детаљи
Аутор: РТВ
РТВ logo
24 Мај 2014

Председник Владе Војводине Бојан Пајтић изјавио је данас да је према мерењима водостаја река потребно да ниво Саве опадне око 70 центиметара, како би се Босут у њу почео уливати, што би био пут за излазак из кризне ситуације.

У овом тренутку водостај на Сави је 735 центиметара, на Босуту 699 центиметара, а Покрајински штаб за ванредне ситуације очекује да ће опасност проћи у наредна три дана.

Одбрана у Сремској Митровици

"Најважније је да су спасени људски животи и на време евакуисани становници у угроженим местима", изјавио је Пајтић приликом данашње посете Сремској Митровици.

Болница евакуисана за само осам сати

Пајтић је оценио да је током евакуације становништва из кризних подручја "први пут у ближој историји једна болница у нашој земљи евакуисана за само осам сати", осврнувши се на евакуацију болнице у Сремској Митровици, и додао да ће пацијенти те болнице ускоро у њу бити враћени.

Пајтић је рекао да је Покрајинска влада до сада упутила у Сремску Митровицу 50 тона воде, хране, санитарних и средстава за личну хигијену, те да ће наставити да ради на давању помоћи угроженом становништву.

Градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић рекао је да су Воде Војводине, заједно са кризним штабом за 24 сата изградиле четири километра насипа око Босута и Сремске Раче.

Пајтић је додао да су коте насипа, којима су опасана угрожена села, подигнуте на максимални ниво, те да су екипе Јавног водопривредног предузећа Воде Војводине и даље присутне на њиховој одбрани.

Јешић: Очекујемо да опасност у Срему прође за три дана

Командант Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић је изјавио је да се на подручју Срема очекује престанак опасности од поплава у наредна три дана.

Јешић је рекао да је кота Саве на ушћу Босута нижа од одбрамбених линија околних насеља и да су техничким мерама максимално заштићена сва насеља.

Јешић је на конференцији за новинаре рекао да је данас одржан технички састанак са представницима хрватске водопривреде, са којима је договорена пуна сарадња и размена битних података у угроженим подручјима.

"Договорили смо пуну сарадњу са колегама из хрватске водопривреде. Они ће затворити пробој насипа у Рајевом селу, чиме ће потпуно зауставити прилив воде из Хрватске на нашу територију", рекао је Јешић додајући да се то очекује у уторак.

Према његовим речима, сва насељена места у зони одговорности Покрајинског штаба за ванредне ситуације заштићена су локализационим насипима до максималне коте одбране.

За 48 сати изграђено више од 40 километара привремених насипа

Он је истакао да је за потребе заштите села Сремска Рача, Босут, Вишњићево и Моровић за 48 сати изграђено више од 40 километара привремених насипа.

"Сви технички радови су завршени, оперативни надзор над дежурном механизацијом остаје на локалитетима одбране све до потпуног престанка опасности", рекао је Јешић очекујући да ће се у наредних 48 сати створити услови за отварање уставе на ушћу Босута у Саву.

Тиме ће се смањити критични ниво реке Босут, а самим тим опасност од угрожавања села Вишњићево и Моровић, рекао је он.

Јешић је навео да је оператива водопривредних предузећа "Шидина", "Галовица", "Сава", "Регулације" и "Хидросрем" потпуно опремљена и спремна да реагује у случају било какве потребе и додао да црпна станица Босут ради пуним капацитетом.

Више од 5.000 волонтера употребило 1,5 милиона џакова песка

Сумирајући учињено на одбрани од поплава на том подручју, Јешић је рекао да је у одбрани употребљено више од 1,5 милиона џакова песка, учествовало је 1.200 стручњака, ангажовано више од 400 јединица тешке механизације а своју помоћ у одбрани од поплава дало је више од 5.000 волонтера из Новог Сада, Бачке Паланке и целе Србије.

