
Директорке библиотеке Славица Варничић изјавила је за wеб портал РТВ-а да из ове организације њој нису ни најавили, ни усмено ни писмено, постављање изложбе, већ одржавање предавање, за шта им је она дала сагласност, те да за њу није уопште споран садржај изложбе, већ начин на који је организована, како тврди, без икакве најаве и мимо договора.

"Из иницјативе су ми тражили салу библиотеке ради за предавања које је требало да се одржи јуче, 18. децембра, од 16 часова и ја сам им то дозволила, јер смо и до сада имали сличну сарадњу. Наиме, салу Бибилиотеке увек се уступа за различите активности организација из наше општине, и то без икакве накнаде", навела је она.
"Уместо предавања, они су организовали изложбу, али тако да су слике залепили по зидовима Библиотеке, уместо на паное, који се иначе за то користе. И зато је дошло до прекида сарадње. Није проблем у садржају плаката који су постављени, јер сви они добро знају да никад нисам ни тражила да ме обавештавају ни о садржају предавања која су раније организовали у нашој сали. Спорно је било што су без икакве најаве поставили изложбу и то на непрописан начин, по зидовима.
Иницијатива младих за људска права навела је, међутим, да је изложба фотографија са овогодишњег београдског и осјечког Прајда које су чиниле изложбу практично забрањена те да је поставка "уклоњена са зидова библиотеке, о чему су организатори били обавештени два сата пре званичног отварања".
Ова изложба је, како су саопштили из Иницијативе, требало да буде део програма фестивала „Месец људских права“ који организује та организација, док је до сада фестивал одржан у Суботици, Апатину и Бачкој Паланци а целокупан програм у Шиду требало је да се одржи у просторијама библиотеке.
Навели су и да је у библиотеци предвиђено и одржавање дебате на тему „Протеривање Хрвата из Срема“, представљање пројекта „Неподобни грађани“ Војвођанског грађанског центра, а након тога и отварање изложбе „Ово је Прајд".
"Одржавање свих активности било је унапред одобрено од стране директорке Градске библиотеке Славице Варничић, која је своју одлуку променила непосредно пре почетка програма", тврде организатори.
"Након пола сата од постављања изложбе, нешто пре 16 часова, организатори су примили позив од директорке библиотеке која им је рекла да је изложба скинута и да их чека спакована у библиотеци. Наводни разлог за скидање изложбе је био тај што су 'оштетили зид', иако су постављање изложбе организатори започели уз присуство запослених у библиотеци. Затим је одржан састанак на којем је директорка библиотеке саопштила да ниједна од три планиране активности не може да се одржи у просторијама библиотеке", каже се у саопштењу за медије које су упутили организатори.
Десетак активиста и активисткиња Иницијативе су потом организовали ад хок акцију на улицама у центру Шида. Са експонатима забрањене изложбе „Ово је Прајд“ они су се фотографисали испред Градске библиотеке, Градске општине и у Градском парку.
Иницијатива позива и све остале носиоце јавних функција, који неколико дана пред Параду поноса говоре да се борба за права ЛГБТ популације не сме завршити на самој шетњи београдским улицама, да реагују на овај акт дискриминације.
Иницијатива младих за људска права саопштила је данас да је изложба "Ово је Прајд" која је требало да буде отворена 18. децембра у 18.30 часова у Градској библиотеци „Симеон Пишчевић“ у Шиду и да буде постављена до 23. децембра, забрањена од стране директорке библиотеке Славице Варничић.

Фотографије са овогодишњег београдског и осјечког Прајда које су чиниле изложбу уклоњене су са зидова библиотеке, о чему су организатори били обавештени два сата пре званичног отварања, наводи се у саопштењу.
Ова изложба је требало да буде део програма фестивала „Месец људских права“ који организује Иницијатива младих за људска права. До сада је фестивал одржан у Суботици, Апатину и Бачкој Паланци а целокупан програм у Шиду требало је да се одржи у просторијама библиотеке.
"Одржавање свих активности било је унапред одобрено од стране директорке Градске библиотеке Славице Варничић, која је своју одлуку променила непосредно пре почетка програма", наводе организатори.
Након пола сата од постављања изложбе, нешто пре 16 часова, организатори су примили позив од директорке библиотеке која им је рекла да је изложба скинута и да их чека спакована у библиотеци. Наводни разлог за скидање изложбе је био тај што су „оштетили зид“, иако су постављање изложбе организатори започели уз присуство запослених у библиотеци. Затим је одржан састанак на којем је директорка библиотеке саопштила да ниједна од три планиране активности не може да се одржи у просторијама библиотеке, каже се у саопштењу за медије које су упутили организатори.

