
Место Јамена у сремској општини Шид, које се налази "у џепу", на тромеђи са Босном и Херцеговином и Хрватском, тешко је страдало у поплавама у мају ове године, а мештани нису задовољни брзином и начином на који им држава помаже.
"Власник ове куће није умро, на жалост жив је и живи као избеглица у свом родном селу", пише на преосталом зиду једне куће, која се од последица поплава срушила.

Овај графит на остацима сопствене куће црвеном фарбом исписао је мештанин Бранко Жибрет, који каже да је добио решење да ће му "држава правити кућу", па сад нестрпљиво чека да се обећање и испуни.
Он се присећа да је увече 17. маја отишао из куће око 22 сата, када је нестало струје и када је вода надирала.
"Ено, видите, вода је била на висини од 2,40 до четири метра. Све су ствари отишле, уђите, погледајте, не бојте се, неће вам ништа бити. Ево, видите, то је некада купатило било. Кућа је буквално пливала, нисам могао три недеље да јој приђем, два пута сам дошао само чамцем да је видим", присећа се Бранко Жибрет.
Додаје да су он и његови укућани месец и по дана пре поплава били све окречили и средили "цакум-пакум", али је "сада отишло све".
Председник Савета Месне заједнице Јамена Миодраг Старчевић каже да је "благо речено" незадовољство у селу велико, јер споро иде обнова.
Он додаје да је Јамена доживела огромне штете и на пољопривредном земљишту, где је 80 одсто површина практично потпуно уништено, у селу у којем 95 одсто мештана живи искључиво од пољопривреде.
"Многи људи или велика већина неће моћи да покрену нову производњу и то је заиста веома велики проблем", наводи Старчевић и апелује на државне власти да коначно изађу с програмом обнове.
Према његовим речима, од државе су много ефикасније хуманитарне организације, па помоћ стиже практично свакодневно, у виду хране, фрижидера, замрзивача, кревета, кока-носиља.
Он додаје да ово село упркос свему жели да се развија и додаје да има потенцијала за сеоски туризам, лов, риболов, бициклиштичке и трим стазе, јер се налази на идеалној географској позицији, међу шумама и рекама Босут и Сава.
"Надам се да ћемо успети да покренемо ствари с мртве тачке и да ће наше лепо село кренути у бољем правцу", закључује Старчевић.
Монументални објекат Летње владичанске резиденције у Шиду, саграђен далеке 1780. године, нашао се под лупом стручњака Централног института за конзервацију из Београда, који су заједно за представницима Завода за заштиту споменика културе посетили објекат и обавили процену стања у ком се налази. О озбиљности намере говори и то што је тим стручњака конзерватора и архитеката предводила директорка поменутог института др Мила Поповић Живанчевић.

Стручњаци су најпре обишли цркву Преображења Господњег,која је у саставу резиденције, која је дуги низ година под заштитом државе као споменик културе од изузетног значаја, с обзиром на то да се планира санација иконостаса. Прегледана је цела зграда, од подрума до тавана. Како сазнајемо, ово је само прва посета, а уследиће их још како би се спровели свеобухватни планови за санацију.
- Тек када се добро сними стање на основу извештаја и предлога наших стручњака, биће сачињен план санације. Затим је у плану да се конкурише за средства Европске уније за санацију овог здања, а конкурисаће се следеће године - наводи Јоаким Стрибер, научни сарадник у Централном институту за конзервацију, иначе доктор физике, који је задужен за примену најсавременије ласерске технологије која је у послу санације и конзервације неопходна.
Михајло Режак, парох парохије Преображења Господњег, истиче да црква није у могућности сама да исфинансира поправку зграде, с обзиром на то да је до сада у последњих десетак година доста учињено да ово вредно здање буде сачувано од пропадања.
- Помоћ стручњака из Београда и Новог Сада нам много значи, а надамо се и да ћемо добити средства из европских фондова да се резиденција санира - наводи свештеник Режак.

Реконструкција Дома културе почела је пре неколико месеци, а у међувремену у Јамену је Ротари клуб из Мађарске донео четири вагона цемента, тако да је свака кућа добила по 200 килограма. Остатак је предат Месној заједници да поправи ћуприје и пешачке стазе после поплаве. Вредност ове транше цемента је 4.250 евра. За реконструкцију Дома културе ротаријанци су донирали преко четири милиона динара.
- Када је почела реконструкција крова Дома културе мислило се да неће бити великог улагања - каже председник Месне заједнице Миодраг Старчевић. - Радови су одмицали, а осим промене греда, рогова, летава и једна цела страна Дома културе прекривена је новим црвеним црепом. Прешло се и на унутрашње уређење. Прво је сређена велика сала за састанке и културна догађања, довод и одвод воде, санитарни чвор, канализација и друге инсталације.
Преуређењем је Удружење жена добило посебну просторију. Направљена је интернет сала са осам компјутера, што је новина не само у Јамени. У целој шидској општини, ниједна месна заједница нема овакву салу, кажу Јаменчани. Урађен је нови санитарни чвор, а један део Дома припао је фудбалском клубу „Граничар”. Ових дана завршени су и керамички и молерски радови.

Међу њима су свакако и породице Пере Грозданића и Славка Кукића које ће се захваљујући донацији Фондације ''Стара Пазова – за најугроженије'' и општине Шид, до 1. новембра уселити у нове куће. Реч је о донацији вредној преко 4 милиона динара док је општина Шид обезбедила плац и сву потребну инфраструктуру у Фрушкогораској улици у Јамени.
И вероватно би ова новинарска забелешка ту и стала, да није било призора који је уследио након потписивања Уговора, и који ће аутору овог текста остати дубоко урезан у сећање. Наиме ова двојица скромих људи од силног усхићења и радости просто нису смогли снаге да се обрате новинарима.
Сузе су им кенуле на очи... а и како не би... реч је избегличким породицима које су у минуле две деценије доживеле такве трауме и несреће да просто нису могли поверовати да им се све ово дешава... као да је злехудој судбини било мало оно што су преживели напуштајући своје домове и постајући избеглице... али ево захваљујући донаторима који ће поред овога обезбедити и намештај и белу технику за још 19 породица у Јамени у вредности преко 2 милиона динара, Салвко и Пера ће предстојећу зиму дочекати у новим домовима. Нека им је са срећом.
Страна 63 од 231