"Велику помоћ пружили су војска, полиција, Сектор за ванредне ситуације, општине Стара Пазова, Рума, Инђија, Сремска Митровица, град Нови Сад", рекао је Јешић додајући да из Штаба посебну захвалност упућују медијима за правовремено и коректно извештавање, као и друштвеним мрежама. Сви они су, како је рекао, осим водопривреде, дали највећи допринос одбрани.

Јешић је констатовао да ће бити настављено активно праћење ситуације на терену и извештавање о стању водотокова све до укидања одбране од поплава.

Тренутни водостај Саве код Сремске Митровице је 734 центиметра, што је за 16 центиметара ниже од границе проглашења ванредне ситуације, односно 129 центиметара ниже од највишег водостаја забележеног у историји, очитаног прошле суботе.

Тренутни водостај реке Босут је 699 центиметара, а реке Студве 545 сантиметара.

 

Још чланака …

  1. Стиже још евакуисаних у Руму
  2. Готова евакуација за данас
  3. Друга фаза евакуације Моровића и Вишњићева
  4. У Моровићу и Вишњићеву утврђена одбрана Срема
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75

Страна 71 од 231

  • ПоследњеПоследње
  •  Укратко Укратко
  • ТекстовиТекстови

Последње

  • НАГРАЂЕНИ НАЈУСПЕШНИЈИ СПОРТИСТИ ОПШТИНЕ ШИД У 2022.ГОДИНИ
  • СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА 2023.
  • ЗАПОЧЕТА ИЗГРАДЊА ВРТИЋА У ШИДУ
  • Гас стигао у шидску општину
  • Општина Шид и 18 насељених места добило нову LED расвету
  • ЦИКЛО-КРОС ТРКА -ШЕСТОДЕЦЕМБАРСКИ CX- ПОВОДОМ 77. ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА ШИДА
  • Песма КАД ОДЕШ Срђана Малешевића освојила ЛЕНКИН ПРСТЕН
  • Илија сам против свих
  • Највећа енигма нашег модерног сликарства
  • У селу Илинци градиће се нова амбуланта
  • Помоћ за Лазара: Хуманитарна акција најмлађих Шиђана
  • Одржан свечани скуп поводом 76. годишњице пробоја Сремског фронта
  • ЗАКЉУЧАК О ИЗГРАДЊИ МОНУМЕНТАЛНОГ СПОМЕНИКА САВИ ШУМАНОВИЋУ
  • Шта ће бити са Галеријом САВА ШУМАНОВИЋ
  • ПОЧЕЛА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА У ОПШТИНИ ШИД
  • Музеј ИЛИЈАНУМ претворен у пункт за имунизацију
  • Замењен километар цевовода у Шиду
  • ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ОПШТИНЕ ШИД
  • Дом здравља у Шиду добио нови рендген
  • У Шиду укупно 130 заражених
  • Општина Шид прогласила ванредну ситуацију
  • Шумица за пчеле уместо дивље депоније у Ердевику
  • Моловин добио водовод
  • XXIII Сремска кобасицијада и свињокољ
  • Позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ из Шида освојило 15 награда
  • Покрајинска секретарка најавила обнову културних установа у Шиду
  • Мигранти у Шиду премештени у друге прихватне центре
  • Завршава се водовод у Љуби
  • 11. САЈАМ СТВАРАЛАШТВА СЕОСКИХ ЖЕНА У ВОЈВОДИНИ
  • Иван Младеновић осваја пут од Шида до Хиландара

Најчитаније

  • Убиство у Шиду
  • Адашевци тихо одумиру
  • Шид ће тражити измештање Центра за избеглице и мигранте
  • Сава Шумановић је замолио усташе да се окупа и спреми пре него што га убију
  • Из манастира украдена велика сума новца и злато
  • Шидске Новине - Добродошли
  • Србија је хумано и толерантно друштво, Шид је издвојен случај
  • Машиновођа с длетом у руци
  • Сликао је да би живео
  • Заостали дугови коче бржи развој села
  • Затражено хитно измештање Прихватног центра за мигранте
  • Три језера са по пет звездица
  • Тајна вечера Саве Шумановића
  • Први приватни старачки дом у Срему

постављен 2004. Шидски портал™. Политика приватности