
Пригодном изложбом и филмском пројекцијом, у Галерији у Шиду и у новосадској Спомен-збирци "Павле Бељански" данас ће бити обележено 119 година од рођења великана наше ликовне уметности Саве Шумановића.

У оквиру 16. меморијала у шидској галерији смештеној у уметниковој родној кући, у 18 часова биће отворена изложба слика "Класично, модерно, визионарско у стваралаштву Саве Шумановића".
- Поставка је резултат промишљања и анализа учесника научног скупа организованог у Галерији у јуну прошле године. Био је то први научни скуп на којем су учесници изложили своја истраживања о Шумановићевом стваралаштву - каже Весна Буројевић, директорка Галерије слика "Сава Шумановић" у Шиду .
Осврнувши се на три последња Шумановићева платна, триптих "Берачице", Буројевићева указује на симболе који указују на њихову "религиозност". Дела су последица људског страдања у Другом светском рату, чија ће жртва и сам бити само два дана после завршетка тих дела.
Филмско вече посвећено Шумановићу у Спомен-збирци "Бељански" које почиње у 19 часова, представља својеврстан омаж славном уметнику. Из документације Спомен-збирке изабран је филм "Путеви" Александра Петровића, из 1958. године.
Реч је о вишеструко награђиваном филму у којем је редитељ маестрално спојио документарну објективност са експресионистички представљеном драматичном судбином Саве Шумановића.
ПОСЛЕ пројекције филма у Спомен-збирци "Бељански", посетиоци ће моћи да виде девет Шумановићевих дела: "Доручак на трави", "Јабуке и грожђе", "Нага жена са шалом" (1927), "Воћњак" (1928), "Нага жена", "Јесен" (1929), као и "Кућа у сокаку", "Зима у Срему" (1933) и "Шид под снегом" (1935).
Ј. Симић
Први утисак када се уђе у Јамену, село на Сави недалеко од Шида и границе са Хрватском, јесте да цело место подсећа на велико градилиште. Око цркве у центру стоје гомиле грађевинског материјала, а обнова двадесетак кућа које су биле у најгорем стању после мајских поплава приводи се крају. Мештани, који су месеце провели у привременом смештају, код рођака, у разним помоћним објектима, или под шаторима, надају се скором усељењу. Како и не би, кад се ради чак и у тмурним јануарским данима...

Ситуација пре осам месеци била је сасвим другачија. Јамена је била једино поплављено село у Срему. У њега се улазило само теренским возилом или чамцем, а прва асоцијација по уласку била је слика катастрофе. На узвишици усред села сакупила се стока пуштена из штала и обора, а евакуисане мештане заменили су ватрогасци, спасиоци, полицајци...
Док са представницима општинске власти из Шида обилазимо радове на новим монтажним кућама, Миодраг Старчевић, председник Савета месне заједнице у оставци, објашњава да је ситуација много боља, али да има још много нерешених проблема.
- Имали смо укупно 17 кућа које су морале да буду срушене и сада се, уз помоћ Православне цркве, ЕУ, и хуманитарних организација приводи крају њихова обнова - прича Старчевић. - Наравно, мора се имати у виду да је од 347 кућа у селу тек неколико прошло без оштећења. Наравно да сељани нису били задовољни категоризацијом, тако да је и ту било тешких речи. Многи ме питају колико је помоћи стигло у село, али тај одговор нико није добио. У село је помоћ стизала из свих извора, и са свих страна, а још увек стиже, у храни, у грађевинском материјалу, новцу... Из покрајинских робних резерви и даље добијамо хлеб и пакете хране.
Покрајинска влада је, у циљу обнове Јамене, обезбедила помоћ вредну неколико десетина милиона динара. За санацију пута према Хрватској, издвојено је 2,6 милиона динара, ревитализована је црпна станицу "Липац" и извучена вода из села уз помоћ великих мобилних црпних станица ЈВП "Воде Војводине". Поправљају се насипи, а преко Дирекције за робне резерве, донирани су прехрамбени и санитарни пакети.
Старчевић, међутим, напомиње како се 95 одсто мештана бави пољопривредом, а да је чак 80 одсто од 2.700 хектара атара Јамене страдало у поплавама.
- Покренули смо питање штете на пољима, када нас је, пре око два месеца, посетио премијер, али то питање још чека на решење - указује Старчевић док обилазимо кућу Данице и Бошка Ђукановића. - Надам се да ће и то питање ускоро бити решено...

