

Отварање изложбе у Галерији слика Сава Шумановић у Шиду. Испред сваког Шумановићевог оригинала који је био инспирација за реминисценцију – стајаће принт савремене фотографије.
Овим пројектом повезаће се један од највећих српских сликара - Сава Шумановић, његови мотиви, музе и јунаци – са савременим српским фотографима и њиховим јунацима и музама из 21. века; повезали би Шид и Београд и Нови Сад, само што би овог пута Београд и Нови Сад довели у Шид. Пројектом ће се популаризовати Галерија и њено благо открити публици из Београда и целе Србије која готово да и није имала прилике да види ове вредне слике изузев кад се организују изложбе у Београду.
"Color Press" Група је организовала групне посете фотографа, учесника пројекта Галерији слика Сава Шумановић у Шиду. Том приликом фотографи су се упознали са колецијом Галерије у којој се налази 417 дела Саве Шумановића (од тога 350 уља на платну).
У општини Шид обрађена су решења за 266 оштећених кућа у селу Јамена, по којима су домаћинства сврстана у четири категорије, с предвиђеном надокнадом од 120.000 до 350.000 динара. Најугороженији, они чије су куће срушене или предвиђене за рушење, а има их 22, чекају да дођу на ред.

- Постоји решење око санирања објеката. У току прегледа објеката ишла је уз комисију за попис и грађевинска комисија. Она је утврдила колико и каквог грађевинског материјала треба за сваку кућу. Ти подаци су у рукама предузећа „Стандард” из Новог Сада, које ће за материјал за санацију оштећених објеката утрошити 3,1 милиона динара -каже председник месне заједнице Јамена Миодраг Старчевић. -До краја ове седмице то предузеће требало би да испоручи грађевински материјал по домаћинствима. До сада су већ донели нешто цигле и половину од потребних количина креча. Материјал ће делити комисија у складу са препоруком грађевинске комисије. Део цемента који је, као донација стигао у село, искористиће се за поправку порушених ћуприја у селу, кад су багери чистили канале, и да се поправе пешачке стазе које су тада оштећене.
- Мислим да се 95 одсто људи се неће уклопити у ту суму, али ће се мањи део становника Јамене жалити, остали ће узети што је додељено – каже председник МЗ.
- То им је обећано од стране покрајинске власти, помињане су и неке милионске суме, али још нема помака у том правцу. До сада смо само од Српске православне цркве добили девет фрижидера, 41 шпотет на тврдо гориво и десет висећих кухиња, па чекамо да дође парох који их је и послао да их и расподели. Од Покрајине смо тражили и 300 кревета, а добили смо свега 70. У току поплаве у мају ове године многи високи функционери су обећали изградњу нових кућа, јер по нашем прорачуну сада су 22, али када се о томе поведе рећ, сви ћуте - каже Старчевић.
Причали смо и са Јаменчанима о муци која их је снашла. Илија Јовић је за поправку куће у Улици Вука Караyића 18 добио 250.000 динара. Он сматра да је то мало новца и да је штета далеко већа. Кућа је била у дубокој води, која је унутра досезала до 110 центиметара.
- Пропао ми је сав намештај, бацио сам га, као и део беле технике који више није за употребу – каже Јовић, и подсећа да нико није проценио штету на помоћним објектима, па се и не нада да ће за тај губитак нешто добити. Човека у овој ситуацији хвата меланхолија, јер где год се окрене од приче и обећања, нема ништа.
Цвијетина Станивуковића, снашла је посебна невоља. Кад је комисија пописивала штету он је поштено одговорио да није било воде у његовој кући у Борачкој улици бр. 12, али су накнадно избиле подземне воде, пропао ламинат, пукла фасада, ударила влага у зидове.
- Не кајем се што сам искрено рекао, али сам тражио да комисија поново изађе да види како да ово санирам. Кад сам позвао мајстора да процени потребне радове, он је израчунао да ће коштати око 4.000 евра, што је свакако превише –каже Станивуковић.
- Од воде ми је кућа утонула и пукла од темеља до горе. Када је комисија била, чинило се да је све било у реду, а сада је пукла и горња плоча. То смо све снимили, подрум је пун воде, сада када нема поплаве, све су то последице подземних вода. Зато позивам општинску комисију да дође и увери се да ми треба помоћ. Ја немам чиме то да платим – каже Николић.
Д. Савичин
У лепо природно окружење, добрим путевима до великог паркинга пристигло је, по процени организатора, неколико хиљада посетилаца и то не само из Срема.

Било је и доста излагача који су понудили разноврсне производе, а већина је дошла да ужива у доброј храни и забавним надметањима.
У организацији МЗ Бачинци и Ивице Рацановића, уз подршку општине, Туристичке организације Шид, ДДОР-а и Привредне коморе Војводине, ова приредба је по садржају и масовности превазишла многе друге које се организују у широј околини.
Кувао се, по традицији, овчији паприкаш у 40 котлића, чобани су се такмичили у вишебоју а главна награда било је јагње. Приређена је и изложба коза, оваца, пулина, коња и голубова. Иначе шидски голубари су прваци света са голубовима високо летачима и писмоношама, тако да су присутни имали шта да виде. Пријатељи ове манифестације из Засавице обезбедили су мало магаре - пуле, за награду најбољем овчару. Они су дали и магареће месо за паприкаш који је дељен посетиоцима.
- Ако би се реализовали наши планови, Чесмин до би постао примамљива дестинација за туристе током целе године, јер би повезао разноврсне садржаје од Шида до винске куће, преко стазе здравља кроз Липовачу, до манастира у Привиној глави , би се овде повећавао јер би имали садржаје јако привлачне од Шида до винске куће, а од ње стазом здравља кроз Липовачу до манастира у Привној глави – рекао нам је Мирослав Јањић директор Туристичке организације Шида.
Архитекта, пријатељ манифестације из Београда, „снимио” је терен који се простире на 17 катастарских јутара, са циљем да се уради идејно решење простора Чесмин до, и да се кроз јавно приватно партнерство уреди овај комплекс.
Д. Савичин
У Сремској Митровици је, у ноћи између 29. и 30. августа 1942. године, на простору уз старо православно гробље, мученички страдало од усташке руке 150 недужних мушкараца, жена и деце из Шида, међу којима и Сава Шумановић, један од најистакнутијих српских сликара 20. века.
Хрватске усташке власти су на том подручју током Другог светског рата систематски убиле више хиљада недужних цивила, највећим интензитетом управо током августа и септембра 1942. године, подсећају из Удружења "Јадовно 1941".
Таоци су прво брутално претучени, а потом превезени у Сремску Митровицу, где им је покретни преки усташки суд изрекао смртне казне и током ноћи су стрељани.
Уз упаљене бакље крај спремних рака, прошавши усташки шпалир, пуцано им је у потиљак или су директно легали у раку и на њих је пуцано.
Потом су поливани кречом и затрпавани земљом. Један број мученика је угушен, јер су рањени и још живи затрпавани, док су се испод земље чули потмули јауци.
Прослављени сликар је те 1942, као и 1941. године сликао мањим интензитетом него иначе, забринут злослутним временима.
У моменту хапшења је на штафелају остала управо завршена слика "Берачице", данас изложена у Меморијалној галерији у Шиду.
Страна 65 од 231