- ИНФО Шидски портал - ИНФО
  • ИнфоИнфо
  • ПорталПортал
  • БилтенБилтен
  • Сава ШумановићСава Шумановић
  • ПретражиПретражи

logo tekst245

  1. Насловна
  2. Укратко
Укратко

У Шиду спор око изложбе

Детаљи
Аутор: РТВ
РТВ logo
21 Децембар 2014

Директорка шидске библиотеке тврди, да су наводи Иницијативе младих неистините и да представљају "класичну злоупотребу гостопримства"

Директорке библиотеке Славица Варничић изјавила је за wеб портал РТВ-а да из ове организације њој нису ни најавили, ни усмено ни писмено, постављање изложбе, већ одржавање предавање, за шта им је она дала сагласност, те да за њу није уопште споран садржај изложбе, већ начин на који је организована, како тврди, без икакве најаве и мимо договора.

Унутрашњост библиотеке у Шиду

"Из иницјативе су ми тражили салу библиотеке ради за предавања које је требало да се одржи јуче, 18. децембра, од 16 часова и ја сам им то дозволила, јер смо и до сада имали сличну сарадњу. Наиме, салу Бибилиотеке увек се уступа за различите активности организација из наше општине, и то без икакве накнаде", навела је она.

Међутим, како је додала, уместо предавања, по зидовима сале били су излепљени плакати, због чега је она организаторима саопштила да их уклоне и да се њихова сарадња завршава.

"Уместо предавања, они су организовали изложбу, али тако да су слике залепили по зидовима Библиотеке, уместо на паное, који се иначе за то користе. И зато је дошло до прекида сарадње. Није проблем у садржају плаката који су постављени, јер сви они добро знају да никад нисам ни тражила да ме обавештавају ни о садржају предавања која су раније организовали у нашој сали. Спорно је било што су без икакве најаве поставили изложбу и то на непрописан начин, по зидовима.

Па чак ни њихова координаторка са којом сам се чула око тога није знала да је заправо планирано постављање изложбе уместо предавања, као и то да та изложба буде постављена неколико дана у библиотеци", казала је директорка Варничић.

Она је додала и да је Библиотека иначе увек била отворена за различите активности невладиних организаицја у тој општини, и да никад није било никакве селекције садржаја тих активности, те да то није разлог раскида сарадње ни у овом случају.

Иницијатива младих за људска права навела је, међутим, да је изложба фотографија са овогодишњег београдског и осјечког Прајда које су чиниле изложбу практично забрањена те да је поставка "уклоњена са зидова библиотеке, о чему су организатори били обавештени два сата пре званичног отварања".

Ова изложба је, како су саопштили из Иницијативе, требало да буде део програма фестивала „Месец људских права“ који организује та организација, док је до сада фестивал одржан у Суботици, Апатину и Бачкој Паланци а целокупан програм у Шиду требало је да се одржи у просторијама библиотеке.

Навели су и да је у библиотеци предвиђено и одржавање дебате на тему „Протеривање Хрвата из Срема“, представљање пројекта „Неподобни грађани“ Војвођанског грађанског центра, а након тога и отварање изложбе „Ово је Прајд".

"Одржавање свих активности било је унапред одобрено од стране директорке Градске библиотеке Славице Варничић, која је своју одлуку променила непосредно пре почетка програма", тврде организатори.

"Након пола сата од постављања изложбе, нешто пре 16 часова, организатори су примили позив од директорке библиотеке која им је рекла да је изложба скинута и да их чека спакована у библиотеци. Наводни разлог за скидање изложбе је био тај што су 'оштетили зид', иако су постављање изложбе организатори започели уз присуство запослених у библиотеци. Затим је одржан састанак на којем је директорка библиотеке саопштила да ниједна од три планиране активности не може да се одржи у просторијама библиотеке", каже се у саопштењу за медије које су упутили организатори.