У дворишту Ђукановића, поред нове куће, још стоји шатор, поклон хуманитарне организације. У њему је, како каже Даница, мало спасеног намештаја из старог домаћинства које је однела Сава, у село пристигла с леђа, из Хрватске, где је пробила насипе.
- Хвала Богу, још мало па се усељавамо - не крије задовољство Даница. - Били смо евакуисани у Шид, па смо били код кћерке, а онда у овој дворишној кућици... Сад ћемо у ново и чисто.
Задовољство не крије ни Душан Сарап, тракториста из земљорадничке задруге, који ће са женом и ћерком ускоро уселтити у нову кућу, једину са ломљеним кровом.
- Још смо у помоћном објекту, који је за све пре него за живот - каже Сарап, док са општинарима и председником Месне заједнице договара место за септичку јаму. - Срећом, сада се и то приводи крају. Хвала много донаторима. Сада ћемо моћи да живимо као људи...
Главни приоритет нам је, да уз помоћ покрајинских власти, ревитализујемо канале за одводњавање и наводњавање у атару Јамене - каже Ђорђе Томић, помоћник председника општине Шид. - Није решење да санирамо објекте у селу, а да само село не можемо да сачувамо од поплаве, ако она запрети. Управо због тога веома су важни ови канали.
Цео Савет Месне заједнице Јамена, како објашњава Старчевић, када је прошло најгоре, поднео је оставке.
- Радили смо најбоље што смо могли, а од свих становника, имали смо помоћ само њих десетак - огорчен је Старчевић. - Уз то, стално нас је пратила прича о злоупотребама. Због тога, поднели смо оставке и, наравно, нико од нас се није поново кандидовао, а избори су у понедељак.
Душан Буковчанин приводи крају обнову своје куће. Задовољан је, у кући је имао само пола метра воде. У обнови је, уз државну, имао и помоћ фирме у којој ради - "Војводинашума". Од њих је добио 98.000 динара, а такође и нешто грађевинског материјала.
- Организовали смо се и свако од запослених је одвојио колико је могао, јер је 11 кућа наших радника у Јамени имало доста штете - каже Перо Добројевић, директор Шумске управе Сремска Митровица. - Једном раднику смо готово у потпуности обновили кућу, сви су добили столарију, а сва домаћинства у Јамени добила су од три до пет метара огревног дрвета...
Немања Суботић
На данашњи дан 1896. године рођен је српски сликар Сава Шумановић, мајстор пејзажа, актова и мртве природе, особених тонова, посебно интензивних на сликама из родног Срема.

На његовим сликама доминирају светли тонови, уз изражен осећај за осветљење. Дуго је живео у Паризу, а последње године живота боравио је у родном Шиду, где су га 1942. убиле хрватске усташе. Шумановићеве велике композиције "Доручак на трави" и "Пијана лађа" међу најзначајнијим су делима српског модерног сликарства.
Најбоља његова дела налазе се у Народном музеју у Београду, у збирци Павла Бељанског и у галерији "Сава Шумановић" у Шиду.
У 2015. години општина Шид посветиће пажњу на побољшање еколошких стандарда, заштиту животне средине и животних услова становања грађана.

Један од пројеката је изградња фекалног колектора, који ће бити реализован у сарадњи са представницима Савета месне заједнице Шид.
Пројекат се већ 10 година спроводи у фазама, а предвиђено је да се ове године из буџета Општине издвоји 14 милиона динара за наставак радова који у прошлој години, по први пут од како се почело са овим пројектом, нису извођени.
Наставком радова на изградњи система решавају се животни проблеми грађана Шида, а то је приоритет челника локалне власти, истакнуто је и на последњем заседању СО Шид крајем 2014. године.
Страна 58 од 231