
1. децембра прошле године почела је реализација шестомесечног пројекта шидског Центра за социјални рад „Помоћ у кући“, који финансира локална самоуправа. У оквиру овог програма ангажовано је пет геронтодомаћица у Шиду и четири које обилазе кориснике у Моровићу, Вишњићеву, Вашици и Ердевику.

Са Виолетом Филиповић смо посетиле једну од корисница ове услуге, 93. годишњу баку Драгицу Станић из Шида. О послу који обавља и првим искуствима, за наше новине Виолета каже:
- Од 1. децембра радим као геронтодомаћица и ово је моје прво искуство у оваквој врсти посла. Имам седам корисника, обилазим их два или три пута недељно, у зависности од потреба. Од тога имам пет бака о којима бринем и двојицу дека и сви су мање више покретни. Радим све што је потребно, поспремим собу у којој корисник борави, усисам, обришем прашину и под, испеглам, окупам их, наложим ватру. Ако треба, одем до апотеке по лекове, у набавку, до Дома здравља по рецепт. Када сам требала почети са радом, прибојавала сам се, јер нисам знала како ћу поднети све то, јер сам по природи веома осећајна. Морам рећи да имам одличну комуникацију и са корисницима и са њиховим породицама, може се са њима попричати и о свему се договарамо, тако да сам задовољна – прича Виолета.
На питање шта јој најтеже пада у овом послу, она одговара:
- Имам деку који живи сам, у једном собичку, не чује и не прича. Син му живи у иностранству, тако да је он препуштен сам себи. Он јесте покретан, има 90 година, али не чује и не разговара. Када одем од њега, буде ми увек тешко, јер њему је та једна соба цео свет. Остали корисници живе у нормалним условима и имају породице које им помажу и обилазе их, а ја сам ту да припомогнем. Јесте да се током дана нашетам, док их све обиђем, али не представља ми то проблем. Најважније ми је да се са људима договорим и да имамо фер и коректан однос. Ја своје обавезе одрађујем, а уколико се неко разболи није ми проблем да их обиђем и поподне. То не морам, али ми није тешко.
Искористили смо прилику да накратко попричамо и са бака Драгицом, која има 93 године.
- Виолета ми долази три пута недељно и значи ми пуно то што имам и њену помоћ. Обуче ме, помогне ми да устанем из кревета, она и ћерка ме оперу. Сама не могу ништа, кукови, кичма и ноге ме јако боле, па се теже крећем. Ипак су то године, 93, знате ви шта је то – прича ова бака.
Јелена Радовановић има 34 године. Већ дванаест година бори се са дилатативном кардиомиопатијом, болешћу због које јој је свакодневница постала сива и компликована. Неке ствари, које је до своје 22. године радила свакодневно, рутински и са лакоћом, данас, када срце ради са четвртином снаге, постале су напор. Упркос томе, Јеленине лепе очи су пуне љубави, а на њеним уснама је осмех.

Дешава се да јој кажу - “Лепа, дотерана а жали се на болест, немоћ...”...Зар то што води рачуна о свом изгледу, треба да буде разлог да јој надлежне службе ускрате права на одређене накнаде?
Јеленина ћерка Вања, није наследила само мајчину лепоту. Нажалост, кардиомиопатија је у последњих неколико година одредила и њен начин живота. Неке активности које су њеним другарима и вршњацима забава, њој представљају напор. Дешава се да и одлазак у школу, због умора изазваног болешћу представља проблем. Она тада слика...У данима када је све тмурно и тужно, Вања игром боја на папиру ствара неки нови, лепши свет и има талента за то. Пажња сваког ко посети њихов дом, задржи се на зиду са цртежима ове четрнаестогодишње девојчице, чије срце данас куца само са половином снаге.
Покрајинска влада је на данашњој седници усвојила иницијативу да у сремско место Јамена у општини Шид, које је за време мајских поплава 2014. године претрпело највеће материјалне штете, упути нову помоћ у храни, пољопривредној механизацији и подршци у области грађевинарства.

Како се наводи, Покрајинска влада је до сада реализовала све обавезе које су у складу са њеним надлежностима и у Јамену упутила 81 тону брашна у вредности 10 милиона динара, као и 2.000 санитарних и прехрамбених пакета, што је омогућило да социјално угрожено становништво има свакога дана бесплатну испоруку хлеба.
"Покрајинска влада је сагласна да се преко Дирекције за робне резерве Војводине упути нова помоћ како би се наставила бесплатна испорука хлеба", пише у саопштењу са седнице.

Стручни жири сагледао је сва спортска достигнућа и донео одлуку да за спортске успехе и постигнуте резултате у протеклој години награди: Зорана Видовића и Емилију Ђачанин који су понели титулу најуспешнијих спртиста. За најуспешнију мушку спортску екипу проглашена је екипа БК Једнота из Шида, а најуспешнија женска спортска екипа, према мишљењу жирија била је екипа ОЖРК “Раднички” Шид.
Најуспешнија екипа у месним заједницама у 2014. години била је екипа ФК “Јединство” Моровић, а у категорији кадетскопионирских екипа најуспешнији су били СТК “Партизан” Шид и ЖОК МАКС Шид. У категоријама омладинаца и омладинки награђени су Михајло Радовановић, Душан Милановић и Зорана Милановић.
За освојена прва места у својим лигама награђени су ФК “Јединство” из Љубе и ШК “Једнота” из Шида, а према мишљењу жирија најуспешнији организатори спортских приредби у 2014. години били су Извиђачки одред “Лазар Бибић”, БК “Једнота” Шид и др Недељко Лалић.
За изградњу спортских објеката награду су понели ФК “Обилић” Кукујевци и ФК “Омладинац” из Батроваца. Најмлађи учесник анкете био је Михајло Дакић, а награду за животно дело добио је Душан Ерић.
Страна 57 од 231