Десетак активиста и активисткиња Иницијативе су потом организовали ад хок акцију на улицама у центру Шида. Са експонатима забрањене изложбе „Ово је Прајд“ они су се фотографисали испред Градске библиотеке, Градске општине и у Градском парку.

"Због ове хомофобичне реакције Иницијатива захтева извињење директорке Варничић, пре свега ЛГБТ популацији, као и јавну осуду од стране министра културе иинформисања који је лично подржао Параду поноса и учествовао у самој шетњи", стоји у саопштењу.

Иницијатива позива и све остале носиоце јавних функција, који неколико дана пред Параду поноса говоре да се борба за права ЛГБТ популације не сме завршити на самој шетњи београдским улицама, да реагују на овај акт дискриминације.

 

Укратко

У Шиду забрањена изложба "Ово је Прајд"

Детаљи
Аутор: РТВ
РТВ logo
19 Децембар 2014

Иницијатива младих за људска права саопштила је данас да је изложба "Ово је Прајд" која је требало да буде отворена 18. децембра у 18.30 часова у Градској библиотеци „Симеон Пишчевић“ у Шиду и да буде постављена до 23. децембра, забрањена од стране директорке библиотеке Славице Варничић.

izlozba ovo je prajd jpg 660x330

Фотографије са овогодишњег београдског и осјечког Прајда које су чиниле изложбу уклоњене су са зидова библиотеке, о чему су организатори били обавештени два сата пре званичног отварања, наводи се у саопштењу.

Ова изложба је требало да буде део програма фестивала „Месец људских права“ који организује Иницијатива младих за људска права. До сада је фестивал одржан у Суботици, Апатину и Бачкој Паланци а целокупан програм у Шиду требало је да се одржи у просторијама библиотеке.

У библиотеци је предвиђено одржавање дебате на тему „Протеривање Хрвата из Срема“, представљање пројекта „Неподобни грађани“ Војвођанског грађанског центра, а након тога и отварање изложбе „Ово је Прајд".

"Одржавање свих активности било је унапред одобрено од стране директорке Градске библиотеке Славице Варничић, која је своју одлуку променила непосредно пре почетка програма", наводе организатори.

Након пола сата од постављања изложбе, нешто пре 16 часова, организатори су примили позив од директорке библиотеке која им је рекла да је изложба скинута и да их чека спакована у библиотеци. Наводни разлог за скидање изложбе је био тај што су „оштетили зид“, иако су постављање изложбе организатори започели уз присуство запослених у библиотеци. Затим је одржан састанак на којем је директорка библиотеке саопштила да ниједна од три планиране активности не може да се одржи у просторијама библиотеке, каже се у саопштењу за медије које су упутили организатори.

Izlozba 670x289

Десетак активиста и активисткиња Иницијативе су, као реакцију на ову хомофобичну и дискриминаторну одлуку, организовали ад хок акцију на улицама у центру Шида. Са експонатима забрањене изложбе „Ово је Прајд“ они су се фотографисали испред Градске библиотеке, Градске општине и у Градском парку.

"Због ове хомофобичне реакције Иницијатива захтева извињење директорке Варничић, пре свега ЛГБТ популацији, као и јавну осуду од стране министра културе иинформисања који је лично подржао Параду поноса и учествовао у самој шетњи", стоји у саопштењу.

Иницијатива позива и све остале носиоце јавних функција, који неколико дана пред Параду поноса говоре да се борба за права ЛГБТ популације не сме завршити на самој шетњи београдским улицама, да реагују на овај акт дискриминације.

 

Укратко

6. децембар Дан ослобођења Шида

Детаљи
Аутор: Општина Шид
Општина Шид logo
08 Децембар 2014

Јуче је обележен Дан општине и Дан ослобођења Шида. Седамдесет година живота у слободи, прослављно је низом манифестација. Након свечане седнице СУБНОР-а, борци и представници локалне сампуправе, положили су венце и цвеће на споменик на градском гробљу, где је служен и парастос палим борцима, а потом су положили венце и на спомен плочу на згради Културно образовног центра.