Десетак активиста и активисткиња Иницијативе су, као реакцију на ову хомофобичну и дискриминаторну одлуку, организовали ад хок акцију на улицама у центру Шида. Са експонатима забрањене изложбе „Ово је Прајд“ они су се фотографисали испред Градске библиотеке, Градске општине и у Градском парку.
Иницијатива позива и све остале носиоце јавних функција, који неколико дана пред Параду поноса говоре да се борба за права ЛГБТ популације не сме завршити на самој шетњи београдским улицама, да реагују на овај акт дискриминације.
Јуче је обележен Дан општине и Дан ослобођења Шида. Седамдесет година живота у слободи, прослављно је низом манифестација. Након свечане седнице СУБНОР-а, борци и представници локалне сампуправе, положили су венце и цвеће на споменик на градском гробљу, где је служен и парастос палим борцима, а потом су положили венце и на спомен плочу на згради Културно образовног центра.

И ове године прослави јубилеја придружили су се чланови Удружења ликовних уметника и стваралаца наше општине, изложивши своје радове у Народној библиотеци Симеон Пишчевић.
У вечерњим часовима у сали КОЦ-а одржана је свечана седница СО Шид са академијом. Том приликом, председник Скупштине општине Шид др Бранислав Мауковић, са председницом Комисије за општинска признања Снежаном Лазић, уручио је децембарске награде, као и захвалнице заслужним колективима и појединцима.
Уследио је богат уметнички ппрограм у ком су учествовали Хор Културно образовног центра, музичар, мултиинструменталиста Слободан Тркуља, глумац Лепомир Стојковић, професор Душан Лукић а пригодном беседом присутнима се обратио и Срђан Малешевић заменик председника општине Шид.
У Јамени, Фрушкогорска улица број 3, избегличким породицама Пере Грозданића и Миодрага Старчевића, прошлог четвртка 27. новембра, уручени су кључеви нових станова из Фондације Пазова за најугроженије. Два стана, површине од 40 и 70 квадратних метара, налазе се у монтажној дуплекс кући која је изграђена на плацу који је за ту намену поклонила Општина Шид.

Скромној свечаности поводом уручења кључева стана присуствовали су председник Фонда Пазова за најугроженије Цвико Крунић и председници старопазовачке и шидске општине Ђорђе Радиниовић и Никола Васић. Сем кључева стана, новим станарима уручен је и део намештаја.
Том приликом председник Општине Стара Пазова посебно се захвалио привредницима Старе Пазове, без чије помоћи не би било толико успеха у прикупљању помоћи угроженим породицама, а председник Фонда Пазова за најугроженије Цвико Крунић је истакао задовољство што породице у Јамени сада коначно имају сигуран кров над главом.
Перо Грозданић због неодложних обавеза није могао бити присутан на свечаности, његова супруга Влатка, са сузама радосницама у очима захвалила се на поклону који значи потпуни преокрет у будућем животу њене породице:
– Од 1991. године, како смо се као избеглице из Западне Славоније срели и заволели у Вуковару, потуцамо се од немила до недрага, као подстанари са двоје деце. Ни он, ни ја, немамо редован посао, надничимо где стигнемо, молећи само бога да нам деца буду здрава и да нас здравље не изда. Осам кућа у којима смо били подстанари, променили смо до данас и, хвала добрим људима, коначно смо на својој адреси – прича нам Влатка Вукелић (задржала је девојачко презиме), којој је 41 година, додавши да су им деца Јелена (17) и син Ненад (15 година) на школовању у Сремској Митровици.
Слична судбина је задесила и Станка Кукића, избеглицу из Славонске Пожеге, коме је 58 година. Он живи са сином Александром који похађа осми разред основне школе, пошто му је супруга преминула. Нема посла, ни других примања сем дечјег додатка од 3.000 динара. Помаже му сестра из Новог Сада, колико може ради у надници, али га здравље издаје. Моли бога да му син Александра што пре заврши школу и ојача. Не може да опише колико је срећан због стана који је добио, а ни самом му није јасно како га је та срећа задесила. Живео је као подстанар у трошној кући која је страдала у поплавама и све је испало боље него што се могао надати. Захвалан је Фондацији, свима који су помогли.
– Хвала им – каже кроз сузе, са великом кнедлом у грлу и нуди присутне ракијом за добродошлицу.
Четвртак је, облачан и магловит дан. Одлазимо из Јамене са лепим осећањем да још увек има добрих људи који хоће да помогну људима у невољи. Јамена сада има две нове породице, односно шест нових становника на попису.
Страна 60 од 231