
"Штаб је показао да има спремности, солидарности, људства и знања да се бори непогодом која нас је задесила", рекао је Пајтић приликом обиласка терена у насељу Моровић, у општини Шид.

Пајтић је рекао да се тренутно води "борба на два фронта", на одбрани Сремске Миторвице и неколико насеља у Срему, којима због пробијања насипа у Хрватској прети опасност да велика количина воде продре у атаре и поплави их.
"Сада се боримо на два фронта. С једне стране то је набујала река Сава код Сремске Митровице, где је водостај данас знатно нижи него јуче, а са друге стране то је вода која из Хрватске долази преко њива и прети да поплави села", навео је Пајтић и додао да су сви капацитети усмерени на учвршћивање одбрамбене линије на путу Босут-Кузмин како би се та вода зауставила.
Према Пајтићевим речима, Сремска Митровица је успешно одбрањена, али посао још увек није завршен, јер опасност сада прети свим насељеним местима која се налазе уз реку Саву.
"Успели смо први пут у Србији да веома професионално евакуишемо целу болницу, најпре витално угрожене болеснике, затим непокретне и покретне, те да пацијенте сместимо у одговарајуце здравствене установе у Новом Саду", рекао је Пајтић.
Војвођански штаб за ванредне ситуације измештен је данас у насеље Моровић у општини Шид.
Због пробијања насипа у Хрватској и воде која стиже са поплављене хрватске територије евакуише се село Јамена код Шида. После пуцања бране у месту Рачиновци на хрватској страни, део становништва Јамене почео је још јуче да се евакуише. Завршена је и превентивна евакуација становништва из Сремске Раче у оближње село Мартинци. Сава у Јамени надире у село, а у овом тренутку људи склањају стоку.

У Јамени помажу жандармерија, као и ватрогасци. Упућена је специјализована екипа за спасавање на води из Аустрије, као и хеликоптер. Како је рекао председник месне заједнице Миле Старчевић, ово село има хиљаду становника, а до сада је евакуисано око 700.
"Пуцањем насипа у Хрватској наше село је угрожено поплавом и општински штаб за ванредне ситуације је донео одлуку да се евакуише комплетно становништво, а евакуација је уз асистенцију полиције и војске у току", рекао је Старчевић. Он је додао да и у овом месту има оних који добијају упутство за евакуацију. Према његовим речима, ниво воде расте 10 центиметара на сат времена и уколико се тај тренд настави цело село ће до вечери бити под водом. Он је прецизирао да је тренутно 40 одсто села поплављено.
Јешић је казао да је у раним јутарњим сатима у Хрватској река Сава преливала насипе и да је дошло до њиховог пуцања у залеђу Јамена, што је изазвало пораст водостаја.
"Јамена се налази на 83 метра надморске висине, а највише је угрожена централна улица у том месту, јер поред ње иде канал којим надолази вода. Канал смо затворили џамбо врећама са песком и преусмерили воду у шуме", казао је Јешић, додајући да се на том подручју налази 12.000 хектара под шумама које су власништво ЈП "Војводина шуме".
Према Јешићевим речима, највећи проблем представља то што не постоји информација колика количина воде долази из Хрватске и то због непостојања, како је рекао, међудржавне сарадње и уговора између Србије и Хрватске. Он је прецизирао да је количина воде снимљена из хеликоптера и да се на основу тога раде процене и планови за њено преусмеравање у шумски предео. "Штаб је направио план са циљем да се преусмерена количина воде задржи на шумском простору на површини од 6.000 хектара", казао је Јешић.
Информацију Покрајинског штаба за ванредне ситуације о превентивној евакуацији Вишњићева, Адашеваца, Вашице и Моровића демантовао је заменик председника општине Шид, Дејан Којић.
Нешто раније, информацију о превентивној евакуацији из Моровића и Вишњићева демантовао је и члан општинског штаба Шида, Срећко Лазић.
"Евакуација се обавља у Јамени и Сремској Рачи и нигде више у општини Шид и молимо медије да не објављују непроверене информације, јер тиме непотребно узнемирују грађане" рекао је Лазић.
Покрајински штаб за ванредне ситуације упуто је данас саопштење медијима у којем је саопштено да је "у циљу заштите и спасавања људи и ради предузимања свих потребних мера и активности" издата наредба за превентивну евакуацију у Сремској Рачи, Вишњићеву, Адашевцима, Вашици и Моровићу.
Шеф Покрајинског штаба за ванредне ситуације Горан Јешић изјавио је за РТВ да је наредба о евакуацији пет села из шидске општине издата "на основу процена и из превентивних разлога", као што је то учињено синоћ у делу Сремске Митровице, "а како би се на време предурпедиле евенетуалне теже последице".
"Наредба о евакуациј је издата у складу са надлежностима Покрајинског штаба за ванредне сируације и проценама стања на терену, прослеђена је и Републичком и Општинском штабу у Шиду и по њој би требало да се поступа. Не кажем да је вода до грла, али та села јесу угрожена и ми покушавамо да их одбранимо. Проблем је што је Сава у Хрватској пробила насипе и што сад долази кроз атаре", истакао је Јешић.
Из поплављених подручја са територије Хрватске, где је ноћас пробијен насип на реци Сави на два километра од границе са Србијом, вода која нам стиже кроз шуме и атаре угрожава неколико мањих насеља на територији општина Сремска Митровица и Шид.
Сва расположива механизација и стручњаци ЈВП Воде Војводине и водопривредних предузећа од јутрос раде на више локалитета како би била заштићена насеља на граници.
Према мерењима од 10 и 10.30 сати, водостај Саве код Сремске Митровице стагнира на 838 центиметара. То је значајн пад у односу на јучерашњих 863 центиметара, али су све службе и даље на насипима.
Нашој редакцији стигао је апел мештанина Кленка, из Срема, Боривоја Солдатовића, који је навео да је у том селу вода продрла у 10 кућа.
"Преко пута Шапца смо и у току ноћи ће сигурно поплавити већи део кућа у Улици Мачванска јер ту нема насипа", упозорава Солдатовић. Он је упутио позив за помоћ овом месту, које, како је навео, има више од 3.700 становника.
У Сремској Митровици јуче је организована превентивна евакуација становништва из делова града који су најближи Сави, а евакуисани су и пацијенти из Опште болнице у том граду.
Стручне службе "Вода Војводине" интензивно прате и вести о стању на Сави у суседној Хрватској и Босни и Херцеговини.
На конференцији за новинаре сазваној данас а поводом проглашења ванредног стања на територији Републике Србије, командант општинског Штаба за ванредне ситуације председник општине Шид Никола Васић и члан штаба Мирослав Буљчик говорили су о ситуацији на територији наше општине.