6. децембар Дан ослобођења Шида

И ове године прослави јубилеја придружили су се чланови Удружења ликовних уметника и стваралаца наше општине, изложивши своје радове у Народној библиотеци Симеон Пишчевић.

У вечерњим часовима у сали КОЦ-а одржана је свечана седница СО Шид са академијом. Том приликом, председник Скупштине општине Шид др Бранислав Мауковић, са председницом Комисије за општинска признања Снежаном Лазић, уручио је децембарске награде, као и захвалнице заслужним колективима и појединцима.

Ове године, највеће општинско признање припало је општинском одбору СУБНОР-а и председнику општине Николи Васићу, који је новчани део награде усмерио за помоћ мештанима Јамене. Захвалнице су добили МТБ “Једнота” Шид, ОШ “Вук Караџић” Адашевци, Веселин Вучковић, Драгица Живковић Лела, Цвјетко Ракић и др Бранка Ђуровић.

Уследио је богат уметнички ппрограм у ком су учествовали Хор Културно образовног центра, музичар, мултиинструменталиста Слободан Тркуља, глумац Лепомир Стојковић, професор Душан Лукић а пригодном беседом присутнима се обратио и Срђан Малешевић заменик председника општине Шид.

 

Укратко

Коначно на својој адреси

Детаљи
Аутор: М новине
М новине logo
04 Децембар 2014

У Јамени, Фрушкогорска улица број 3, избегличким породицама Пере Грозданића и Миодрага Старчевића, прошлог четвртка 27. новембра, уручени су кључеви нових станова из Фондације Пазова за најугроженије. Два стана, површине од 40 и 70 квадратних метара, налазе се у монтажној дуплекс кући која је изграђена на плацу који је за ту намену поклонила Општина Шид.

Изградња куће у Јамени,општина Шид

Скромној свечаности поводом уручења кључева стана присуствовали су председник Фонда Пазова за најугроженије Цвико Крунић и председници старопазовачке и шидске општине Ђорђе Радиниовић и Никола Васић. Сем кључева стана, новим станарима уручен је и део намештаја.

Том приликом председник Општине Стара Пазова посебно се захвалио привредницима Старе Пазове, без чије помоћи не би било толико успеха у прикупљању помоћи угроженим породицама, а председник Фонда Пазова за најугроженије Цвико Крунић је истакао задовољство што породице у Јамени сада коначно имају сигуран кров над главом.

Перо Грозданић због неодложних обавеза није могао бити присутан на свечаности, његова супруга Влатка, са сузама радосницама у очима захвалила се на поклону који значи потпуни преокрет у будућем животу њене породице:
– Од 1991. године, како смо се као избеглице из Западне Славоније срели и заволели у Вуковару, потуцамо се од немила до недрага, као подстанари са двоје деце. Ни он, ни ја, немамо редован посао, надничимо где стигнемо, молећи само бога да нам деца буду здрава и да нас здравље не изда. Осам кућа у којима смо били подстанари, променили смо до данас и, хвала добрим људима, коначно смо на својој адреси – прича нам Влатка Вукелић (задржала је девојачко презиме), којој је 41 година, додавши да су им деца Јелена (17) и син Ненад (15 година) на школовању у Сремској Митровици.

Слична судбина је задесила и Станка Кукића, избеглицу из Славонске Пожеге, коме је 58 година. Он живи са сином Александром који похађа осми разред основне школе, пошто му је супруга преминула. Нема посла, ни других примања сем дечјег додатка од 3.000 динара. Помаже му сестра из Новог Сада, колико може ради у надници, али га здравље издаје. Моли бога да му син Александра што пре заврши школу и ојача. Не може да опише колико је срећан због стана који је добио, а ни самом му није јасно како га је та срећа задесила. Живео је као подстанар у трошној кући која је страдала у поплавама и све је испало боље него што се могао надати. Захвалан је Фондацији, свима који су помогли.

