- ИНФО Шидски портал - ИНФО
  • ИнфоИнфо
  • ПорталПортал
  • БилтенБилтен
  • Сава ШумановићСава Шумановић
  • ПретражиПретражи

logo tekst245

  1. Насловна
  2. Укратко
Укратко

Хероју у спомен

Детаљи
Аутор: Петар Вејновић
Петар Вејновић logo
30 Април 2015

Поводом обележавања 70. годишњице победе над фашизмом у селу Стара Бингула је одржана свечаност на којој су присуствовали и амбасадор Руске федерације Александар Чепурин и амбасадор Белорусије Владимир Чушев.

Поводом обележавања 70. годишњице победе над фашизмом у селу Стара Бингула

У присуству бројних мештана Старе Бингуле,Дивоша, Чалме,Лаћарка, и околиних места као и представника општина Сремска Митровица и Шид и представника борачких организација, амабасадор Русије у нашој земљи Александар Чепурин и остале делегације су положили венце и цвеће на обновљени споменик хероју Совјетског савеза МИХАИЛУ ЗАХАРОВИЧУ ГАЛАНОВУ који је погинуо у реону села Стара Бингула 1944. године у време ратних операција на Сремском фронту.

У пригодном говору амбасадор Чепурин је посебно нагласио да ће се на предстојећој прослави обележавања 70.годишњице победе над фашизмом и војној паради која ће тим поводом бити одржана у Москви још једном нагласити допорниос бораца Црвене армије и НОВЈ-а у победи над фашизмом.

''И председник Србије Томислав Николић ће заједно са припадницима Војске Србије бити учесник те прославе и то је још један у низу доказа нераскидиве везе народа Русије и Србије која је посебно исказана у величанственој победи над највећим злом у историји људске цивилизације'' истакао је између осталог руски амбасасдор у нашој земљи Александар Чепурин.

Након тога ученици и наставници ОШ ''Трива Витасовић Лебарник'' у Лаћарку извели су пригодан културно уметнички програм. Организатор ове манифестације било је Друштво српско-руског пријатељства из Лаћарка и месна заједница Лаћарак.

 

Укратко

Седам деценија од пробоја Сремског фронта

Детаљи
Аутор: РТВ
РТВ logo
18 Април 2015

У оквиру Спомен-комплекса Сремски фронт у Адашевцима код Шида данас ће бити обележено 70 година од пробоја Сремског фронта чиме је означено и окончање Друго светског рата на територији Србије.

Седам деценија од пробоја Сремског фронта

Државну церемонију обележавања предводиће министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин, најавило је то министарство. Након полагања венаца и одавања почасти, на церемонији ће уз Вулина говорити и амбасадор Русије Александар Чепурин, в.д. председника СУБНОР-а Душан Чукић и учесник у пробоју Сремског фронта пуковник Зденко Дупланчић.

Поред представника владе и Војске Србије, церемонији ће присуствовати учесници те велике битке, дипломатских представника земаља учесница у борбама на Сремском фронту и удружења грађана која негују традиције ослободилачких ратова.

Пробој Сремског фронта, који је трајао 175 дана - од 21. октобра 1944. до 12. априла 1945. године означио је и окончање Другог светског рата на територији Србије.

Са обе стране учествовало је око 250.000 војника, а уз јединице Југословенске армије бориле су се и трупе Црвене и бугарске Народне армије, као и Бригада "Италија".

У тешким и крвавим борбама, на снегу и ветру, погинуло је око 13.500 југословенских војника, углавном младића из Србије и Црне Горе, 1.100 припадника Црвене Армије, 630 припадника бугарске Народне Армије и 163 Италијана из састава југословенских јединица.

 

На непријатељској страни погинуло је око 30.000 војника.

 

Укратко

Соћани без воде за пиће

Детаљи
Аутор: М новине
М новине logo
03 Април 2015

Септичке јаме загадиле воду - У Соту је вода за пиће бактериолошки неисправна. То је званично потврђено и од стране Завода за јавно здравља у Сремској Митровици, а Сот је посетила прошле недеље и покрајинска санитарна инспекторка Жељка Самац.

Соћани се тренутно са водом за пиће снабдевају из цистерне која је допремљена из Руме и мештанима је доступна свакодневно од раних јутарњих до вечерњих сати. Црвени крст Шид такође је помогао мештанима и у три наврата допремио флаширану воду, која је подељена становништву.

Вода из цистерне, Сот, општина Шид

Према речима првог човека села Милисава Аришића, проблем са водоводом у том насељеном месту присутан је годинама, јер је Сот једно од пет места у шидској општини које још увек нема водовод тако да се становништво са пијаћом водом до сада снабдевало са изворишта, односно са четири бунара у селу.