Чланови штаба данас и претходних дана одржавали су седнице штаба након којих су формиране тимови који су обилазили терен и у ходу решавали настале проблеме у координацији са командантом штаба. Охрабрује чињеница да на територији шидске општине до сада није било потребе за предузимањем мера евакуације али је ситуација у појединим месним заједницама као што су Јамена, Илинци, Вашица, Адашевци и Шид била веома озбиљна.
Највећи проблем настао је у Кукујевцима али је заједничким ангажовањем штаба и јавних предузећа до касно у ноћ, проблем превазиђен и притисак воде на главни колектор смањен. Треба напоменути да је овде била потребна сарадња са ЈП Железнице Србије. Још није извучена вода из атара и њива тако да ће настала штета бити тек касније утврђена од стране за то формиране комисије.
Председник Васић истакао је и то да данас имамо један блажи проблем у насељеном мести Моловин где се појавило клизиште на путу али екипа је већ на терену и у току поподнева очекује се решавање и овог проблема. Председник је апеловао на грађане да не шире дезинформације као што је та да је брана на Сотском језеру напукла. Брана на овом језеру није оштећена само је ниво воде повећан што се решава истицањем воде на бочним пропустима након чега опасности не би требало да буде.
Члан штаба Мирослав Буљчик надовезао се на изјаву председника општине и председника штаба за ванредне ситуације, говорећи о стању на водама првог реда на територији наше општине. Водостаји Саве и Босута су од јуче повећани али пумпе раде и насипи издржавају те опасности за грађанство нема. Охрабрујућа је и вест, да је водостај Босута на територији Републике Хрватске ко Винковаца последњих неколико сати у стагнацији. Конференција је закључена апелом на грађане да не шире дезинформације и да у складу са својим могућностима омогуће отицање воде у каналима испред својих кућа.
Индивидуална газдинства и пољопривредне задруге у овој години програмом сетве планирали су да засеју укупно 29.364 хектара обрадивих површина у општини Шид, при чему доминирају индивидуална газдинства са укупно 26.887 хектара, саопштио је Дејан Вученовић, руководилац одељења за пољопривреду.

- На другом месту по заступљености је соја, коју су индивидуални произвођачи посејали на 9.163 хектара, а задруге на 996 хектара, што укупно чини 10.159 хектара под сојом. Следи шећерна репа на укупно 2058 хектара, сунцокрет на 444 хектара и поврће на 281 хектару – каже Дејан Вученовић.- Семенски кукуруз је засејан на 160 хектара од тога 125 припада пољопривредним задругама, а крмно биље је на 152 хектара.
У шидској општини гаји се и дуван, па је "бела вирyинија" планирана на 446 хектара на приватним имањима. Дуван тражи много рада, сејање по пластеницима и расађивање. За садњу се чека стабилније и топло време, па ће садња уследити крајем маја или почетком јуна.
Ових дана сетва се на подручју шидске општине завршава на преосталих, до прошле седмице незасејаних 2.400 хектара. Већ у овом тренутку може се слободно рећи да су индивидуална газдинства и пољопривредне задруге привеле самом крају овогодишњу сетву коју је минула киша добро залила, па има разлога да стручњаци верују да ће овогодишњи приноси бити солидни.
Противградна заштита скоро 30.000 хектара у атарима 19 насеља шидске општине, стартовала је од 1. маја. Прошла сезона је прошла одлично, није било олуја, леда и потребе за разбијање градоносних облака.
- Радарски центар Фрушка гора, под који спадамо, већ је извршио потребне прегледе и обуку особља за руковање противградном опремом. Свака од 12 ракетних рампи данас има по осам ракета. Рампе су смештене у Шиду, Адашевцима, Беркасову, Илинцима, Вашици, Батровцима, Бачинцима, две у Ердевику, Бингули, Моровићу и Вишњићеву, док рампе у Јамени, Љуби и Соту неће дејствовати, вероватно због неисправности рампи – каже Дејан Вученовић.
Страна 74 од 231