– Хвала им – каже кроз сузе, са великом кнедлом у грлу и нуди присутне ракијом за добродошлицу.
Четвртак је, облачан и магловит дан. Одлазимо из Јамене са лепим осећањем да још увек има добрих људи који хоће да помогну људима у невољи. Јамена сада има две нове породице, односно шест нових становника на попису.

 

Још чланака …

  1. Вашар на полицама
  2. Срце ми ради само са 20 одсто капацитета
  3. Новчане казне за злоупотребу говорнице
  4. Бунари за четири села
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64

Страна 60 од 231

  • ПоследњеПоследње
  •  Укратко Укратко
  • ТекстовиТекстови

Последње

  • НАГРАЂЕНИ НАЈУСПЕШНИЈИ СПОРТИСТИ ОПШТИНЕ ШИД У 2022.ГОДИНИ
  • СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА 2023.
  • ЗАПОЧЕТА ИЗГРАДЊА ВРТИЋА У ШИДУ
  • Гас стигао у шидску општину
  • Општина Шид и 18 насељених места добило нову LED расвету
  • ЦИКЛО-КРОС ТРКА -ШЕСТОДЕЦЕМБАРСКИ CX- ПОВОДОМ 77. ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА ШИДА
  • Песма КАД ОДЕШ Срђана Малешевића освојила ЛЕНКИН ПРСТЕН
  • Илија сам против свих
  • Највећа енигма нашег модерног сликарства
  • У селу Илинци градиће се нова амбуланта
  • Помоћ за Лазара: Хуманитарна акција најмлађих Шиђана
  • Одржан свечани скуп поводом 76. годишњице пробоја Сремског фронта
  • ЗАКЉУЧАК О ИЗГРАДЊИ МОНУМЕНТАЛНОГ СПОМЕНИКА САВИ ШУМАНОВИЋУ
  • Шта ће бити са Галеријом САВА ШУМАНОВИЋ
  • ПОЧЕЛА МАСОВНА ИМУНИЗАЦИЈА У ОПШТИНИ ШИД
  • Музеј ИЛИЈАНУМ претворен у пункт за имунизацију
  • Замењен километар цевовода у Шиду
  • ДАНА ОСЛОБОЂЕЊА ОПШТИНЕ ШИД
  • Дом здравља у Шиду добио нови рендген
  • У Шиду укупно 130 заражених
  • Општина Шид прогласила ванредну ситуацију
  • Шумица за пчеле уместо дивље депоније у Ердевику
  • Моловин добио водовод
  • XXIII Сремска кобасицијада и свињокољ
  • Позориште БРАНИСЛАВ НУШИЋ из Шида освојило 15 награда
  • Покрајинска секретарка најавила обнову културних установа у Шиду
  • Мигранти у Шиду премештени у друге прихватне центре
  • Завршава се водовод у Љуби
  • 11. САЈАМ СТВАРАЛАШТВА СЕОСКИХ ЖЕНА У ВОЈВОДИНИ
  • Иван Младеновић осваја пут од Шида до Хиландара

Најчитаније

  • Убиство у Шиду
  • Адашевци тихо одумиру
  • Шид ће тражити измештање Центра за избеглице и мигранте
  • Сава Шумановић је замолио усташе да се окупа и спреми пре него што га убију
  • Из манастира украдена велика сума новца и злато
  • Шидске Новине - Добродошли
  • Србија је хумано и толерантно друштво, Шид је издвојен случај
  • Машиновођа с длетом у руци
  • Сликао је да би живео
  • Заостали дугови коче бржи развој села
  • Затражено хитно измештање Прихватног центра за мигранте
  • Три језера са по пет звездица
  • Тајна вечера Саве Шумановића
  • Први приватни старачки дом у Срему

постављен 2004. Шидски портал™. Политика приватности