Нажалост, велики проблем је према речима председника Савета Месне заједнице настао у времену када су у селу почеле да се копају септичке јаме, да се употребљава вештачко ђубриво, хербициди у већим количинама, који су се сливали у канале, а затим у бунаре који су прилично плитки. Као једини начин за решење проблема са водом, челни човек села види у изградњи водовода.

- Нажалост резултати Завода за јавно здравље из Сремске Митровице су поражавајући, јер се у решењу наводи да су у води присутне фекалне бактерије, као и многе друге. По решењу које сам добио, вода нити је за пиће нити је за купање, јер је веома загађена. По доласку санитарне инспекторке, на свим бунарима постављене су ознаке да вода није за пиће и у селу се тренутно налази цистерна, одакле се мештани снабдевају водом. Међутим то није трајно решење. Један бунар ће се покушати оспособити, али и то је само привремено јер нама је преко потребан водовод који би нам свима пуно значио. Свесни смо да је новца све мање, али се надам да ће се пронаћи могућност да се дође до неких средстава како би коначно добили воду - каже Милисав Аришић.

Поводом новонасталог проблема у Соту, обратили смо се локалној самоуправи да би сазнали да ли ће се ускоро предузети одређене мере, како би Соћани пили бактериолошки исправну воду. Како нам је том приликом изјавио председник Општине Шид Никола Васић, водоснабдевање није проблем само у Соту, него и у Љуби, Моловину, Привиној Глави и Бикић Долу, где такође не постоји водоводна мрежа. У Соту постоје четири бунара, а још већи проблем ствара то што нема ни канализације, тако да се већи део те масе слива и повећава ниво подземних вода услед чега је и дошло до загађења.

Међутим из Општине Шид наговештавају скоро решење проблема

- Ми смо пробали да санирамо постојеће бунаре у селу али је то било немогуће. На једном бунару ћемо покушати урадити „бајпас“ и пробати решити проблем, али то није дугорочно решење. Ти јавни бунари нису у надлежности ЈКП „Водовод“, али је наша обавеза као Општине да решимо тај проблем. Буџетом за 2014. али и 2015. годину, предвидели смо извесна средства за изградњу водовода у Соту. Међутим општина Шид нема довољно средстава за комплетну реализацију, јер изградња комплетног пројекта водовода износи око 40 милиона динара. Надам се да ћемо уз помоћ покрајинског секретаријата, али и републичког министарства успети да реализујемо тај пројекат. Оно што је извесно и што смо урадили јесте то, да смо по јавној набавци изабрали извођача радова и 14. априла почећемо са бушењем новог бунара у Соту који ће бити алтернативно решење за мештане, док се не изгради водовод - рекао је Никола Васић, наводећи да је проблем водоснабдевања како у Соту тако и у фрушкогорским селима присутан већ годинама и да ће се садашња власт потрудити да се проблеми са водом у тим местима што пре реше.

 

Укратко

Удружило се пет општина Fрушкогорско-подунавског региона

Детаљи
Аутор: Дневник
Дневник logo
02 Април 2015

Представници пет општина Фрушкогорско-дунавског региона - Сремских Карловаца, Беочина, Ирига, Бачке Паланке и Шида потписали су у Врднику протокол о међуопштинској сарадњи у области одрживог развоја

Реч је о оквирном документу којим ових пет локалниих самоуправа изражавају вољу да сарађују у сектору одрживог развоја и дефинисању заједничких стратешких основа и приоритета, те да наступају скупа према донаторима и европским фондовима ради привлачења пара неопходних за реализацију зацртаних планова и циљева развитка.

Челници пет општина потписали протокол о сарадњи,општина Шид

Овим је озваничена иницијатива за формирање Локалне акционе групе фрушкогорско-дунавског региона, од које се очекује да буде носилац регионалног развоја, при чему ће свака општина бити равноправна чланица. Иницијатива за формирање ЛАГ, као вида удруживања јавног, приватног и цивилног сектора потекла је у Сремским Карловцима пре две године да би временом са сазревањем идеје и потребе за сарадњом општина на Фрушкој гори, овај предлог прихватили Ириг, Бачка Паланка, Шид и Беочин. Стављањем потписа на протокол о међуопштинској сарадњи отпочела је јуче у Врднику дводневна ЛЕАДЕР 1 конференција Фрушкогорско-дунавског региона, која представља наставак процеса формирања ЛАГ-а Фрушкогорско дунавског региона. Тај процес формирања ЛАГ-а формално је започет прошле године и настављен кроз пет такозваних Инфо дана у прва два месеца ове године, на којима је учествовало 148 људи из тих општина.

Уме домаћина учеснике је поздравио председник општине Ириг Стеван Казимировић истичући потребу за сарадњом локалних самоуправа на Фрушкој гори , која је заједнички именитељ сваке од њих. Присутнима су се обратили и представници осталих општина, који су истакли потребу дефинисања стратегије развоја и заједничког наступа према европским фондовима.

Конференција представља наредни корак у шестомесечном процесу оснивања ЛАГ-а у складу са ЕУ Лидер програмом, који је ЕУ креирала управо за рурални развој. На њој учествује 60 преставника јавног, приватног и цивилног сектора из  Сремских Карловаца, Беочина, Бачке Паланке, Ирига и Шида који у дводневној дискусији треба да изнесу своје ставове о томе шта уочавају као проблем, а како виде развој региона.

Првог дана конференције гости су били представници ЛАГ Барања, најближе Локалне акционе групе ЛАГ-у Фрушкогорско-дунавског региона који су говорили о својим искуствима, о томе како су они развијали своју групу, и какава је улога ЛАГ-а  данас у развоју Барање. Јуче су се учесницима конференције обратили и представници Министарства пољопривреде из сектора руралног развоја говорећи о националном и програму подршке руралном развоју , који је одобрила Европска унија Србији, пошто су то извори финансирања руралног развоја, а један од задатака ЛАГ-а јесте управо обезбеђивање новца из тих фондова  у складу са пропозицијама које они диктирају.

Текст и фото: З. Милосављевић

 

Још чланака …

  1. Основци из Шида на луткарском такмичењу
  2. Вредно село с три стотине деце
  3. Следи експропријација земљишта у шидској општини
  4. Спорт и здравље приоритет
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58

Страна 54 од 231

  • ПоследњеПоследње
  •  Укратко Укратко
  • ТекстовиТекстови

Последње

  • НАГРАЂЕНИ НАЈУСПЕШНИЈИ СПОРТИСТИ ОПШТИНЕ ШИД У 2022.ГОДИНИ
  • СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА 2023.
  • ЗАПОЧЕТА ИЗГРАДЊА ВРТИЋА У ШИДУ
  • Гас стигао у шидску општину
  • Општина Шид и 18 насељених места добило нову LED расвету
  • ЦИКЛО-КРОС ТРКА -ШЕСТОДЕЦЕМБАРСКИ CX- ПОВОДОМ 77. ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА ШИДА
  • Песма КАД ОДЕШ Срђана Малешевића освојила ЛЕНКИН ПРСТЕН
  • Илија сам против свих
  • Највећа енигма нашег модерног сликарства
  • У селу Илинци градиће се нова амбуланта
  • Помоћ за Лазара: Хуманитарна акција најмлађих Шиђана
  • Одржан свечани скуп поводом 76. годишњице пробоја Сремског фронта
  • ЗАКЉУЧАК О ИЗГРАДЊИ МОНУМЕНТАЛНОГ СПОМЕНИКА САВИ ШУМАНОВИЋУ
  • Шта ће бити са Галеријом САВА ШУМАНОВИЋ
  • ПОЧЕЛА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА У ОПШТИНИ ШИД
  • Музеј ИЛИЈАНУМ претворен у пункт за имунизацију
  • Замењен километар цевовода у Шиду
  • ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ОПШТИНЕ ШИД
  • Дом здравља у Шиду добио нови рендген
  • У Шиду укупно 130 заражених
  • Општина Шид прогласила ванредну ситуацију
  • Шумица за пчеле уместо дивље депоније у Ердевику
  • Моловин добио водовод
  • XXIII Сремска кобасицијада и свињокољ
  • Позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ из Шида освојило 15 награда
  • Покрајинска секретарка најавила обнову културних установа у Шиду
  • Мигранти у Шиду премештени у друге прихватне центре
  • Завршава се водовод у Љуби
  • 11. САЈАМ СТВАРАЛАШТВА СЕОСКИХ ЖЕНА У ВОЈВОДИНИ
  • Иван Младеновић осваја пут од Шида до Хиландара

Најчитаније

  • Убиство у Шиду
  • Адашевци тихо одумиру
  • Шид ће тражити измештање Центра за избеглице и мигранте
  • Сава Шумановић је замолио усташе да се окупа и спреми пре него што га убију
  • Из манастира украдена велика сума новца и злато
  • Шидске Новине - Добродошли
  • Србија је хумано и толерантно друштво, Шид је издвојен случај
  • Машиновођа с длетом у руци
  • Сликао је да би живео
  • Заостали дугови коче бржи развој села
  • Затражено хитно измештање Прихватног центра за мигранте
  • Три језера са по пет звездица
  • Тајна вечера Саве Шумановића
  • Први приватни старачки дом у Срему

постављен 2004. Шидски портал™. Политика приватности